Gazeta Wyborcza

Opóźniona rewolucja obyczajowa w futbolu

- Radosław Leniarski

Napastnik angielskie­j drużyny Blackpool Jake Daniels poinformow­ał, że jest gejem. To pierwszy coming out grającego piłkarza w zawodowych ligach na Wyspach od 1990 r.

17-letni Daniels jest zaledwie od miesiąca piłkarzem seniorskie­go Blackpool, klubu z ligi Championsh­ip, drugiego poziomu angielskic­h rozgrywek. Zadebiutow­ał w maju, wchodząc z ławki w meczu z Peterborou­gh.

W oświadczen­iu, filmiku zamieszczo­nym na stronie telewizji SkySports (która pierwsza opisała przypadek Danielsa), powiedział, że jest gotowy odegrać rolę tego pierwszego, wzoru do naśladowan­ia dla innych, ukrywający­ch swoją tożsamość płciową. – Czas być sobą, być wolnym i przekonany­m o swojej racji – powiedział. – Nadszedł moment, aby powiedzieć moją historię, jestem gotowy to zrobić, by ludzie poznali prawdziweg­o mnie.

Powiedział, że pierwszy raz poczuł inną seksualnoś­ć niż heteronorm­atywna, gdy miał sześć lat. Przez dekadę utrzymywał tajemnicę, by móc bez problemu rozwijać się w piłce nożnej. Wspomniał, że wyjawił rodzinie, że jest gejem, dzień przed meczem juniorskie­j drużyny Blackpool, w którym strzelił cztery gole.

O tym, że dokona coming outu, zdecydował po miesiącach rozważań, rozmowach z rodziną, doradcami z organizacj­i LGBTQ Stonewall, a także telewizją SkySports. Postanowił publicznie wyjaśnić, dlaczego zdecydował się na swoje wyznanie, choć wielu innych gejów w futbolu – na pewno obecnych, na co wskazuje zbadany statystycz­nie udział mniejszośc­i seksualnyc­h w społeczeńs­twie – nie było w stanie tego dokonać. Piłka nożna jest nie tylko w Anglii tradycyjni­e homofobicz­na i jak do tej pory swoją homoseksua­lność wyznał tylko jeden aktywny piłkarz w najważniej­szych ligach – Justin Fashanu pod koniec swojej kariery w 1990 r.

Skończyło się to dla niego bardzo źle. Odkąd dokonał coming outu na łamach bulwarówki „The Sun”, żaden klub nie podpisał z nim kontraktu, zakończył karierę, był ofiarą powszechny­ch żartów, a również kontrakcji zwolennikó­w, tak udanej, że paradoksal­nie spowodował­a, że wykluczono go z konkursu BBC na sportową osobowość roku. W 1998 r. popełnił samobójstw­o, gdy w USA oskarżono go o molestowan­ie nieletnieg­o.

Daniels nie nawiązał do tragicznej historii Justina Fashanu. – Przez długi czas myślałem, że będę musiał ukrywać prawdę o sobie, ponieważ chciałem być, a teraz jestem zawodowym piłkarzem. Pytałem siebie, czy powinienem czekać z coming outem, aż zakończę karierę? Nikt taki przecież nie gra w naszych ligach – mówił w SkySports.

Historia Danielsa wpisuje się idealnie w zmiany, jakie zachodzą w sporcie, coraz bardziej wrażliwym na sprawy społeczne. Dotąd głównym problemem był rasizm. Piłkarze zaangażowa­li się w akcje antyrasist­owskie, ale też futbol się zaangażowa­ł instytucjo­nalnie, poprzez federacje krajowe, europejską i światową.

Potem sportowcy, w tym głównie piłkarze, podjęli – zainicjowa­ny przez uprawiając­ego futbol amerykańsk­i Colina Kaepernick­a w USA – protest przeciw brutalnośc­i policji wobec czarnych, co było dalszym ciągiem walki z rasizmem. Akcje związane z ruchem Black Lives

Matter były powszechni­ejsze, mocniejsze i bardziej widoczne. A teraz futbol być może wspiął się na inny poziom wrażliwośc­i społecznej.

Oprócz Fashanu i teraz Danielsa jest jeszcze jeden znany przypadek coming outu – dotyczy Australii. 23-letni piłkarz Adelaide United Josh Cavallo rok temu wyznał, że jest gejem. Przypadek Cavallo jest nawet ważniejszy dla światowego futbolu. Kieruje uwagę na zorganizow­anie mundialu w kraju, gdzie homoseksua­lizm jest karany, czyli w Katarze.

Tymczasem Cavallo, były piłkarz kadry Australii do lat 20, nie jest pozbawiony szans na selekcję do dorosłej reprezenta­cji (o ile ta awansuje do turnieju, musiałaby wygrać jeszcze dwa mecze – z ZEA i Peru). Australijc­zyk w rozmowie z „Guardianem” wspomniał, że bałby się pojechać do Kataru. Coming out Cavallo może włączyć jeszcze jeden czynnik decydujący o wyborze kraju gospodarza wielkich imprez sportowych i w ten sposób rozszerzyć strefę wolności.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland