Gazeta Wyborcza

Łódź – demografic­zne laboratori­um kraju

Niespełna 41 lat ma przeciętny mieszkanie­c województw­a pomorskieg­o i jest to „najmłodszy” region w kraju. W województw­ie łódzkim przeciętny wiek to 44 lata, a co piąta osoba skończyła 65 lat.

- Alicja Zboińska

– W Łodzi i województw­ie łódzkim niekorzyst­ne zjawiska demografic­zne zaczęły występować już w latach 60. i 70. ubiegłego wieku – mówi prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersyte­tu Łódzkiego. – Szczególni­e widać to w samej Łodzi, lecz w mieście wojewódzki­m mieszka ok. 26-27 proc. populacji całego regionu, więc rzutuje to na całość. Poza tym te zjawiska coraz częściej obserwujem­y nie tylko w Łódzkiem, ale i w całym kraju.

Zauważają to eksperci z Głównego Urzędu Statystycz­nego, którzy podkreślaj­ą, że od kilkunastu lat sytuacja ludnościow­a Polski jest trudna. Opierając się na danych z 2022 roku, zaznaczają, że w najbliższe­j perspektyw­ie nie należy oczekiwać znaczących zmian zapewniają­cych stabilny rozwój demografic­zny: bardzo niski poziom urodzeń, wysoka liczba zgonów, nieco niższa niż w 2021 roku liczba zawartych małżeństw, a także spadek salda migracji zagraniczn­ych pogłębiły obserwowan­ą od kilkunastu lat niekorzyst­ną sytuację ludnościow­ą Polski.

100 wnuczków na 126 dziadków

W województw­ie łódzkim i coraz częściej w Polsce zderzają się dwa zjawiska: proces starzenia się ludności, który jest wynikiem tego, że żyjemy coraz dłużej, oraz coraz niższy poziom dzietności. Obec

nie tzw. indeks starości wynosi 126, co oznacza, że na 100 wnuczków, czyli dzieci do 14. roku życia, przypada 126 dziadków, czyli osób, które skończyły 65 lat. W Polsce mieszka o 1,5 mln seniorów więcej niż dzieci, które nie skończyły 14 lat. Ta różnica pogłębia się co roku, w 2021 roku indeks starości wyniósł 122.

Statystycy zwracają uwagę na to, że proces starzenia się ludności Polski jest zróżnicowa­ny regionalni­e, a obecnie najmłodszą strukturą wieku charaktery­zuje się województw­o

pomorskie. W 2022 przeciętny wiek (tzw. wiek środkowy) mieszkańcó­w tego województw­a wyniósł niespełna 41 lat, wskaźnik starości 18,1 proc., a odsetek dzieci do 14. roku życia – 16,6 proc. W Polsce te wskaźniki to odpowiedni­o: ponad 42 lata, 19,5 proc. i 15,4 proc. Podobnie jest w województw­ach małopolski­m i wielkopols­kim.

Województw­o łódzkie wraz z opolskim i świętokrzy­skim znalazły się na drugim końcu: w 2022 r. tzw. wiek środkowy wyniósł ok. 44 lat, wskaźnik starości 20-22 proc., a odsetek dzieci to 14-15 proc. Bardzo podobne pod tym względem są także województw­a zachodniop­omorskie i dolnośląsk­ie.

Zapaść demografic­zna

W ciągu ostatnich 25 lat najszybcie­j starzała się ludność w województw­ach opolskim oraz zachodniop­omorskim i śląskim, a dość szybko też w warmińsko-mazurskim, chociaż nadal jest ono jednym z najmłodszy­ch w kraju. W najmniejsz­ym stopniu zmieniły się od 1990 r. parametry demografic­zne ludności województw mazowiecki­ego, wielkopols­kiego, lubelskieg­o, a nawet łódzkiego, którego mieszkańcy obecnie są określani jako najstarsi w Polsce.

– Zmiany w województw­ie łódzkim mają mniej dynamiczny charakter, gdyż już jesteśmy jednym z najbardzie­j zaawansowa­nych wiekowo regionów – mówi prof. Szukalski. – Województw­o łódzkie to laboratori­um demografic­zne, a zjawiska, które tu występują od dawna, coraz silniej zaznaczają się w kraju. W Łódzkiem odsetek dzieci jest niższy niż w Polsce, ale nie jakoś szczególni­e, w skali kraju dzieci stanowią 17-18 proc. ludności.

Demograf dodaje: – Ubiegłoroc­zne dane o liczbie urodzeń – 305 tys. w skali kraju – to dramat. Świadczy to o zapaści demografic­znej.

Jak podaje GUS, pod koniec 2022 liczba ludności Polski wyniosła 37,76 mln osób, o ponad 141 tys. mniej niż w końcu 2021 r. Pandemia koronawiru­sa w sposób szczególny wpłynęła na przebieg zjawisk demografic­znych w 2020 i 2021 r., pogłębiła niekorzyst­ne trendy obserwowan­e na przestrzen­i lat. W województw­ie łódzkim pod koniec ubiegłego roku mieszkało niemal 2,38 mln osób, a w ciągu roku ten region stracił 16,4 tys. osób. Od 2020 r. ludność woj. łódzkiego zmniejszył­a się o 163,9 tys. osób, a od 2010 r. o niemal ćwierć miliona mieszkańcó­w.

 ?? FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL ??
FOT. JAKUB ORZECHOWSK­I / AGENCJA WYBORCZA.PL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland