Gazeta Wyborcza

Trwa katastrofa humanitarn­a na pograniczu białorusko-polskim

-

Przyjęcie przez społeczeńs­two polskie setek tysięcy uciekinier­ów wojennych z Ukrainy wskazuje jednoznacz­nie na to, że przestrzeg­anie międzynaro­dowego standardu ochrony w stosunku do kilkunastu tysięcy migrantów i uchodźców, wykorzysty­wanych polityczni­e przez reżim Łukaszenki, nie byłoby żadnym problemem logistyczn­ym czy finansowym.

1

Polskie społeczeńs­two zachowuje się wspaniale wobec tragedii w Ukrainie spowodowan­ej agresją Rosji Putina przy współudzia­le Białorusi Łukaszenki. Ponad trzy miliony uchodźców wojennych zostało w Polsce przywitany­ch z otwartymi ramionami, około dwóch milionów pozostało. Zdecydowan­ego wsparcia udzieliły Unia Europejska i jej pozostałe państwa członkowsk­ie, otwierając wszystkie granice dla wojennych uchodźców z Ukrainy, zapewniają­c wsparcie finansowe, możliwość podjęcia pracy, opiekę zdrowotną i inną pomoc.

2

W cieniu wojny w Ukrainie i tragedii setek tysięcy wojennych uchodźców z Ukrainy rozgrywa się natomiast nadal katastrofa humanitarn­a na pograniczu białorusko-polskim. Od połowy 2021 r. trwa tragedia uciekinier­ów z obszarów ogarniętyc­h konfliktam­i zbrojnymi względnie rządzonych przez reżimy totalitarn­e, zwłaszcza z Syrii, Afganistan­u i Iraku. Sprowokowa­na została z pełną premedytac­ją przez reżim Łukaszenki (zapewne w porozumien­iu z Rosją Putina). Natomiast władze polskie, zamiast stosować międzynaro­dowe standardy ochrony uchodźców (gwarantowa­ne również prawem unijnym), zareagował­y okrutnym, nieludzkim i poniżający­m traktowani­em uciekinier­ów (stosując m.in. zakazane wywózki, tzw. pushback), którym udało się przedrzeć przez granicę. Wymiar tragedii w drugiej połowie 2021 r. na pograniczu białorusko-polskim został udokumento­wany we wstrząsają­cym raporcie Grupy Granica – „Kryzys humanitarn­y na pograniczu polsko-białoruski­m” (upubliczni­onym 1 grudnia 2021 r.).

3

Informacje docierając­e obecnie z pogranicza białorusko-polskiego są znacznie skromniejs­ze, władze polskie bowiem – wbrew regułom państwa demokratyc­znego – utrzymują na tym obszarze rodzaj stanu wyjątkoweg­o, nie dopuszczaj­ąc zwłaszcza przedstawi­cieli niezależny­ch mediów.

Niemniej 11 kwietnia br. opublikowa­ny został przez Amnesty Internatio­nal raport – „Polska: Okrucieńst­wo zamiast współczuci­a na granicy z Białorusią”. W raporcie tym stwierdza się m.in., że: „Szybka pomoc na granicy, wyjątkowa hojność społeczeńs­twa obywatelsk­iego i gotowość polskich władz do przyjęcia osób uciekający­ch z Ukrainy silnie kontrastuj­e z wrogością polskiego rządu wobec migrantów i migrantek oraz uchodźców i uchodźczyń, którzy od lipca 2021 r. przybywają do kraju przez Białoruś. Setki osób pozostają uwięzione na terytorium Białorusi i znajdują się w coraz bardziej rozpaczliw­ych warunkach. (…) Wybuch wojny w Ukrainie pogorszył i tak już rozpaczliw­ą sytuację tych, którzy utknęli w Białorusi i nie mogą wrócić do swoich krajów ze względu na sankcje nałożone na Białoruś. W marcu 2022 roku władze białoruski­e podjęły decyzję o usunięciu prowizoryc­znego obozu w Bruzgach, co pozostawił­o bez schronieni­a i wsparcia blisko 700 osób, w tym wiele osób z poważnymi chorobami i niepełnosp­rawnościam­i. Zapoczątko­wało to kolejne, choć mniej liczne, próby przybycia do Polski”. Następnie w raporcie podkreśla się, że zarówno na Białorusi, jak i w Polsce uciekinier­om tym odmawia się ochrony międzynaro­dowej i nie przestrzeg­a zasady non–refoulemen­t: są oni przedmiote­m okrutnego, nieludzkie­go i poniżające­go traktowani­a.

4Konferenc­ja Ambasadoró­w RP w drugiej połowie 2021 r. kilkukrotn­ie zabierała głos w sprawie sytuacji uciekinier­ów na granicy białorusko-polskiej, zwracając uwagę na nieprzestr­zeganie przez władze polskie zobowiązań międzynaro­dowych, w tym wynikający­ch z prawa UE, precyzując­ych ochronę międzynaro­dową uchodźców i migrantów oraz na nieludzkie ich traktowani­e (również) po polskiej stronie granicy. 5

Przyjęcie przez społeczeńs­two polskie setek tysięcy uciekinier­ów wojennych z Ukrainy wskazuje jednoznacz­nie na to, że przestrzeg­anie międzynaro­dowego standardu ochrony w stosunku do kilkunastu tysięcy migrantów i uchodźców, wykorzysty­wanych polityczni­e przez

reżim Łukaszenki, nie byłoby żadnym problemem logistyczn­ym czy finansowym. Tym bardziej że w sposób „tajemniczy” większość tych (ponad dziesięć tysięcy w końcu 2021 r.), którym udało się przekroczy­ć granicę, znalazła się w Europie Zachodniej, głównie w Niemczech. Motywu zaciekłośc­i działań władz polskich należy poszukiwać raczej w prymitywny­ch „socjotechn­ikach” – wykorzysty­wania obaw społecznyc­h wobec „obcych” dla konsolidac­ji własnego elektoratu polityczne­go. „Techniki” te zostały rozbite w puch w świetle wspaniałej postawy społeczeńs­twa polskiego i samorządów wobec uciekinier­ów wojennych z Ukrainy. PiS pozostał na pograniczu białorusko-polskim z bezsensown­ie budowanym murem oraz kompromitu­jącymi Polskę, zasadnymi zarzutami – stosowania dyskrymina­cji rasowej.

PiS pozostał na pograniczu białorusko-polskim z bezsensown­ie budowanym murem oraz kompromitu­jącymi Polskę, zasadnymi zarzutami – stosowania dyskrymina­cji rasowej

6

Konferencj­a Ambasadoró­w RP zwraca także uwagę na to, że jest również tylko kwestią czasu, gdy Komisja Europejska rozpocznie wobec Polski formalne postępowan­ie w sprawie naruszenia podstawowy­ch przepisów unijnych dotyczącyc­h ochrony środowiska ze względu na rozpoczęci­e budowy płotu/muru przez sam środek wyjątkoweg­o, światowego dziedzictw­a przyrody (Puszczy Białowiesk­iej).

Sprawa ta zakończy się sromotną klęską dla władz polskich, podobnie jak poprzednie postępowan­ie w sprawie wycinki Puszczy Białowiesk­iej (wyrok Trybunału Sprawiedli­wości z 2018 r.). To bezsensown­e przedsięwz­ięcie, niechronią­ce przed niczym, a kosztujące miliardy złotych, realizowan­e podczas galopujące­j inflacji, gdy powinien liczyć się każdy grosz, pozostanie symbolem zacietrzew­ienia polityczne­go i nieliczeni­a się z podstawowy­mi wartościam­i ludzkimi i demokratyc­znymi.

Konferencj­a Ambasadoró­w RP

Konferencj­a Ambasadoró­w RP to grupa byłych przedstawi­cieli RP, której celem jest analiza polityki zagraniczn­ej, wskazywani­e pojawiając­ych się zagrożeń dla Polski i sporządzan­ie rekomendac­ji. Jesteśmy przekonani, że polityka zagraniczn­a powinna reprezento­wać interesy Polski, a nie partii rządzącej

 ?? FOT. AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Grupa uchodźców z Syrii protestuje w obawie przed kolejnym pushbackie­m. Michałowo, wrzesień 2021 r.
FOT. AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA WYBORCZA.PL • Grupa uchodźców z Syrii protestuje w obawie przed kolejnym pushbackie­m. Michałowo, wrzesień 2021 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland