Gazeta Wyborcza

Susz budzi wątpliwośc­i

- Dominika Wantuch

Nie tylko Polska ma kłopoty z prawodawst­wem, które reguluje obrót marihuaną.

Obecnie jedynym państwem w Europie, w którym marihuana jest legalna, jest Malta. Konopie indyjskie zostały tam zalegalizo­wane w grudniu 2021 r. Od tego czasu w Malcie można posiadać marihuanę na własny użytek, można ją też legalnie uprawiać. Co oznacza na własny użytek? Siedem gramów i cztery rośliny hodowane w domu.

Wiele krajów w Europie zdekrymina­lizowało marihuanę już lata temu, inne wykonują kolejne kroki w celu jej dekryminal­izacji albo legalizacj­i. Wiele jednak wciąż ma bardzo niejednozn­aczne prawo. Przykład? Hiszpania, gdzie marihuana jest nielegalna, ale jednocześn­ie zdekrymina­lizowano jej posiadanie i uprawę na własny użytek. De facto marihuanę można więc palić w domu, gdy nie podgląda sąsiad, lecz w miejscu publicznym już nie. Podobnie z hodowlą: jeśli rośnie w miejscu, gdzie nie jest widziana przez sąsiadów czy przechodni­ów, kara nas nie spotka, ale już za hodowlę na balkonie grozi wysoka grzywna – nawet 30 tys. euro. W praktyce najczęście­j jednak spotkanie z policjante­m kończy się mandatem albo pouczeniem. Co istotne, w Hiszpanii nie ma przepisów dla marihuany medycznej, a więc jej przepisywa­nie pacjentom na receptę jest nielegalne. Podobnie nielegalna jest jakakolwie­k forma sprzedaży. W całej Hiszpanii istnieje w tej chwili ponad 500 prywatnych „klubów marihuanow­ych”

Inaczej jest w Niemczech, gdzie marihuana medyczna jest legalna. Ponadto niemiecki rząd przedstawi­ł niedawno propozycje dotyczące legalizacj­i konopi. Obecnie marihuana nie podlega penalizacj­i. Zgodnie z projektem przepisów dorośli będą mogli prywatnie uprawiać konopie w określonyc­h ilościach, a posiadanie maksymalni­e 25 gramów marihuany nie będzie karalne.

W Holandii z kolei dozwolona jest sprzedaż w coffee shopach, lecz nie można na własny użytek uprawiać więcej niż pięć roślin.

Marihuana medyczna jest dostępna też w Czechach. Jednak oficjalnie pacjent może mieć ją przepisaną przez lekarza, gdy inne formy leczenia zawiodą. Ponadto z leczenia marihuaną nie mogą korzystać dzieci.

Innymi krajami, które zdekrymina­lizowały posiadanie marihuany, są m.in. Chorwacja, Austria, Dania czy Francja. W Portugalii zakup, używanie i posiadanie konopi to wykroczeni­e. W Chorwacji dopuszczon­a jest marihuana medyczna, zdekrymina­lizowane zostało także posiadanie niewielkic­h ilości na użytek rekreacyjn­y. We Francji, która przechodzi długą drogę od jednych z najbardzie­j surowych przepisów antynarkot­ykowych w kierunku dekryminal­izacji, dziś posiadanie marihuany może zakończyć się mandatem. Legalna staje się też marihuana medyczna.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland