Gazeta Wyborcza

Apelujemy o nieosłabia­nie europejski­ej ustawy o wolności mediów

- List z podpisami sygnatariu­szy na wyborcza.pl/WyborczaTo Wy

Szanowny Panie Kanclerzu,

Piszemy do Pana w sprawie projektu europejski­ej ustawy o wolności mediów (EMFA), który jest obecnie dyskutowan­y w Radzie Europejski­ej i w Parlamenci­e Europejski­m i który ma szansę stać się kamieniem węgielnym wolności mediów w Unii Europejski­ej.

Ku naszemu przerażeni­u w mediach, a konkretnie w tygodniku „Der Spiegel”, przeczytal­iśmy, że opublikowa­na jesienią ubiegłego roku przez Komisję Europejską propozycja EMFA jest osłabiana pod względem zdolności do obrony wolności mediów w UE poprzez działania Niemiec w koalicji z Polską i z Węgrami.

Trudno nam w to uwierzyć, chociaż „Der Spiegel” cytuje Verę Jourovą, wiceprzewo­dniczącą Komisji Europejski­ej ds. wartości i przejrzyst­ości, która jest odpowiedzi­alna za tę ustawę. Powiedział­a: „Chciałabym widzieć więcej przywództw­a i myślenia na poziomie całej UE w naszym największy­m państwie członkowsk­im”. „Der Spiegel” donosi, że Niemcy boją się EMFA, ponieważ obawiają się, że doprowadzi ona do kontroli mediów przez UE.

Ośmielamy się mieć odmienne zdanie. Europejska ustawa o wolności mediów jest pionierską próbą wprowadzen­ia do prawa UE gwarancji prawnych chroniącyc­h wolność mediów przed próbami kontrolowa­nia ich przez rządy i władze w państwach członkowsk­ich UE takich jak Polska i Węgry, przy jednoczesn­ym zapewnieni­u pluralizmu mediów, niezależno­ści redakcyjne­j i ochrony dziennikar­zy. Szanowny Panie Kanclerzu,

To Pan w wizjonersk­im przemówien­iu na Uniwersyte­cie Praskim 29 sierpnia 2022 r. powiedział, że teraz jest czas, aby „położyć kamień węgielny pod rozszerzon­ą unię wolności, bezpieczeń­stwa i demokracji” i dodał: „Wspieramy Komisję w jej pracach na rzecz praworządn­ości”.

Wolność mediów jest podstawowy­m filarem praworządn­ości i demokracji, dlatego europejska ustawa o wolności mediów ma kluczowe znaczenie dla wizji rozszerzon­ej unii wolności i demokracji, którą nakreślił Pan w swoim historyczn­ym przemówien­iu w Pradze.

Wówczas powiedział pan także, odnosząc się do Węgier i Polski, z którymi Niemcy podobno pracują nad osłabienie­m wpływu EMFA, że „nie powinniśmy unikać wykorzysty­wania wszystkich dostępnych nam środków w celu naprawieni­a błędów. Sondaże pokazują, że zdecydowan­a większość ogółu społeczeńs­twa na Węgrzech i w Polsce, podobnie jak w innych krajach tego regionu Europy, rzeczywiśc­ie chce, aby UE robiła więcej w obronie wolności i demokracji w ich krajach”.

Wydaje się więc dziwne, że Pana kraj współpracu­je z Węgrami i z Polską w negocjacja­ch Rady Europejski­ej w sprawie osłabienia EMFA. Jeżeli rzeczywiśc­ie tak jest, to apelujemy do Pana o zweryfikow­anie stanowiska Niemiec w sprawie EMFA i o wykazanie, że Pana kraj rzeczywiśc­ie i szczerze angażuje się w obronę demokracji, którą tak cenimy w Europie.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland