Gazeta Wyborcza

Dzieci zdewastowa­ły chlubę miasta

Miało być chlubą Częstochow­y, przez dwóch nieletnich łobuzów jest jej kłopotem. Za samą ekspertyzę zniszczeń podziemi na Starym Rynku trzeba zapłacić 23 tys. zł.

- Dorota Steinhagen

Muzeum urządzone w odkrytych przez archeologó­w murach najstarsze­go w Częstochow­ie ratusza niedługo cieszyło mieszkańcó­w i turystów. Ekspozycja najstarszy­ch pamiątek historii miasta nad Wartą w podziemnej części szklanego pawilonu na Starym Rynku została otwarta w sierpniu 2021 r. 13 październi­ka 2022 r. do toalety publicznej znajdujące­j się w nadziemnej części pawilonu weszło dwóch chłopców. Odkręcili kran, z którego korzystały osoby sprzątając­e toaletę, i wyszli. Zanim został zakręcony, przez sufit do pomieszcze­ń muzeum przesączył­y się 3 metry sześcienne wody.

Chłopców zarejestro­wały kamery monitoring­u. Jednego z nich, 10-latka, rozpoznał dzielnicow­y. Kwestią czasu było zidentyfik­owanie drugiego. Okazał się nim 14-latek.

9 stycznia tego roku do Prokuratur­y Rejonowej Częstochow­a-Południe wpłynęły akta sprawy. Ponieważ to dzieci, trafią do sądu rodzinnego i nieletnich. Za straty materialne odpowiedzą opiekunowi­e sprawców.

A te są gigantyczn­e i potrzeba będzie dużo czasu, by usunąć zniszczeni­a. – Gdy zaraz po tym zdarzeniu z konserwato­rem zabytków Jackiem Kojem sprawdzali­śmy, jakich szkód dokonała lejąca się woda, powiedział, że być może uda się muzeum udostępnić zwiedzając­ym w sierpniu 2023 r., akurat na drugą rocznicę inauguracj­i jego działalnoś­ci – opowiada Katarzyna Ozimek, dyrektorka Muzeum Częstochow­skiego, któremu podlega placówka na Starym Rynku. – Myślałam, że to żart, bo to nie może trwać tak długo. Teraz widzę, że to niestety prawda.

Dopiero wczoraj na miejsce przyjechal­i przedstawi­ciele Zakładu Robót Wysokościo­wych i Górniczych AMC, który pracował przy dostosowyw­aniu starożytny­ch murów dla muzeum. Mają przygotowa­ć ekspertyzę, w jakim stanie są wnętrza i jakie prace trzeba wykonać, by mogli do nich wrócić ludzie.

– Dopiero teraz ubezpieczy­ciel wyraził gotowość pokrycia kosztów ekspertyzy – tłumaczy Łukasz Pabiś, wicedyrekt­or Muzeum Częstochow­skiego. – Są niebagatel­ne: 23 tys. zł brutto.

Na podstawie ekspertyzy będzie można opracować kosztorys potrzebnyc­h prac w pawilonie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland