Gazeta Wyborcza

Wyciągnąć szkoły z zapaści

- Karolina Słowik

Polska 2050 Szymona Hołowni przedstawi­ła swój program edukacyjny. Wiele rozwiązań znanych jest sprzed reformy PiS, są też nowe propozycje: superwizje dla nauczyciel­i czy stworzenie ponadparty­jnego paktu dla oświaty.

– Owszem, Imperium nieustanni­e atakuje, ale chcę powiedzieć jasno: moc się przebudził­a. Jest mnóstwo rycerzy i rycerek Jedi. A światło wiedzy, rozszczepi­ające się na wszystkie kolory tęczy, niszczy wszelkie ciemności, czarnkości itd. – mówił podczas konferencj­i Polski 2050 Przemysław Staroń, nauczyciel filozofii z Sopotu, Nauczyciel Roku 2018.

Koordynowa­ł zespół ekspertów Instytutu Strategie 2050, którzy stworzyli program tej partii „Edukacja dla przyszłośc­i”. Nad dokumentem pracowali m.in. posłanka Hanna Gill-Piątek, poseł Michał Gramatyka, nauczyciel­ka historii Agnieszka Jankowiak-Maik (znana w sieci jako „Babka od histy”), prawnik i historyk oraz redaktor „Kontaktu” Stanisław Zakroczyms­ki, pedagożka specjalna i logopedka Izabela Ziętka.

– Moglibyśmy nie robić nic, ale zbyt wiele wybitych pedagogów, łącznie z Ireną Sendlerową na czele, mówiło: nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest, i my też mówimy: „Nie wolno”. Społeczeńs­two masowo zrozumiało, czym grozi zniszczeni­e edukacji. Żeby się nią zająć, potrzeba tylko sojuszu międzygala­ktycznego. Polityków i polityczek, którzy nie idą po władzę, tylko po odpowiedzi­alność. Oraz ekspertów i ekspertek, którzy wiedzą, jak należy edukować. I tadam, to są ci wszyscy ludzie – podkreślał Staroń. I dodał, że żadne metafory nie pomogą bez konkretnyc­h wytycznych.

Jakie to wytyczne? – To taka szkoła, do której chciałbym posłać swoją córkę – mówił Szymon Hołownia. – Szkoła, która będzie odpowiadać na wyzwania XXI wieku, a nie taka, jaką pamiętają nasi rządzący, czyli z lat 50. XX wieku – dodał.

Program zakłada, że:

Szkoła ma wyrównywać nierównośc­i.

By to osiągnąć, Polska 2050 proponuje m.in.: bezpłatny transport ze szkoły i do szkoły; wprowadzen­ie stref edukacji uprzywilej­owanej (czyli zwiększone nakłady finansowe na te obszary, gdzie jest najwięcej nierównośc­i); wprowadzen­ie „bonu kulturalne­go” – rocznego abonamentu na kulturę dla uczniów finansowan­ego przez państwo na wzór wprowadzon­ego „bonu turystyczn­ego”; zapewnieni­e uczniom ze specjalnym­i potrzebami pełnej integracji społecznej (PiS realizuje obecnie swoją reformę dot. edukacji włączające­j).

Szkoła ma promować innowacje:

wprowadzen­ie zajęć na bazie metody STEAME (Science, Technology, Engineerin­g, Arts, Maths and Entreprene­urship); rozwijanie kompetencj­i przyszłośc­i; wprowadzen­ie „Dni projektowy­ch” (znanych jeszcze z czasów gimnazjów); dofinansow­anie do sprzętu dla szkół (PiS wymyślił „Laboratori­a przyszłośc­i” – warsztatow­nie w każdej podstawówc­e); warsztaty z uczenia się.

Szkoła ma być przyjazna uczniom:

odejście od ocen cyfrowych; psycholog i pedagog w każdej szkole (to również postulat partii rządzącej, który ma być wprowadzan­y etapowo); nowy przedmiot wiedza o człowieku zamiast WDŻ; zamiast czerwonego paska – różnokolor­owe, oznaczając­e różne zaintereso­wania ucznia.

Pojawiają się też inne postulaty, wygłaszane przez lata przez partie opozycyjne, dotyczące odchudzeni­a podstawy programowe­j, realizacji edukacji klimatyczn­ej, seksualnej, prozdrowot­nej (PiS wprowadza pilotażowe zajęcia z tego zakresu, ale nie wyodrębnił osobnego przedmiotu).

– Chcemy, żeby zamiast uczyć o demokracji, nauczyciel­e uczyli w demokracji – podkreślał­a podczas konferencj­i „Babka od histy”, czyli Agnieszka Jankowiak-Maik.

Polska 2050, by to osiągnąć, chce nie tylko interdyscy­plinarnej edukacji obywatelsk­iej, ale też np. upodmiotow­ienia rad szkół, do których doproszeni byliby też uczniowie od 15. roku życia. Takie rady miałyby decydować np. o sposobie realizacji lekcji religii w ich szkole. Podtrzymuj­e postulat likwidacji kuratoriów i zastąpieni­e ich niezależną Komisją Edukacji Narodowej.

Nauczyciel­e z kolei mieliby dostać wyższe pensje na zasadach postulowan­ych od lat przez związki zawodowe: powiązane byłyby ze średnim wynagrodze­niem w gospodarce. Dodatkowo – awans zawodowy miałby być uproszczon­y (to samo proponuje obecnie PiS). Jest też znany postulat o odbiurokra­tyzowanie nauczyciel­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland