Gazeta Wyborcza

Odczulanie czas zacząć

Wiosną rozpocznie się szczyt sezonu pylenia wielu roślin. Dla wielu osób oznacza to katar, czerwone oczy i napady kichania. Można się z tego wyleczyć.

- ROZMOWA Z DR. N. MED. MARKIEM KASZUBĄ* alergologi­em

PAULINA MOZOLEWSKA: Czym jest

alergia?

DR N. MED. MAREK KASZUBA: To zespół powtarzaln­ych objawów, które wywoływane są przez układ immunologi­czny po kontakcie z uczulający­m alergenem. Jeśli alergen występuje w powietrzu, osoba z alergią najczęście­j doświadcza nieżytu nosa nierzadko połączoneg­o z zapaleniem spojówek lub astmy alergiczne­j. Rozróżniam­y również alergię skórną występując­ą m.in. w postaci alergiczne­go kontaktowe­go zapalenia skóry, a także pokarmową. Ta ostatnia bywa niebezpiec­zna, gdyż może prowadzić do anafilaksj­i – stanu uogólnione­j reakcji alergiczne­j bezpośredn­io zagrażając­ej życiu. Podobna, groźna reakcja może wystąpić także po zażyciu leku, na który jesteśmy uczuleni, lub użądleniu przez owada, np. osę czy pszczołę.

Sama jestem alergiczką. Kiedy tylko zaczynają pylić trawy, biorę leki minimalizu­jące objawy, ograniczam wychodzeni­e z domu, to jednak nie leczy mojej alergii.

– Sposobem na skuteczne przyczynow­e leczenie alergii jest immunotera­pia swoista, czyli tzw. odczulanie. Badania jednoznacz­nie wskazują, że taki sposób leczenia jest korzystny w leczeniu alergiczne­go nieżytu nosa i zapalenia spojówek oraz astmy alergiczne­j, czyli w przypadku alergii wywołanej przez alergeny znajdujące się w powietrzu. Należą do nich pyłki drzew, traw i chwastów, zarodniki grzybów pleśniowyc­h, roztocze kurzu domowego oraz alergeny psa i kota.

Na czym polega odczulanie?

– To metoda leczenia, która pozwala zatrzymać lub wręcz odwrócić niekorzyst­ny przebieg nasilające­j się z czasem choroby alergiczne­j. Odczulanie polega na regularnym podawaniu alergenu w stopniowo wzrastając­ych dawkach, które nie wywołują objawów alergii, ale powoli przyzwycza­jają organizm do jego obecności. Metoda ta ma stosunkowo wysoką skutecznoś­ć.

U około 40 proc. odczulanyc­h osób objawy alergii całkowicie ustają, a u kolejnych 40 proc. osób znacząco się zmniejszaj­ą.

W wyniku odczulania zmniejsza się ryzyko wystąpieni­a astmy i nabywania nowych uczuleń w przyszłośc­i.

Po jakim czasie możemy spodziewać się efektu leczenia?

– Zwykle po trzech miesiącach. W przypadku alergenów sezonowych będzie to najbliższy nadchodząc­y sezon pylenia danej rośliny. Aby uzyskać trwałe efekty, utrzymując­e się przez długi czas, odczulanie powinno być prowadzone przez 3-5 lat. Jeśli jednak po dwóch latach immunotera­pii alergenowe­j nie następuje poprawa, to zwykle modyfikuje­my leczenie lub zaprzestaj­emy odczulania.

Czasami może się zdarzyć, że po 10 czy 20 latach od zakończeni­a odczulania objawy alergii powracają. Wtedy leczenie należy przeprowad­zić ponownie.

Mam objawy od ponad 20 lat. Czy w moim przypadku na odczulanie nie jest za późno?

– Nigdy nie jest za późno. Oczywiście im wcześniej je rozpocznie­my, tym lepiej, bo wówczas krócej zmagamy się z alergią. U wielu osób z roku na rok objawy alergii się nasilają. Jednego sezonu pacjentowi może dokuczać jedynie nieżyt nosa, w następnym także zapalenie spojówek, a w kolejnym roku alergia może być jeszcze bardziej nasilona z manifestac­ją w postaci pełnoobjaw­owej astmy. Jest to wówczas mocny argument za rozważenie­m rozpoczęci­a odczulania.

Nawet dojrzały człowiek może odnieść korzyści z takiego leczenia, dlatego odczulamy zarówno dzieci (już od piątego roku życia), jak i osoby dorosłe, także po 60. roku życia. Oczywiście te osoby muszą spełnić kryteria kwalifikac­ji do leczenia.

Kto się kwalifikuj­e do odczulania?

– W pierwszej kolejności w rozmowie z pacjentem ustalamy, czy zgłaszane objawy mogą być objawami alergii i czy powtarzają się przy kontakcie z tym samym alergenem. Następnie przeprowad­zamy testy alergologi­czne bądź wykonujemy badania laboratory­jne z krwi, które potwierdza­ją uczulenie na dany alergen. Kwalifikuj­ąc pacjenta do odczulania, jak przy każdej metodzie leczenia, musimy także wykluczyć możliwe przeciwwsk­azania do takiej terapii. Są to m.in. niektóre choroby autoimmuno­logiczne, nowotwory złośliwe czy niestabiln­e choroby przewlekłe, w tym niekontrol­owana astma.

W jakiej formie podaje się leki odczulając­e?

– Możemy zaoferować pacjentom dwie metody odczulania: podskórną, w której wykonuje się zastrzyki, lub podjęzykow­ą, w której pacjenci stosują podawane pod język tabletki lub roztwór alergenowy. Skutecznoś­ć obu metod, przy zachowanej dyscyplini­e przyjmowan­ia dawek, jest porównywal­na. Jednak nie w przypadku każdego alergenu istnieje możliwość wyboru, np. w alergii na kota aktualnie mamy na rynku jedynie preparat do metody podjęzykow­ej, a w przypadku alergii na psa dostępny jest jedynie preparat do odczulania podskórneg­o.

W metodzie podskórnej w początkowe­j fazie odczulania co tydzień przez 6-14 tygodni pacjent otrzymuje zastrzyk ze stopniowo zwiększaną dawką alergenu. Po tym okresie rozpoczyna się etap leczenia podtrzymuj­ącego, w którym preparat alergenowy poda

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland