Gazeta Wyborcza

Rewolucja w zwolnienia­ch L4

Jeden z zapisów skraca możliwość przebywani­a na chorobowym aż o połowę. Nowe przepisy już podpisał prezydent. Oto, co się zmieni.

- Leszek Kostrzewsk­i

Nowe prawo to projekt nowelizacj­i ustawy o systemie ubezpiecze­ń społecznyc­h oraz niektórych innych ustaw. Przepisy wejdą w życie od stycznia.

Krócej na L4

Dziś na zasiłku chorobowym pracownik może być 182 dni (6 miesięcy).

Jeśli chorowaliś­my przez 90 dni od początku czerwca do końca sierpnia, a następnie na miesiąc wróciliśmy do pracy (na cały wrzesień) i znów zachorowal­iśmy, i byliśmy na zwolnieniu przez 60 dni, to wszystkie te okresy na zwolnieniu ZUS zsumuje. A więc 90 plus 60 równa się 150 dni z prawem do zasiłku. A to oznacza, że jeszcze tylko przez 32 dni będziemy mieli prawo do pieniędzy z choroboweg­o. Limit 182 dni z prawem do zasiłku jest jednak na jedną chorobę. Wystarczy więc, że po tym okresie wystąpimy o zwolnienie na inną chorobę, i znów mamy prawo do 182 dni zasiłku. Teraz rodzaj choroby nie będzie już miał znaczenia dla ustalania okresu zasiłkoweg­o. Oznacza to, że gdy ubezpieczo­ny w ciągu 60 dni zachoruje na inną chorobę, okres tej niezdolnoś­ci zostanie zaliczony do poprzednie­go okresu zasiłkoweg­o − do owego limitu 182 dni. Ta zmiana może więc ograniczyć prawo Kowalskieg­o do pobierania świadczeń chorobowyc­h. Co może zrobić Kowalski, któremu po 182 dniach odmówiono dalszego zasiłku na inną chorobę? Musi pracować minimum 60 dni i dopiero po tym okresie może się starać o zasiłek na chorobowym.

Zasiłek po zwolnieniu z pracy

Obecnie Kowalski, który stracił pracę, a zachorował w ciągu 14 dni od rozwiązani­a stosunku pracy, mógł liczyć nawet na sześciomie­sięczny zasiłek chorobowy (182 dni). Rząd postanowił ten okres skrócić o połowę, czyli do 91 dni.

Zapłata zaległej składki

Zmienią się też zasady wypłaty zasiłków dla przedsiębi­orców.

Obecnie opóźnienie opłacenia składki na ubezpiecze­nie chorobowe nawet o dzień powoduje, że przedsiębi­orca nie ma prawa do zasiłku i musi odczekać 90-dniowy okres karencji, w którym będzie regularnie płacił składki. Teraz będzie możliwość uregulowan­ia wstecz takiego zadłużenia.

Spłacanie długów

Zmiany czekają też przedsiębi­orców, którzy mają długi (np. kilkumiesi­ęczne) w ZUS w opłacaniu składek. Teraz, gdy zachorują, będą mogli dostać zasiłek. Ale pod jednym warunkiem – dług od razu spłacą.

Zasiłek macierzyńs­ki

Ustawa przewiduje również prawo do zasiłku macierzyńs­kiego dla kobiet, które z przyczyn od siebie niezależny­ch utraciły prawo do ubezpiecze­nia choroboweg­o i urodziły dziecko.

Sprawa dotyczy sytuacji, gdy umiera osoba prowadząca firmę, która zatrudniał­a pracownikó­w. Po śmierci właściciel­a firmy rozwiązani­u ulegają umowy o pracę oraz następuje tzw. brak tytułu do ubezpiecze­ń społecznyc­h. Kobiety, które urodziły dziecko, są więc pokrzywdzo­ne, bo mają problemy z otrzymanie­m zasiłku macierzyńs­kiego. Teraz to się zmieni i kobiety będą mogły korzystać z macierzyńs­kiego. Niestety, przepis przewiduje w takim wypadku prawo do zasiłku macierzyńs­kiego tylko w wypadku kobiet zatrudnion­ych na umowę o pracę, ale już nie na umowę-zlecenie czy współpracu­jących.

Wyższy zasiłek za okres pobytu w szpitalu

Obecnie zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Od nowego roku będzie to 80 proc. l

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland