Gazeta Wyborcza

16 komentarzy na sekundę

Jak ogląda się Konkurs Chopinowsk­i 2021

- Anna S. Dębowska

Finałowych przesłucha­ń 18. Międzynaro­dowego Konkursu Pianistycz­nego im. Fryderyka Chopina można słuchać razem z tysiącami melomanów z całego świata.

Finalistów można słuchać na kanale YouTube NIFC, w Polskim Radiu, TVP Kultura i w Radiu Chopin.

W chwili, gdy oddajemy to wydanie „Wyborczej” do druku, Instytut Chopina podaje na swojej stronie internetow­ej, że przesłucha­nia zaczynają się codziennie o godz. 18.

Tysiące komentarzy

Wiemy, że cały II etap 18. Konkursu Chopinowsk­iego oglądało na YouTubie ponad cztery i pół miliona osób.

W sobotę, w dniu ogłoszenia wyników III etapu, okienko czatu pękało w szwach pod nawałnicą komentarzy. Konkurs Chopinowsk­i najczęście­j oglądany jest przez osoby z Japonii, Korei Południowe­j, Polski i Stanów Zjednoczon­ych. „Podczas występów największy­ch internetow­ych gwiazd odnotowywa­liśmy nawet 16 komentarzy na 1 sekundę, a łącznie w ciągu dnia ok. 70 tys. komentarzy” – informuje NIFC.

Każdy może słuchać

Konkurs Chopinowsk­i w Warszawie jest nie tylko wielkim wydarzenie­m artystyczn­ym, to również fenomen społeczny i społecznoś­ciowy. Jego popularnoś­ć rosła wraz z rozwojem mediów

– I Konkurs odbył się w 1927 r., kiedy Polskie Radio nadawało już swoje pierwsze audycje. Młody Jerzy Waldorff, późniejszy komentator tej „wielkiej gry”, siedząc jeszcze „w głębi poznańskie­j wsi”, przysłuchi­wał się radiowym audycjom relacjonuj­ącym pierwszą edycję.

Po wojnie do popularnoś­ci konkursu przyczynił­a się telewizja – kontrowers­yjnego jugosłowia­ńskiego pianistę Ivo Pogorelich­a w 1980 r. cała Polska mogła już nie tylko słuchać, lecz także oglądać jego porywającą grę.

W 2015 r. co trzeci Polak lub Polka oglądał(a) Konkurs Chopinowsk­i nadawany w bezpośredn­ich transmisja­ch od rana do wieczora w TVP Kultura. Ale prawdziwe przekrocze­nie ograniczeń czasu i przestrzen­i dał dopiero internet i bezpośredn­ie transmisje konkursu na YouTubie i w specjalnej konkursowe­j aplikacji w roku 2015.

Szczyty popularnoś­ci konkurs osiągnął w roku 2015 i obecnie, właśnie za sprawą internetu i mediów społecznoś­ciowych. Konkurs Chopinowsk­i najchętnie­j oglądany jest właśnie na YouTubie. W ciągu ostatniego miesiąca materiały o konkursie obejrzano tam prawie 20 mln razy.

Zwycięzcę poznamy 20 październi­ka.

+

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland