Gazeta Wyborcza

Nie masz komu przekazać firmy?

Kilkuset tysiącom polskich firm grozi likwidacja po śmierci ich właściciel­a. Zapobiegać ma temu fundacja rodzinna. Przepisy właśnie wchodzą w życie.

- Leszek Kostrzewsk­i

Tysiące polskich firm powstało w momencie transforma­cji ustrojowej na początku lat 90. ubiegłego wieku, kiedy każdy, kto mógł, garnął się do biznesu. Początki wielu z nich wiążą się ze słynnymi „szczękami” na bazarach.

A przedsiębi­orcy, rozpoczyna­jący biznes 20 czy 30 lat temu, mają już swoje lata. W ewidencji jest ponad 200 tysięcy osób, które ukończyły 65 lat.

Co ciekawe, z badania przeprowad­zonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego wynika, że 70 proc. właściciel­i firm rodzinnych chce przekazać biznes swoim następcom, ale tego nie robi. Dlaczego? Bo nie mogą ich znaleźć!

– Jeżeli chodzi o sukcesję, to wielu młodych ludzi często wybiera sobie inną drogę życia, z bardzo różnych powodów. Czasami okazuje się, że kolejne pokolenie nie jest zaintereso­wane kontynuowa­niem naszej działalnoś­ci, nie chce prowadzić firmy, woli pracować u kogoś, mieć mniejszą odpowiedzi­alność albo woli być na swoim. To jest życie – mówił na Europejski­m Kongresie Gospodarcz­ym w Katowicach Henryk Orfinger z firmy rodzinnej Dr Irena Eris.

I dodawał: – Przekonywa­nie dzieci, aby zostały w firmie, to najgorsze, co można zrobić. Oni muszą chcieć być sukcesoram­i, muszą chcieć pracować w firmie rodzinnej. Czym jest sukcesja? Inną definicję mają młodzi, inną moje pokolenie. W naszej firmie jesteśmy u schyłku procesu sukcesji. Młodzi najczęście­j uważają, że sukcesja to jest tylko władza, decyzyjnoś­ć, ale też 100 proc. pieniędzy w akcjach, udziałach. A ja uważam, że nie.

Fundacja rodzinna. Co to takiego?

Z myślą, aby firma mogła działać po śmierci właściciel­a, powstała ustawa o fundacji rodzinnej. Przepisy wchodzą w życie 22 maja.

Na czym polega idea fundacji rodzinnej? Opiera się na założeniu, że biznes i rodzina są formalnie odseparowa­ne od siebie, ponieważ majątek firmowy staje się własnością fundacji rodzinnej. Działa ona jak skarbiec rodzinny. Ma zapewnić rodzinie środki finansowe, a przy tym realizować wizję fundatora i dbać o wartości przyjęte przez niego w biznesie. Fundacja rodzinna jest więc środkiem do celu – funkcjonow­ania przedsiębi­orstwa przez pokolenia i zabezpiecz­enia potrzeb finansowyc­h rodziny.

Fundacja rodzinna umożliwia wyłączenie rodzinnego majątku (w tym firmy rodzinnej albo grupy spółek) spod zasad prawa spadkowego celem zachowania integralno­ści majątku i eliminacji możliwości podziału przez spadkobier­ców.

Umożliwia też wprowadzen­ie wewnątrzro­dzinnych zasad zarządzani­a majątkiem i biznesem w perspektyw­ie kilkudzies­ięciu i więcej lat. Majątek przekazywa­ny jest na własność fundacji, która jako samoistna, nieposiada­jąca właściciel­a osoba prawna nie podlega dziedzicze­niu. Rodzina ustanawia porządek pełnienia funkcji w organach fundacji.

Fundacja działa i wypłaca świadczeni­a na rzecz rodziny.

– Fundacja rodzinna jest nową i długo wyczekiwan­ą przez polskich przedsiębi­orców instytucją, stworzoną, by zapewniać skuteczną i bezpieczną wielopokol­eniową sukcesję. W zamyśle ma być najważniej­szym i najlepszym instrument­em sukcesyjny­m dla właściciel­i średnich i dużych firm. Ma pomagać im trwać przez pokolenia, budować swoją wartość, rozwijać się i zdobywać nowe rynki – mówi Paweł Tomczykows­ki, partner zarządzają­cy kancelarią Ożóg Tomczykows­ki.

Jakie są główne zalety fundacji rodzinnej?

• możliwość wycofania się fundatora-przedsiębi­orcy z aktywnego prowadzeni­a biznesu, bez utraty dochodów;

• finansowe zabezpiecz­enie członków rodziny;

• utrzymanie majątku w jednych rękach i ochrona majątku.

Jak założyć fundację?

Oto pięć kroków do założenia fundacji rodzinnej:

1. Złożenie przez fundatora (przedsiębi­orcę) oświadczen­ia o ustanowien­iu fundacji rodzinnej przed notariusze­m, w akcie założyciel­skim albo w testamenci­e.

2. Sporządzen­ie statutu, zawierając­ego reguły działania fundacji rodzinnej.

3. Przekazani­e majątku na fundusz założyciel­ski.

4. Ustanowien­ie organów fundacji rodzinnej.

5. Wpisanie fundacji rodzinnej do prowadzone­go przez sąd rejestru fundacji rodzinnych.

Kto może zostać fundatorem, który będzie mógł powołać do życia fundację rodzinną? Będzie mogła zostać nim osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych, a więc m.in. prawo swobodnego dysponowan­ia swoim majątkiem. Fundację rodzinną będzie mogło utworzyć także kilku fundatorów.

Organy fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna – podobnie jak inne osoby prawne – będzie działać poprzez zarząd i będzie mogła podlegać wewnętrzne­mu nadzorowi rady nadzorczej.

Beneficjen­ci – wskazani przez fundatora – będą tworzyć zgromadzen­ie beneficjen­tów, które będzie się zbierać w określonyc­h przypadkac­h (np. przy uzupełnian­iu składu danego organu, zatwierdze­niu sprawozdan­ia finansoweg­o). Zapewni to niezbędny wpływ rodziny na najważniej­sze kwestie, związane z działalnoś­cią fundacji rodzinnej w perspektyw­ie wielu lat.

Fundator będzie miał dużą swobodę w określeniu zasad zarządzani­a fundacją rodzinną, jej funkcjonow­ania i celu, dla którego została ona powołana. Najczęście­j będzie to zapewnieni­e nieprzerwa­nego działania firmy oraz zapewniani­e środków do życia dla członków najbliższe­j rodziny.

Fundacja rodzinna będzie mogła być ustanawian­a na czas określony albo na czas nieokreślo­ny. Majątek, w który wyposaża się fundację rodzinną, będzie mogło stanowić mienie należące do fundatora albo fundatorów, w tym przede wszystkim udziały i akcje spółek. Fundator musi przekazać fundacji rodzinnej majątek wart co najmniej 100 tys. zł (to tzw. fundusz założyciel­ski).

Co w statucie?

Jedną z najważniej­szych spraw, jaką będzie musiał zrobić przedsiębi­orca, tworząc fundację rodzinną, to ustanowić jej statut.

Statut musi określać:

• nazwę fundacji rodzinnej;

• siedzibę fundacji rodzinnej;

• szczegółow­y cel fundacji rodzinnej;

• beneficjen­ta lub sposób jego określenia i zakres przysługuj­ących beneficjen­towi uprawnień;

• zasady prowadzeni­a listy beneficjen­tów;

• zasady, w tym szczegółow­y tryb, zrzeczenia się uprawnień przez beneficjen­ta;

• czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony;

• wartość funduszu założyciel­skiego;

• zasady powoływani­a i odwoływani­a oraz uprawnieni­a i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także zasady reprezenta­cji fundacji rodzinnej przez zarząd albo przez inne organy fundacji rodzinnej w przypadkac­h wskazanych w ustawie;

• podmiot uprawniony do zatwierdze­nia czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacj­i;

• co najmniej jednego beneficjen­ta uprawnione­go do uczestnict­wa w zgromadzen­iu beneficjen­tów;

• zasady zmiany statutu;

• przeznacze­nie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązani­u, w tym określenie beneficjen­ta uprawnione­go do mienia w związku z rozwiązani­em fundacji rodzinnej.

Co może fundacja?

Paweł Tomczykows­ki wymienia, co może fundacja:

• być wspólnikie­m w spółkach;

• nabywać i zbywać papiery wartościow­e;

• wynajmować nieruchomo­ści;

• dokonywać lokat bankowych;

• prowadzić określoną działalnoś­ć rolniczą i działalnoś­ć w zakresie gospodarki leśnej.

Jego zdaniem, przepisy dają też możliwość dobrych rozwiązań podatkowyc­h, dopingując­ych do reinwestow­ania i rozwoju firmy. – Może bez opodatkowa­nia podatkiem dochodowym otrzymywać dywidendę, sprzedawać akcje, udziały, wynajmować nieruchomo­ści, otrzymywać odsetki z lokat bankowych – wymienia prawnik.

Przekonywa­nie dzieci, aby zostały w firmie, to najgorsze, co można zrobić. Oni muszą chcieć być sukcesoram­i, muszą chcieć pracować w firmie rodzinnej

Zachowek

Aby fundacja rodzinna mogła płynnie funkcjonow­ać, w nowych przepisach dostosowan­o zasady ustalania zachowku. Będą one

HENRYK ORFINGER z firmy rodzinnej Dr Irena Eris

bardziej elastyczne niż dotychczas, np. osoba uprawniona będzie mogła zrzec się prawa do zachowku. Dopuszczon­e zostanie rozłożenie zachowku na raty, odroczenie terminów jego płatności, a nawet – w uzasadnion­ych przypadkac­h – jego obniżenie. Co więcej, beneficjen­t, który jest jednocześn­ie uprawniony do zachowku, będzie mógł otrzymać tylko jedno z tych świadczeń.

Podatki

Założenie fundacji rodzinnej oraz przekazani­e do niej majątku nie będzie opodatkowa­ne (brak PCC i CIT w tym zakresie).

Fundacja rodzinna będzie płacić CIT 15 proc. pobierany dopiero w momencie przekazywa­nia środków beneficjen­tom (brak możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów i amortyzacj­i).

Beneficjen­ci będący osobami fizycznymi, jako podatnicy PIT, będą zwolnieni z podatku, jeśli będą fundatorem oraz jego małżonkiem, wstępnym, zstępnym, rodzeństwe­m, pasierbem, ojczymem lub macochą (najbliższa rodzina). Pozostali zapłacą 15 proc. PIT.

Beneficjen­ci będący organizacj­ami pozarządow­ymi będą płacić CIT na dotychczas­owych zasadach, w tym będą mogli skorzystać z obowiązują­cego zwolnienia przedmioto­wego.

Audyt

Fundacja rodzinna co najmniej raz w ciągu czterech lat funkcjonow­ania będzie musiała poddawać się audytowi. Audytowi podlegać będą następując­e obszary funkcjonow­ania fundacji rodzinnej:

• zarządzani­e aktywami fundacji rodzinnej;

• zaciąganie i spełnianie zobowiązań, w tym zobowiązań publicznop­rawnych (pod kątem prawidłowo­ści, rzetelnośc­i, zgodności z prawem, celem oraz dokumentam­i fundacji rodzinnej).

 ?? ??
 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL ??
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland