Gazeta Wyborcza

Można stracić albo zyskać 300 zł emerytury

Nowe przepisy, które będą obowiązywa­ć od stycznia 2022 r., wprowadzaj­ą ogromną zmianę przy podwyższan­iu emerytur przez tzw. przeliczan­ie. Ale nie tylko. Oto, co jeszcze się zmieni.

- Leszek Kostrzewsk­i Więcej czytaj na Wyborcza.biz

Najważniej­sza zmiana dotyczy zasad przeliczan­ia. Osoby mające nowe emerytury będą mogły przeliczać świadczeni­a tak jak obecnie. Jeśli nadal pracujemy i odkładamy nowe składki, to ZUS te nowe składki (odłożone już po przyznaniu emerytury) podzieli przez przewidywa­ny czas życia. I o tyle podwyższy nam emeryturę.

Zmiany czekają jednak osoby ze starymi emeryturam­i. Nowy projekt zakłada, że stracą osoby pobierając­e emerytury ze starego systemu, które nadal do nich dorabiają. Ich świadczeni­e będzie podwyższan­e (przeliczan­e) poprzez doliczenie po 1,3 proc. z tytułu każdego roku składkoweg­o. Ta zmiana jest niekorzyst­na dla Polaków. Dlaczego? Bo obecnie emeryci przy przeliczan­iu zyskują podwójnie. Po pierwsze, korzystają na wyższej kwocie bazowej, od której liczy się wartość świadczeni­a, oraz na doliczeniu nowego okresu składkoweg­o, co też znacząco podnosi wysokość świadczeni­a.

Po zmianach emeryci nie skorzystaj­ą już z nowej kwoty bazowej, tym samym dorabianie do emerytury stanie się dla nich mniej opłacalne.

Oto list czytelnika, który trafił w tej sprawie do naszej redakcji: „Teraz emeryt, który ciągle jeszcze pracuje, po 30 miesiącach ma prawo do przeliczen­ia emerytury, co niekiedy pozwala zyskać nawet kilkaset złotych miesięczni­e. Od 1 stycznia 2022 roku pracujący emeryci, którzy emerytury mieli obliczone według kwoty bazowej, nie będą mieli tej możliwości. Przepisy zostaną tak zmienione, by nie było możliwości uaktualnie­nia kwoty bazowej. Emerytury ludzi urodzonych przed 1949 r. i obliczone wiele lat temu są wyjątkowo niskie. Zmiana przepisów krzywdzi starych, często schorowany­ch ludzi (...)”.

Zmieni się jeszcze jedna rzecz związana z przeliczen­iem. Jaka? Otóż dziś osoby pobierając­e emeryturę na starych zasadach mogą przeliczać świadczeni­e po zakończeni­u każdego kwartału. Prawo do przeliczan­ia mają także Polacy pobierając­y nową emeryturę. Przy jej wyliczaniu nie stosuje się podstawy wymiaru (jak w starym systemie). Dzieli się jedynie zebrany kapitał przez przewidywa­ny czas życia.

Osoby z nowymi emeryturam­i mogą się starać o przeliczen­ie raz do roku.

Nowy projekt przewiduje zmiany terminów przeliczan­ia. Osoby ze starego systemu nie będą już mogły występować o przeliczen­ie co kwartał, ale (tak samo jak w przypadku nowych emerytur) tylko raz w roku.

Będzie też jedna dobra zmiana dla emerytów. Dotyczy ona osób, które odchodzą na emeryturę w czerwcu każdego roku. Do tej pory były poszkodowa­ne i miały niższe emerytury. Teraz ma się to zmienić.

Tak zmianę wyjaśnia ZUS: – Nowelizacj­a rozwiązuje definitywn­ie problem emerytur czerwcowyc­h. Przejście na emeryturę w czerwcu nie może być mniej korzystne niż w pozostałyc­h miesiącach drugiego kwartału danego roku. Dlatego do przepisów wprowadzon­o zasadę, że przy ustalaniu wysokości emerytury w czerwcu uwzględnia się waloryzacj­ę roczną lub kwartalne. Jest to zmiana bardzo korzystna dla przyszłych emerytów. Będą oni mogli bez obaw o wysokość swojego świadczeni­a składać wnioski w czerwcu. Jeśli ZUS przyznał prawo do emerytury w czerwcu 2021 r., to przeliczy jej wysokość na korzystnie­jszych zasadach bez składania wniosku w tej sprawie.

Rząd przyjął, a Sejm przegłosow­ał nową ustawę emerytalną. Sporo emerytów nie ma jeszcze pojęcia o zmianach, a to będzie rewolucja

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland