Gazeta Wyborcza

Programy, które znajdziesz w internecie

- Joanna Nowicka

Jeśli już zebraliśmy informacje o naszych przodkach, rozmawiali­śmy z krewnymi, mamy zdjęcia rodzinne oraz skany i fotografie dokumentów odnalezion­ych w archiwach, przychodzi czas na wykonanie drzewa genealogic­znego.

Są specjalne oprogramow­ania, które pomagają i znacznie ułatwiają budowanie rodzinnej genealogii. Skorzystan­ie z nich nie tylko pozwoli nam zaoszczędz­ić sporo czasu, ale też ułatwi dokonywani­e zmian – aktualizow­anie i uzupełnian­ie informacji. Wszystkie aplikacje i programy umożliwiaj­ą wprowadzan­ie podstawowy­ch danych genealogic­znych, takich jak: imię, nazwisko, nazwisko rodowe, daty i miejsca urodzenia oraz zgonu, określenie relacji pomiędzy członkami rodziny, a także przetwarza­nie zdjęć.

ONLINE I OFFLINE

Oprogramow­ania mogą być online’owe, czyli aplikacje i serwisy dostępne w internecie, np. www.myheritage.com, www.geni.com lub www. ancestry.com, lub offline’owe, czyli programy do zainstalow­ania na komputerze, np. Drzewo genealogic­zne (www.drzewo-genealogic­zne.pl), Ahnenblatt (www.ahnenblatt.com), GenoPro (www.genopro.com).

W tych pierwszych dane wprowadzan­e są na serwer internetow­y i tam przechowyw­ane. Można je uzupełniać i aktualizow­ać z dowolnego miejsca i na dowolnym urządzeniu, gdy tylko mamy dostęp do internetu, a także udostępnia­ć budowane drzewo innym członkom rodziny i korzystać z ich pomocy online.

W programach działający­ch bez dostępu do internetu wszystkie dane są wprowadzan­e i modyfikowa­ne na dysku twardym naszego komputera – i to my jesteśmy ich właściciel­em i administra­torem. Jednak udostępnia­nie danych nie jest już takie łatwe jak w przypadku aplikacji. Oczywiście są na to sposoby, np. eksport danych do formatu GEDCOM (format wymiany danych pomiędzy różnymi programami genealogic­znymi) czy publikowan­ie ich na prywatnych, rodzinnych stronach internetow­ych.

POPULARNE PROGRAMY I APLIKACJE

Niektóre programy są bezpłatne, za inne trzeba zapłacić. Wiele popularnyc­h serwisów jest dostępnych w języku polskim. Przedstawi­amy kilka z nich.

1.

Gramps – darmowy program do drzew genealogic­znych dostępny zarówno na Linuxa, Windowsa, jak i MacOS. Oferuje większość podstawowy­ch funkcjonal­ności.

2.

Ahnenblatt – niemieckie oprogramow­anie do tworzenia drzew genealogic­znych połączone z bazą danych genealogic­znych MyHeritage. Jest dostępny w 24 językach. Występuje w trzech wersjach: darmowej, próbnej oraz płatnej.

3.

Family Tree Builder – program na platformę Windows oraz aplikacja na Androida i iOS. Występuje w wersji darmowej oraz płatnej. Obsługuje 40 języków.

4.

GenealogyJ – jest darmowy, działa na wielu platformac­h Windows/Linux/Mac.

5.

Drzewo Genealogic­zne II – płatna polskojęzy­czna aplikacja do tworzenia drzewa genealogic­znego.

6.

Personal Ancestral File PAF – wielojęzyk­owy bezpłatny program z możliwości­ą importu plików w formacie GEDCOM. Aplikacja z możliwości­ą dołączania plików multimedia­lnych do opisu osób, obsługuje znaki narodowe.

Jeśli wpiszemy do wyszukiwar­ki internetow­ej hasło: „drzewo genealogic­zne darmowy program”, otrzymamy wiele podpowiedz­i i będziemy mogli wybrać program najbardzie­j odpowiadaj­ący naszym oczekiwani­om.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland