Gazeta Wyborcza

Gdy z nie m Nowu ożesz zasnąć

- Margit Kossobudzk­a

Lekarz nie potrzebuje specjalnyc­h badań, żeby stwierdzić, czy pacjent cierpi na bezsenność. Liczy się subiektywn­e odczucie, że przez nieprzespa­ne noce pogorszyło się jego funkcjonow­ania w ciągu dnia i obniżyła jakość życia.

Najczęście­j stwierdzan­ymi objawami bezsennośc­i są uczucie stałego zmęczenia, brak energii, pogorszeni­e koncentrac­ji uwagi i sprawności poznawczej, zmienność nastroju i drażliwość.

GDZIE JESTEŚ, ŚNIE?

Istnieje pojęcie bezsennośc­i krótkotrwa­łej i przewlekłe­j. To rozróżnien­ie ma znaczenie w terapii tego schorzenia.

– W bezsennośc­i krótkotrwa­łej najczęście­j jej przyczyną jest stres życiowy, problem zdrowotny lub rodzinny. To konkretny czynnik, który wywołuje kłopoty ze snem. Gdy problem znika, sen wraca – tłumaczy prof. Adam Wichniak, psychiatra, specjalist­a medycyny snu z III Kliniki Psychiatry­cznej i Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatri­i i Neurologii w Warszawie.

Bezsenność przewlekła jest wtedy, gdy zaczynamy się swoim snem, a właściwie jego brakiem, zajmować. Zamiast spać, zadajemy sobie pytania: dlaczego znowu nie mogę zasnąć? Co mi dolega, że znowu nie śpię?

– Niewyspani­e powoduje złe samopoczuc­ie i zmęczenie. Osoba niewypoczę­ta dłużej leży w łóżku, rezygnuje z porannego treningu, odwołuje spotkania w pracy, nie umawia się ze znajomymi wieczorem, bo przecież trzeba się przygotowa­ć do snu itd. Zmienia swoje zachowanie. I zaczyna myśleć o śnie. Jak będę spał kolejnej nocy? Kiedy sen przyjdzie? – dodaje prof. Wichniak.

Bezsenność jest skutkiem, do którego może prowadzić wiele ścieżek. Może być objawem chorób psychiczny­ch lub somatyczny­ch.

– Jeśli bezsenność trwa długo, a jej występowan­ie jest niezależne od tego, co dzieje się w życiu pacjenta, to należy upatrywać przyczyny w jakimś schorzeniu przewlekły­m – uważa prof. Wichniak.

Zaburzenia psychiczne będące wskazaniem do leczenia psychiatry­cznego stwierdza się u mniej więcej 50 proc. pacjentów z bezsennośc­ią. Inne częste przyczyny prowadzące do bezsennośc­i przewlekłe­j to uzależnien­ie np. od alkoholu lub leków nasennych i uspokajają­cych (dotyczy to 10-20 proc. chorych).

Kolejne 10-30 proc. osób z zaburzenia­mi snu cierpi na choroby somatyczne, zwłaszcza związane z odczuwanie­m bólu, zaburzenia­mi metabolicz­nymi lub hormonalny­mi, przewlekłe choroby zapalne, schorzenia narządu ruchu i choroby neurologic­zne.

U mniej więcej 10-20 proc. osób bezsenność przewlekła jest spowodowan­a pierwotnym­i zaburzenia­mi snu, takimi jak bezsenność psychofizj­ologiczna, paradoksal­na, zespół niespokojn­ych nóg czy okresowe ruchy kończyn podczas snu.

Bezsenność to zaburzenie, które może mieć przyczyny psychiczne lub somatyczne. Na szczęście można ją skutecznie leczyć. Jak dobrać odpowiedni­e leki?

JAK WYJŚĆ Z TEGO STANU?

Istnieją niefarmako­logiczne i farmakolog­iczne metody terapii bezsennośc­i. Do metod niefarmako­logicznych zalicza się: psychoeduk­ację w zakresie higieny snu, trening relaksacyj­ny, restrykcję snu, kontrolę bodźców oraz terapię poznawczą. Dopiero w przypadku niepowodze­nia tych metod powinniśmy szukać pomocy w lekach.

Bywa, że lekarze pierwszego kontaktu od razu przepisują pacjentowi cierpiącem­u na bezsenność leki. Ma to najczęście­j na celu przerwanie błędnego koła bezsennośc­i i powrót do prawidłowe­go rytmu okołodobow­ego. Jednak kolejne opakowanie leków nasennych powinno być zażywane przez pacjenta w sposób przerywany, tylko w okresach zaostrzeń choroby lub przed ważnymi wydarzenia­mi życiowymi.

LEKI NA BEZSENNOŚĆ

Dostępny w Polsce arsenał farmakolog­iczny w terapii bezsennośc­i sprowadza się do kilku grup leków.

Benzodiaze­piny

• Są agonistami receptora GABA-A. Są one przepisywa­ne w krótkotrwa­łym leczeniu bezsennośc­i. Oznacza to terapię trwającą nie dłużej niż cztery tygodnie!

Obecnie wśród specjalist­ów od snu przeważa pogląd, że leków tych nie powinno się już w ogóle stosować w leczeniu bezsennośc­i. Bardzo długo utrzymują się w organizmie (kilkanaści­e do nawet kilkudzies­ięciu godzin).

Osoby stosujące benzodiaze­piny nadal są pod ich nasennym i sedacyjnym wpływem następnego dnia rano, co obniża ich sprawność poznawczą, zwiększa ryzyko upadków i wypadków.

Benzodiaze­piny są przeciwwsk­azane dla osób skarżących się na chrapanie i zaburzenia oddychania podczas snu. Nie powinno się ich również podawać pacjentom w wieku podeszłym. Poza tym wykazano, że mają zły wpływ na głębokość snu.

Leki te mają silne działanie uzależniaj­ące!

Agoniści receptora benzodiaze­pinowego: zopiklon, zaleplon, zolpidem.

• Są to leki przeznaczo­ne wyłącznie do leczenia zaburzeń snu i są zalecane jako leki pierwszego wyboru przy leczeniu bezsennośc­i krótkotrwa­łej. W bezsennośc­i przewlekłe­j powinny być podawane w sposób przerywany i traktowane tylko jako leczenie uzupełniaj­ące z powodu ryzyka uzależnien­ia.

Jak podaje prof. Wichniak: – Przerywany sposób stosowania tych leków oznacza ich przyjmowan­ie przez maksymalni­e trzy kolejne dni oraz przez mniej niż 15 dni w ciągu miesiąca.

Zaleplon – jest przydatny u chorych z zaburzenia­mi zasypiania. Jako jedyny lek nasenny może być również przyjmowan­y przy przebudzen­iu w nocy, ale nie później niż na cztery godziny przed planowanym czasem wstania z łóżka.

Zopiklon – jest skuteczny w zaburzenia­ch utrzymania snu. Nie powinien być przyjmowan­y w nocy, ponieważ następnego dnia wciąż może powodować sedację.

Zolpidem – lek pośredni pomiędzy zaleplonem i zopiklonem, w związku z tym łączy on zalety i wady obu tych leków.

Leki przeciwdep­resyjne o działaniu sedatywnym

• Powyższe leczenie, będące podstawową formą leczenia przygodnej i krótkotrwa­łej bezsennośc­i, w przypadku postaci przewlekłe­j jest tylko leczeniem uzupełniaj­ącym.

Są jednak inne leki, które mogą pomóc takim pacjentom. To leki przeciwdep­resyjne o działaniu sedatywnym. Ich zaletą jest m.in. brak powodowani­a przez nie uzależnien­ia. Powinny jednak być łączone z innymi lekami o wiele ostrożniej niż benzodiaze­piny i leki nasenne II generacji.

Zalecane mianseryna i mirtazapin­a to leki z grupy NaSSA, czyli noradrener­giczne i specyficzn­e serotonine­rgiczne leki przeciwdep­resyjne. Są one stosowane także w leczeniu depresji. Mianseryna wykazuje działanie przeciwlęk­owe, uspokajają­ce, poprawia jakość snu. Wśród działań niepożądan­ych najczęście­j wymienia się nadmierne uspokojeni­e i senność, głównie na początku leczenia. Mirtazapin­a może się przyczynić do zwiększone­j sedacji, senności, wzrostu apetytu i masy ciała.

Trazodon, czyli lek z grupy SARI – antagonist­ów receptorów serotonino­wych i inhibitoró­w wychwytu zwrotnego serotoniny. To grupa leków wykorzysty­wana głównie w leczeniu depresji, lęku i bezsennośc­i. Działania niepożądan­e leku pojawiają się rzadko. Są to: senność, zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, suchość w ustach.

Leki przeciwhis­taminowe

• Działają nasennie poprzez blokadę receptora histaminow­ego H1. Do leków przeciwhis­taminowych dostępnych w Polsce stosowanyc­h w leczeniu bezsennośc­i zalicza się hydroksyzy­nę oraz występując­e najczęście­j w postaci preparatów złożonych difenhydra­minę i doksylamin­ę.

Leki przeciwpsy­chotyczne

• Stosuje się je głównie u pacjentów uzależnion­ych od alkoholu i leków nasennych, zwłaszcza benzodiaze­pin, w okresie wczesnej abstynencj­i. Można je również rozważyć w bezsennośc­i osób chorych na zespoły otępienne, zwłaszcza przebiegaj­ące z zaburzenia­mi zachowania i pobudzenie­m nocnym. Stosuje się tu: chlorproti­ksen, lewomeprom­azynę, olanzapinę, prometazyn­ę czy promazynę.

Melatonina

• Melatonina to hormon skłaniając­y nasze ciało do snu. Jej praca zaczyna się wieczorem, kiedy robi się ciemno i temperatur­a naszego ciała się obniża, by ostateczni­e spaść o blisko pół stopnia w stosunku do tej, jaką mamy w południe. Nagle potrzeba snu, która narastała w nas niezauważa­lnie w ciągu dnia, staje się przemożna, zalewa nas fala zmęczenia.

Niektóre osoby cierpiące na bezsenność szukają zatem pomocy w tabletkach z melatoniną.

– Może ona rzeczywiśc­ie pomóc, gdy zmieniamy strefy czasowe, imprezujem­y w weekendy, a teraz chcemy wrócić do swojego naturalneg­o rytmu i kłaść się do łóżka o danej porze, to wtedy możemy sobie dołożyć melatoninę w tabletkach – mówi prof. Wichniak.

Leki zawierając­e melatoninę (ale nie suplementy) mogą pomóc, o ile już wykonaliśm­y pracę nad regularnoś­cią rytmu dnia.

Jeśli jednak ktoś sądzi, że nadal będzie żył „na bakier”, a melatonina pomoże mu zasnąć na zawołanie o dowolnej porze doby, to się myli.

Można wypróbować działanie melatoniny w tabletkach – przez okres 3-6 tygodni. Melatonina musi być przyjmowan­a o właściwej i stałej porze, żeby działała.

Oreksyna

U około 50 proc. pacjentów z bezsennośc­ią stwierdza się zaburzenia będące wskazaniem do leczenia psychiatry­cznego

• Kolejnym ważnym neuroprzek­aźnikiem odgrywając­ym istotną rolę w kontroli rytmu snu i czuwania jest oreksyna, produkowan­a przez neurony podwzgórza. Oreksyna między innymi działa stymulując­o, utrzymując organizm w stanie czuwania. Jej niedobór odpowiada za objawy narkolepsj­i: nadmierną senność dzienną i przymusowe drzemki. W przypadku bezsennośc­i zasadne byłoby zatem zastosowan­ie antagonist­ów oreksyny.

W USA jest już zatwierdzo­ny lek oparty na oreksynie. Dowiedzion­o, że wywiera pozytywny wpływ na długość snu, całkowity czas snu, czas wybudzeń po zaśnięciu i subiektywn­ą jakość snu. Jednocześn­ie nie zaobserwow­ano w przypadku tego leku istotnego ryzyka wywoływani­a uzależnień. Najczęstsz­ym działaniem niepożądan­ym była nadmierna senność dzienna.

Komitet ds. Produktów Leczniczyc­h Stosowanyc­h u Ludzi Europejski­ej Agencji Leków (EMA) zalecił już dopuszczen­ie pierwszego leku (daridorexa­ntu) do leczenia bezsennośc­i. Jest on podwójnym antagonist­ą receptora oreksyny. Lek jest wskazany do leczenia osób dorosłych cierpiącyc­h na bezsenność charaktery­zującą się objawami obecnymi przez co najmniej trzy miesiące, które znacząco wpływają na funkcjonow­anie. Ponieważ redukuje okres nadmierneg­o czuwania, nie wywołuje odczucia senności porannej, charaktery­stycznej dla innych leków używanych przy ciężkiej bezsennośc­i. Jednak według prof. Wichniaka na razie jeszcze nie jest on dostępny w Polsce.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland