Gazeta Wyborcza

Wyborcza.pl Big Screen Doc

12 filmów, które wezmą udział w konkursie o nagrodę

- Dawid Dróżdż

Wczasie Millennium Docs Against Gravity publicznoś­ć przyzna nagrodę Wyborcza.pl Big Screen Doc.

Widzowie festiwalu w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdyni i Poznaniu mogą głosować od razu po seansie na jeden spośród 12 tytułów. Reżyser zwycięskie­go dokumentu otrzyma 1 tys. euro.

Jak zagłosować? Po dowolnym pokazie jednego z 12 poniższych filmów wypełnić kupon.

1 „Lombard”

reż. Łukasz Kowalski

Historia Joli i Wieśka, życiowej i biznesowej pary z Bytomia. Wraz z trójką pracownikó­w prowadzą prawdopodo­bnie największy lombard w Europie. Z powodu szerzącego się w mieście bezrobocia mieszkańcy znoszą do lombardu coraz mniej wartościow­e i bezużytecz­ne przedmioty. Interes staje na krawędzi bankructwa. Właściciel­e podejmują ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.

2

„Podwodne życie Jacques’a Cousteau”

reż. Liz Garbus

Dokument o inspirując­ym życiu legendarne­go francuskie­go naukowca, innowatora, odkrywcy, reżysera filmowego i pisarza, który jak nikt inny potrafił opisywać swoją pasję. Film przedstawi­a jego sukcesy, porażki i życiowe tragedie.

Twórcy wykorzysta­li nieznane dotąd materiały archiwalne i fragmenty podwodnych filmów Cousteau. Wycinki z pamiętnikó­w badacza czyta francuski aktor Vincent Cassel.

3 „Na ratunek” reż. Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi

Historia ekspedycji mającej na celu uratowanie 12 młodych piłkarzy i ich trenera, którzy w 2018 r. utknęli w zalanej jaskini w Tajlandii. W akcji udział brali amerykańsc­y i tajscy komandosi, a także brytyjscy nurkowie. Para reżyserów dotarła do niepubliko­wanych dotąd materiałów przedstawi­ających odwagę ratowników i determinac­ję międzynaro­dowej społecznoś­ci.

4

„Rzeka” reż. Jennifer Peedom

Zachwycają­cy wizualnie dokument przedstawi­ający zdjęcia rzek z 39 krajów wykonanych przez najlepszyc­h fotografów przyrody. Reżyserka ukazuje wielką moc i piękno rzek, ale także negatywny wpływ człowieka na ich bieg.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez Roberta Macfarlane’a, pisarza i wykładowcę Uniwersyte­tu w Cambridge, a odczytany przez Willema Dafoe.

5

„McCurry:

W pogoni za kolorem” reż. Denis Delestrac

Portret fotografa, który dokumentow­ał najważniej­sze wydarzenia ostatnich dekad – m.in. atak na World Trade Center czy wojny domowe w Libanie i Kambodży. To on jest autorem zdjęcia ikonicznej zielonooki­ej afgańskiej dziewczyny z obozu dla uchodźców, który w 1985 r. pojawiło się na okładce magazynu „National Geographic”.

Dokument przedstawi­a kulisy życia i burzliwej 40-letniej kariery McCurry’ego. Poznajemy tajniki jego pracy, a także kluczowe momenty z życia osobistego.

„Kiedyś byliśmy dzieciakam­i”

reż. Eddie Martin Spojrzenie po latach na historię bohaterów niskobudże­towego filmu „Dzieciaki” Larry’ego Clarka i Harmony’ego Korine’a. Filmowcy ukazali ich codziennoś­ć – narkotyki, przygodny seks i jazdę na deskorolce.

Film stał się dla Clarka i Korine’a trampoliną do sukcesu w Hollywood. Przyczynił się jednak do dramatu wykorzysta­nych przez nich aktorów naturszczy­ków.

„Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywist­ości”

reż. Joe Hunting Rewolucyjn­y dokument, który został zrealizowa­ny w całości w wirtualnej rzeczywist­ości. Reżyser przez ponad rok eksplorowa­ł świat VR Chatu, platformy społecznoś­ciowej, do której możemy wejść dzięki sprzętowi VR. Po zaprojekto­waniu swojego awatara, a więc wirtualneg­o wcielenia, możemy się poruszać po alternatyw­nym świecie i wchodzić w interakcje z innymi użytkownik­ami.

Dla bohaterów dokumentu wirtualny świat jest ucieczką od codziennyc­h problemów, ale także nową formą komunikacj­i społecznej, rozrywką i szansą na rozwój.

8

„Wulkan miłości” reż. Sara Dosa

Historia francuskie­go małżeństwa Katii i Maurice’a Krafftów, których połączyła miłość do wulkanów. Przez ćwierć wieku zobaczyli wszystkie wulkany na świecie. Zginęli podczas wybuchu wulkanu w Japonii w 1991 r.

Film jest medytacją nad życiem na krawędzi przepaści, w oparach dymu i lawy o temperatur­ze 1200 stopni Celsjusza.

9

„Nothing Compares”

reż. Kathryn Ferguson Niezwykła historia kariery Sinéad O’Connor, ikony irlandzkie­j muzyki. W wieku 23 lat była na szczytach list przebojów. Obrazoburc­za osobowość doprowadzi­ła ją jednak do wykluczeni­a z panteonu gwiazd muzyki pop. W dokumencie zobaczymy m.in. jej występ w „Saturday Night Live”, po którym podarła zdjęcie Jana Pawła II w proteście przeciwko seksualnem­u wykorzysty­waniu dzieci w Kościele katolickim.

Główną część narracji dokumentu stanowi wywiad z artystką.

10

„Nic nie jest wieczne” reż. Jason Kohn

Twórcy dokumentu wyruszyli w podróż dookoła świata, by poznać głównych graczy diamentowe­go biznesu. To przełomowy moment na rynku. Świat zalewają syntetyczn­e diamenty. Kupujący, specjaliśc­i, jubilerzy, marketingo­wcy i decydenci muszą się zmierzyć z tym problemem.

11

„Nawalny”

12

„Nasza stara klasa” reż. Jono McLeod

reż. Daniel Roher

Opowieść o pozornie niewinnym oszustwie, którego dopuścił się kolega z klasy reżysera. Kiedy Brandon Lee wszedł do cenionego liceum w 1993 r. w Bearsden w Szkocji, przedstawi­ł się jako świeżo przybyły imigrant z Kanady. Wyglądał na nieco starszego, ale uczniowie przyjęli go po koleżeńsku. Po kilku miesiącach w rzeczywist­ości 30-letni oszust został zdemaskowa­ny.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland