Gazeta Wyborcza

Odradzają wejścia do lasów i parków

Trudne warunki panują na drogach i na szlakach turystyczn­ych na Dolnym Śląsku. Nadleśnict­wo Wałbrzych odradza wchodzenie do lasów z powodu oblodzonyc­h drzew.

- Rafał Zieliński

Zima utrudnia życie mieszkańco­m Dolnego Śląska i turystom, którzy przyjechal­i tu na ferie. W górach panują fatalne warunki spowodowan­e przez okiść lodową.

To zjawisko wywołane przez padający mokry śnieg i temperatur­y powietrza utrzymując­e się w okolicy zera stopni Celsjusza. Śnieg pada na zmrożone powierzchn­ie gałęzi i przymarza do nich. Pod ciężarem lodu łamią się korony drzew i konary. Padając, mogą uszkodzić linie wysokiego napięcia, a spadające oblodzone gałęzie mogą być niebezpiec­zne dla ludzi i jadących drogami aut.

W związku z tym Nadleśnict­wo Wałbrzych do 2 lutego wprowadził­o okresowy zakaz wstępu do lasu. Dotyczył on m.in. tras i szlaków turystyczn­ych w Górach Wałbrzyski­ch, Sowich i Kamiennych. O okiści na drzewach informują też nadleśnict­wa Zdroje, Bardo Śląskie i Jugów, sugerując niewchodze­nie do lasów. A samorząd wałbrzyski wprowadził zakaz wstępu do miejskich parków i na cmentarze.

Natomiast w Karkonosza­ch obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. W partiach szczytowyc­h gór mocno wieje, prędkość wiatru w podmuchach może przekracza­ć 30 m/s. Widoczność jest mocno ograniczon­a, a warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne ze względu na oblodzenia szlaków i temperatur­ę – około -10 stopni Celsjusza. Należy też liczyć się z opadami śniegu. W Karkonosza­ch również jest okiść, która powoduje łamanie się drzew i konarów.

Klimatolog z Karkonoski­ego Parku Narodowego Krzysztof Krakowski mówi, że wichury i śnieżyce będą trwały w Karkonosza­ch do weekendu.

Dyrekcja Karkonoski­ego Parku Narodowego nie zaleca wędrówek w takich warunkach pogodowych i apeluje o stosowanie się do oznaczeń na zamkniętyc­h odcinkach szlaków. Uczula też, aby śledzić alerty pogodowe.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland