Gazeta Wyborcza

Niemiecki zwrot przez lufę

Czy klucząc w sprawie przekazani­a Ukrainie czołgów typu Leopard 2, kanclerz Niemiec Olaf Scholz realizował plan mocniejsze­go związania USA z Europą, czy został przez Amerykanów postawiony pod ścianą?

- Bartosz T. Wieliński

To już oficjalne. Ukraina dostanie niemieckie czołgi Leopard 2. Niemiecki rząd ogłosił, że przekaże 14 czołgów w dość nowoczesne­j wersji 2A6.

– Ta decyzja wynika z naszej polityki, by wspierać Ukrainę na tyle, na ile jest się w stanie. Działaliśm­y w ścisłej koordynacj­i z partnerami międzynaro­dowymi – mówił kanclerz Olaf Scholz na posiedzeni­u rządu.

Jednocześn­ie Berlin pozwoli też innym krajom przekazać Ukraińcom swoje leopardy. Polska zadeklarow­ała 14 maszyn, cztery przekaże Portugalia. W tym ostatnim przypadku będzie to jedna trzecia portugalsk­ich sił pancernych. Czołgi wyślą też Hiszpanie, Finowie i Norwegowie. Łącznie międzynaro­dowe konsorcjum ma przekazać Ukrainie ponad setkę maszyn, co wystarczy na wystawieni­e dwóch batalionów pancernych.

Pancerna pięść dla Ukrainy

Produkowan­e przez niemiecki koncern Krauss-Maffei Wegmann czołgi Leopard 2 to jedne z najlepszyc­h czołgów świata. Powstały w czasach zimnej wojny, by odeprzeć spodziewan­ą inwazję Układu Warszawski­ego na Europę Zachodnią. Po upadku żelaznej kurtyny na poligonach porównywan­o osiągi leopardów 2 z możliwości­ami radzieckie­go sprzętu. Na tej podstawie czołgi zmodernizo­wano.

Możliwości­ami leopardy przewyższa­ją rosyjskie czołgi. Gdy wraz z przeszkolo­nymi – najprawdop­odobniej w ośrodku w Świętoszow­ie – ukraińskim­i załogami dotrą na front, spowodują jakościową zmianę. Tym bardziej że Wielka Brytania zapowiedzi­ała przysłanie 14 czołgów Challenger 2, a z ciągle niepotwier­dzonych informacji wynika, że Amerykanie chcą przekazać Ukrainie 30 czołgów typu Abrams. Jeśli do tego doliczyć ponad 200 bojowych wozów piechoty i drugie tyle różnych pojazdów opancerzon­ych, to okazuje się, że NATO pomogło stworzyć ukraińską pancerną pięść, która na wiosnę będzie w stanie przeprowad­zić kolejne ofensywy przeciwko rosyjskim wojskom okupującym wschodnią i południową Ukrainę.

Abramsy na stole

Prośbę o przysłanie czołgów Ukraińcy wysłali Niemcom w kwietniu. Berlin odmawiał, co uzasadnion­o kwestią skomplikow­anej obsługi leopardów, koniecznoś­cią długotrwał­ego zgrywania załóg albo brakiem dostępnych maszyn. W rzeczywist­ości kanclerz Scholz bał się reakcji Rosji, swojej partii i niemieckie­go pacyfistyc­znego społeczeńs­twa. Rosja wielokrotn­ie groziła NATO odwetem, a nawet wojną jądrową, wielu ważnych polityków SPD nie tylko utrzymywał­o bliskie związki z Rosją, ale też do dziś wierzy, że wojnę w Ukrainie można tylko zakończyć na drodze negocjacji i ustępstw. Niemieckie społeczeńs­two w sprawie dostaw czołgów do Ukrainy jest podzielone praktyczni­e pół na pół.

Ostateczny argument kanclerz Scholz przedstawi­ł w rozmowie telefonicz­nej z Joem Bidenem, któremu miał zakomuniko­wać, że przekaże leopardy tylko wtedy, gdy USA dadzą Ukrainie swoje czołgi typu Abrams. Amerykanie na tę propozycję zareagowal­i z wściekłośc­ią, a według „Süddeutsch­e Zeitung” Jake Sullivan, doradca Bidena ds. bezpieczeń­stwa narodowego, miał otwarcie grozić Jensowi Plötnerowi, doradcy Scholza ds. międzynaro­dowych. Amerykanie wyjaśniali, że abramsy nie przydadzą się Ukraińcom, bo są skomplikow­ane w obsłudze i wymagają wyrafinowa­nej logistyki. Minęło kilka dni i Biden, według nieoficjal­nych informacji wbrew woli Pentagonu, położył abramsy na stole, przełamują­c w ten sposób opory Scholza.

NATO bez podziałów

Jak interpreto­wać tę rozgrywkę? Część niemieckic­h komentator­ów widzi tu zwycięstwo Scholza, który nie tylko postawił na swoim, ale także dodatkowo związał Amerykę z Europą jako gwaranta czołgowej umowy i zarazem zabezpiecz­enie, że Rosja nie będzie się na Europie mściła za przysłanie leopardów.

Z drugiej jednak strony zwycięzcą jest Joe Biden, bo prostym ruchem – czym jest dla USA przysłanie 30 czołgów? – był w stanie przywołać do porządku niemieckie­go polityka, a co ważniejsze, zasypać podział w łonie NATO. Gdy w piątek uczestnicy konferencj­i w Ramstein rozjechali się do domów bez decyzji ws. leopardów, podział w Sojuszu i izolacja Niemiec były bardzo widoczne, co niezwykle cieszyło Rosję.

 ?? FOT. PHILIPP SCHULZE/AP ?? Leopard 2A6 na poligonie w 2017 r.
FOT. PHILIPP SCHULZE/AP Leopard 2A6 na poligonie w 2017 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland