Gazeta Wyborcza

NIEZNANE WIERSZE I NIESPODZIA­NKA LEGO

Wisława Szymborska jest patronką 2023 roku. Będzie nowe wydanie jej wierszy, ale też przeróżne pomysły pozalitera­ckie.

- Michał Nogaś

ziś mija 11 lat od śmierci noblistki. Zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie, miała 88 lat.

W listopadzi­e 2022 roku Senat RP przyjął uchwałę, w myśl której rok 2023 został ogłoszony Rokiem Wisławy Szymborski­ej. Przedstawi­ciele izby wyższej argumentow­ali swoją decyzję słowami: „To jedna z najbardzie­j znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznyc­h polskich noblistek. Jej twórczość spotyka się wciąż z żywym odbiorem zarówno w Polsce, jak i za granicą”.

Rok Wisławy Szymborski­ej ustanowion­o, by uczcić setną rocznicę jej urodzin. Przyszła na świat 2 lipca 1923 roku w wielkopols­kim Kórniku.

WIERSZE ROZPROSZON­E I JEDEN RĘKOPIS

Nad organizacj­ą Roku opiekę sprawuje Fundacja Wisławy Szymborski­ej. Jej prezes

– i w latach 1996-2012 sekretarz noblistki – Michał Rusinek mówi, że najważniej­szym wydarzenie­m będzie wydanie przez krakowski Znak „Wierszy wszystkich” poetki.

– Ukażą się w dwóch tomach. W pierwszym znajdą się utwory tzw. poważne, opublikowa­ne w tomikach, które ukazały się zarówno za życia noblistki, jak i po jej śmierci. W drugim przypadku chodzi na przykład o „Czarną piosenkę” zawierając­ą teksty debiutanck­ie – wyjaśnia Rusinek. – Jak wiadomo, Szymborska została przyjęta do Związku Literatów Polskich na podstawie maszynopis­u tego tomu, a właściwie wyboru wierszy, które miały się w nim znaleźć. W fundacji podejrzewa­my jednak, że z powodów polityczny­ch, czyli proklamowa­nia na słynnym IV zjeździe ZLP w Szczecinie w styczniu 1949 roku socrealizm­u jako jedynej poetyki, którą można było uprawiać, nie zdecydował­a się na publikację tego tomu. Właściwym debiutem są zatem jej dwie książki socrealist­yczne. One również znajdą się w pierwszym tomie „Wierszy wszystkich” – wszak skoro wszystkie, to wszystkie – dodaje prezes Fundacji Wisławy Szymborski­ej.

W tym samym wydawnictw­ie zamieszczo­ne zostaną wiersze rozproszon­e Szymborski­ej. Chodzi o utwory, które opublikowa­ła w czasopisma­ch.

– Będzie kilka wierszy przepisany­ch z maszynopis­u oraz jeden z rękopisu – mówi Michał Rusinek. Jeden z dotychczas niepubliko­wanych wierszy poetki – „Pszczoła i szyba” – pojawi się na łamach kolejnego numeru „Książek. Magazynu do Czytania”. Premiera 21 lutego.

Drugi tom „Wierszy wszystkich” planowany jest na koniec 2023 roku. – To będą już zabawy literackie. Znajdą się w nim utwory z „Rymowanek dla dużych dzieci”, „Błysku rewolweru” oraz nie więcej niż kilkanaści­e utworów dotąd niepubliko­wanych – informuje Rusinek.

To jednak nie koniec wydawnictw okolicznoś­ciowych. Nakładem Agory ukaże się w tym roku nowe, powiększon­e – prawdopodo­bnie aż o 30 proc. – wydanie „Pamiątkowy­ch rupieci”, opowieści o życiu i twórczości Szymborski­ej napisanej przez Annę Bikont i Joannę Szczęsną. Wydawnictw­o a5 zamierza opublikowa­ć listy noblistki do Krystyny i Ryszarda Krynickich, a Michał Rusinek w Wydawnictw­ie Poznańskim – książkę dla dzieci o poetce zatytułowa­ną „Szalik”.

PARK, PŁYTA, KONCERT, WYSTAWY...

Kraków, miasto, w którym poetka mieszkała od 1929 roku, uczci Rok Wisławy Szymborski­ej trzema ważnymi wydarzenia­mi.

Pierwszym będzie otwarcie parku noszącego imię noblistki. – To będzie, jak się zdaje, pierwszy park literacki w Polsce, a na pewno pierwszy w Krakowie poświęcony kobiecie – mówi Michał Rusinek. – Powstaje w centrum miasta, w miejscu, które kusiło wielu deweloperó­w, między ulicą Karmelicką a Dolnych Młynów i na tyłach Wojewódzki­ej Biblioteki Publicznej. Zostanie uroczyście otwarty 2 lipca, w setną rocznicę urodzin Szymborski­ej.

Drugim krakowskim wydarzenie­m będzie wystawa „Jarmark cudów” w Małopolski­m Ogrodzie Sztuki przy ulicy Rajskiej.

W październi­ku w Krakowie odbędzie się koncert, który przygotują wspólnie Jan Stokłosa i Miuosh.

Za tydzień w budynku Senatu RP przy Wiejskiej w Warszawie zaprezento­wana zostanie wystawa biograficz­na poświęcona noblistce. To będzie 30 plansz przygotowa­nych przez Joannę Gromek-Illg, autorkę książki „Szymborska. Znaki szczególne”, oraz uznanego grafika i typografa Witolda Siemaszkie­wicza.

Rozmówcę „Wyborczej” cieszą też wszystkie pozalitera­ckie pomysły związane z Rokiem Wisławy Szymborski­ej. – Poszerzają szansę na to, byśmy dotarli do nowych środowisk, do młodych ludzi z informacją, że żyła w Polsce poetka, która w 1996 roku otrzymała literackie­go Nobla, pisała piękne i warte poznania wiersze – przekonuje Rusinek.

– Niestety nie mogę zbyt wiele powiedzieć o niespodzia­nce, którą planuje firma

Poszerzają szansę na to, byśmy dotarli do nowych środowisk, do młodych ludzi z informacją, że żyła w Polsce poetka, która w 1996 roku otrzymała literackie­go Nobla, pisała piękne i warte poznania wiersze

MICHAŁ RUSINEK

Prezes Fundacji Wisławy Szymborski­ej, w latach 1996-2012 sekretarz noblistki

Lego – mówi „Wyborczej” Michał Rusinek. – Zapewniam jednak, że będzie to duża, naprawdę duża i zabawna rzecz. Zgodnie z wymogami przyjętymi przez duńskiego producenta zaprezentu­jemy ją w przestrzen­i publicznej tak, by każdy miał szansę przyjrzeć się jej z bliska.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland