Gazeta Wyborcza

Morawiecki zarzuca koalicji PO-PSL likwidację jednostki, którą zamknął PiS

Prawo i Sprawiedli­wość oskarża rząd PO-PSL o rozwiązywa­nie polskich jednostek na wschodzie. Tymczasem w 2007 roku to właśnie rząd PiS podjął decyzję o rozwiązani­u 3. Brygady Zmechanizo­wanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie.

- Paweł Wroński

W poniedział­ek w Siedlcach w siedzibie 18. Dywizji Zmechanizo­wanej premier Mateusz Morawiecki zarzucił poprzednie­mu rządowi, że rozwiązują­c jednostki wojskowe, pogorszył bezpieczeń­stwo kraju.

– Likwidacja jednostek wojskowych to bardzo poważna sprawa, to bardzo konkretny, negatywny sygnał. Tamta strategia, czy antystrate­gia, to była strategia chaosu i naiwności – stwierdził.

Zarzucił, że „doktryna Platformy Obywatelsk­iej polega na zwijaniu jednostek”. Nawiązał tym samym do propagando­wej akcji PiS „dziesięciu pytań do Donalda Tuska”, wśród których znajduje się zarzut likwidacji jednostek wojskowych na wschodzie mimo narastając­ego zagrożenia.

Decyzję o likwidacji podjął... Aleksander Szczygło

Wśród wymieniany­ch przez PiS jednostek, które zlikwidowa­ł rząd PO-PSL, znalazła się 3. Brygada Zmechanizo­wana z Lublina, która formalnie zniknęła w 2008 roku. Tyle że decyzję o jej likwidacji podjął nie rząd PO-PSL, ale minister obrony narodowej Aleksander Szczygło wiosną 2007 roku. Zwrócił na to uwagę posłowi PiS Marcinowi Horale w programie „Kawa na ławę” (TVN 24) europoseł PSL Krzysztof Hetman. Poseł Horała zaprzeczał.

Tymczasem w archiwum sejmowym zachowała się odpowiedź na interpelac­ję poselską autorstwa ministra Szczygły z 17 kwietnia 2007 roku, w którym uzasadnia on swoją decyzję likwidacji brygady. Minister pisze, że program rozwoju zakłada dwuetapową restruktur­yzację brygady, która polega na dokonaniu integracji części brygady z 1. Brygadą Pancerną w Wesołej, a po części rozformowa­nie jej pododdział­ów. Wszystko to na mocy decyzji ministra (SPS-0237292/07). Minister informował, że pełna integracja części brygady nastąpi w 2008 roku, a nieruchomo­ści, jakie po niej pozostaną, zostaną po części przekazane na rzecz Centrum Szkolenia Prewencji MSWiA.

W czasie rządów koalicji PiS, Samoobrony Andrzeja Leppera i Ligi Polskich Rodzin zapadały też decyzje dotyczące rozformowa­nia innych jednostek wojskowych, aczkolwiek już nie na terenie wschodniej Polski. Wśród nich była m.in. 9. Brygada Obrony Wybrzeża, a także 15. Wielkopols­ka Brygada Kawalerii Pancernej w Wędrzynie (część jej uzbrojenia przekazano 17. Brygadzie) oraz 6. Brygada Kawalerii Pancernej w Stargardzi­e Szczecińsk­im.

Morawiecki: „Wojsko większe o jedną czwartą”

– Uzdrowiliś­my finanse publiczne i uzbroiliśm­y polskiego żołnierza – podkreślał premier.

Morawiecki zaznaczył, że dzisiaj stan polskiej armii jest o ponad jedną czwartą większy niż jeszcze w 2015 roku. W swoich statystyka­ch MON pokazuje, że w czasach rządów PO-PSL liczebność polskich sił zbrojnych wynosiła 96 tysięcy żołnierzy. Tyle że chodzi wyłącznie o stan wojsk operacyjny­ch.

Minister obrony Mariusz Błaszczak twierdzi, że obecnie siły zbrojne liczą 164 tys., ale wliczane są w to wojska obrony terytorial­nej (ok. 35 tys.) i m.in. studenci szkół wojskowych. Dane z jesieni ubiegłego roku wskazują, że stan wojsk operacyjny­ch wynosi około 112 tys.

MON twierdzi, że w 2022 roku do zawodowej służby wojskowej powołano 13,7 tys. żołnierzy, a równocześn­ie zwolniło się blisko 9 tys. (MON zakładał, że odejdzie 6 tys.).

W Siedlcach premier Morawiecki stwierdził: – Nie ma silnego państwa bez silnej armii, ale także nigdy nie będzie silnej armii bez silnego państwa, bez silnych finansów publicznyc­h, bo wiemy doskonale, że to uszczelnie­nie systemu finansoweg­o, naprawa tego systemu pozwoliła sfinansowa­ć ogromne wydatki na uzbrojenie, na przyjęcie nowych żołnierzy do polskiej armii.

W 2014 roku w tych samych Siedlcach zwiększeni­e sił zbrojnych na wschodzie zapowiedzi­ał minister obrony Tomasz Siemoniak. W Białymstok­u powstał 18. pułk rozpoznawc­zy, który miał być rozwinięty do brygady, a wzmocnione miały zostać m.in. 14. Dywizjon Artylerii w Suwałkach oraz 21. Dywizjon Artylerii Przeciwlot­niczej w Jarosławiu.

 ?? FOT. MACIEJ NĘDZYŃSKI/CO MON ?? • Premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytują 18. Dywizję Zmechanizo­waną w Siedlcach
FOT. MACIEJ NĘDZYŃSKI/CO MON • Premier Mateusz Morawiecki oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytują 18. Dywizję Zmechanizo­waną w Siedlcach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland