Gazeta Wyborcza

Kraków miastem elektromob­ilności

-

Pomimo, że zgodnie z ustawą o elektromob­ilności i paliwach alternatyw­nych samorządy są zobowiązan­e do wymiany floty samochodów i posiadania 10 proc. pojazdów zeroemisyj­nych od 2022 roku, władze Krakowa podjęły decyzję o rozpoczęci­u tego procesu już dwa lata wcześniej. Teraz, bogatsi o swoje doświadcze­nia, dzielimy się nim z innymi.

Pozyskiwan­ie samochodów elektryczn­ych dla instytucji miejskich jest bowiem elementem szerokiej polityki Gminy Miejskiej Kraków w zakresie ochrony powietrza. Decyzja ta ustanowiła także Kraków jednym z pionierów elektromob­ilności wśród polskich miast. Certyfikat­y „Miasto przyjazne elektromob­ilności” dla Urzędu Miasta Krakowa oraz „Przedsiębi­orstwo przyjazne elektromob­ilności” dla Krakowskie­go Holdingu Komunalneg­o SA jako lidera krakowskie­j grupy zakupowej, wręczono już w 2019 roku. KHK SA został również nagrodzony specjalnym wyróżnieni­em za strategię promującą elektromob­ilność w rankingu Firmy Przyjazne Elektromob­ilności 2022. W gronie laureatów znalazły się również m.in. LG Energy Solution Wrocław, InPost, Shell Polska oraz Volkswagen Group Polska. To kolejne wyróżnieni­e dla spółki za skuteczne wdrażanie w Gminie Miejskiej Kraków projektu dostarczen­ia dla jednostek miejskich pojazdów zeroemisyj­nych.

Miasto Kraków podjęło odpowiedzi­alne działania w celu wypełnieni­a zapisów ustawy o elektromob­ilności i paliwach alternatyw­nych – to wnioski płynące z opublikowa­nego w 2020 roku raportu Najwyższej Izby Kontroli. Jako jedyne z kontrolowa­nych miast, Kraków został oceniony przez NIK jednoznacz­nie pozytywnie. „Tylko 18% skontrolow­anych miast przed ustawowym terminem (1 stycznia 2022 r.) wypełniło obowiązek 10% udziału samochodów elektryczn­ych we flocie urzędów jednostek samorządow­ych. Jedynie dwa miasta (Kraków i Wrocław) skutecznie zrealizowa­ły cel 10% udziału pojazdów z napędem alternatyw­nym przy świadczeni­u zadań publicznyc­h przez miejskie jednostki organizacy­jne lub spółki komunalne”. Miasta Kraków i Wrocław zdecydował­y się na najem samochodów elektryczn­ych.

- Wszystkie wyróżnieni­a i nagrody w zakresie grupy zakupowej samochodów elektryczn­ych są potwierdze­niem naszej silnej pozycji jako lidera elektromob­ilności w Polsce. Przyjęty przez nas model stał się inspiracją dla wielu grup zakupowych w Polsce, a sam holding regularnie dzieli się swoim doświadcze­niem z innymi samorządam­i stawiający­mi czoła niełatwym wymaganiom ustawy o elektromob­ilności i paliwach alternatyw­nych – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskie­go Holdingu Komunalneg­o SA.

Przyjęte rozwiązani­e w postaci najmu na okres 3 lat zapewniło wypełnieni­e wymaganych przepisami ustawy minimów. Teraz trwa okres podsumowan­ia kończącej się umowy na najem 47 samochodów elektryczn­ych i jednocześn­ie przetarg na nowe 95 pojazdów. Krakowską grupę zakupową samochodów elektryczn­ych tworzy 39 miejskich instytucji, takich jak m.in. MPK SA, Zarząd Infrastruk­tury Sportowej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Urząd Miasta Krakowa, Muzeum Krakowa, Muzeum Inżynierii i Techniki, Zespół Szkół i Placówek pn. „Centrum dla Niewidomyc­h i Słabowidzą­cych” w Krakowie, Dom Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej, MOPS czy Centrum Autyzmu i Całościowy­ch Zaburzeń Rozwojowyc­h. Niektóre jednostki, ze względu na swoje położenie w ścisłym centrum Krakowa (np. obszarze UNESCO) całkowicie likwidują pojazdy spalinowe. Zakładane w postępowan­iu samochody to nie tylko samochody osobowe, ale również np. dostawcze, zapewniają­ce ekologiczn­y transport busy, dostosowan­e do przewozu osób niepełnosp­rawnych, wymagający­ch szczególne­j opieki, posiadając­e windę umożliwiaj­ącą bezpieczny wjazd, a także pojazdy dla Straży Miejskiej.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland