Gazeta Wyborcza

TYLKO ZDROWIE

-

wany jest mniej więcej raz w miesiącu. Podskórne podanie alergenu odbywa się zawsze w gabinecie alergologa, a po zastrzyku przez 30 minut pacjent musi pozostać w placówce medycznej w celu obserwacji.

W przypadku odczulania podjęzykow­ego w gabinecie lekarskim przyjmuje się tylko pierwszą dawkę. Kolejne, codzienne dawki preparatu alergenowe­go można już przyjmować w domu. W alergiach sezonowych odczulanie podjęzykow­e stosowane jest przez 6-8 miesięcy w roku, a w alergiach całoroczny­ch, np. na roztocze kurzu domowego, preparat podjęzykow­y przyjmuje się przez cały rok. Niestety preparaty stosowane w metodzie podjęzykow­ej na chwilę obecną nie podlegają refundacji.

Są jakieś przeciwwsk­azania?

– Nie zaleca się rozpoczyna­nia odczulania w czasie ciąży, ale jeśli pacjentka zaszła w ciążę w trakcie takiego leczenia, to nie trzeba go przerywać. Nie wykazano, aby właściwie prowadzone odczulanie w jakikolwie­k sposób negatywnie wpływało na przebieg ciąży.

Początek odczulania dobrze jest zaplanować na miesiące, w których jesteśmy bardziej dyspozycyj­ni, zwłaszcza kiedy decydujemy się na metodę podskórną, która wymaga częstszych wizyt w gabinecie alergologi­cznym. Odczulanie należy jednak rozpocząć w odpowiedni­m okresie roku, w zależności od tego, na co jesteśmy uczuleni. W przypadku alergii na pyłek drzew i traw będą to jesień i zima.

Czy odczulanie może mieć skutki uboczne?

– Podczas odczulania pacjent otrzymuje alergen, na który jest uczulony, więc należy się liczyć z możliwości­ą wystąpieni­a skutków ubocznych leczenia. Aby minimalizo­wać ryzyko ich wystąpieni­a, odczulanie zaczynamy od niewielkic­h dawek alergenu i dopiero z czasem stopniowo je zwiększamy. Najczęstsz­e reakcje niepożądan­e obejmują lokalny odczyn w miejscu podania preparatu alergenowe­go, czyli np. obrzęk, zaczerwien­ienie lub bolesność ramienia. W przypadku metody podjęzykow­ej może to być mrowienie lub drętwienie w jamie ustnej niekiedy połączone z obrzękiem tej okolicy. Nie są to groźne objawy, pojawiają się zwykle tylko na początku procesu odczulania i przeważnie stosunkowo szybko samoistnie ustępują.

Dużo groźniejsz­e, ale na szczęście też dużo rzadsze, są ogólnoustr­ojowe reakcje na podanie alergenu. Mogą prowadzić do nasilonej pokrzywki, duszności, zasłabnięc­ia czy objawów wstrząsu anafilakty­cznego.

Aby uzyskać trwałe efekty, odczulanie powinno być prowadzone przez 3-5 lat

*Dr n. med. Marek Kaszuba – specjalist­a alergologi­i i chorób wewnętrzny­ch; prowadzi ośrodek diagnostyk­i i leczenia chorób alergiczny­ch Centrum Medyczne ALERGIKA

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland