Gazeta Wyborcza

„TITANIC” ZESKANOWA

Słynny liniowiec tak wyraźnie prezentowa­ł się w 1912 r., zanim zderzył się z dryfującą górą lodową i poszedł na dno wraz z 1500 osobami na pokładzie.

- Mikołaj Marcysiak

itanic” płynął w dziewiczy rejs z Southampto­n w Anglii do Nowego Jorku. Zatonął po czterech dniach od wyjścia z portu, około 350 mil od wybrzeża Ameryki, do której zmierzał.

Liniowiec – własność spółki White Star Line – był wówczas symbolem technologi­cznego postępu. Statek, który miał być niezatapia­lny, pełen luksusowyc­h kabin, wyposażony w basen, kort do squasha, salę gimnastycz­ną, kawiarnie i luksusową restauracj­ę, zbudowano dla zamożnych elit.

Na temat tego luksusu krążyły przez dziesięcio­lecia legendy. „Titanic” stał się ikoną popkultury.

WYDOBYTY Z MROKU

Jego wrak został odnalezion­y na dnie Oceanu Atlantycki­ego w 1985 r. Od tego czasu był intensywni­e badany. Jednak w porównaniu z obecnie zastosowan­ą technologi­ą poprzednie obserwacje przypomina­ły raczej zerkanie przez dziurkę od klucza.

Statek leży 3,8 tys. m pod taflą oceanu. Na tej głębokości panuje absolutna ciemność. Ani batyskafy, ani kamery, którymi go filmowano, nie dysponował­y możliwości­ami techniczny­mi pozwalając­ymi przeniknąć ten mrok. Badacze dysponowal­i jedynie zdjęciami niewielkic­h fragmentów statku.

Dzięki użyciu zaawansowa­nej techniki głębinoweg­o mapowania możemy zobaczyć „Titanica” tak dokładnie, jakby wyjęto go na powierzchn­ię z głębin, w których spoczywa.

NIEOTWARTE BUTELKI SZAMPANA

Wrak składa się z dwóch części, bo statek uderzając o dno przełamał się. Dziób pokrywają nacieki rdzy, ściany oblepia morska mikroflora. W miejscu ozdobnych schodów prowadzący­ch na wyższe pokłady zieje czarna dziura.

Rufa leży 800 metrów dalej. Stal poskręcała się podczas chaotyczne­go upadku na dno jak makaron. Dno między obiema częściami usiane jest setkami szczątków i przedmiota­mi codzienneg­o użytku – nieotwarte butelki szampana, osobiste przedmioty, w tym dziesiątki butów.

– Po raz pierwszy w historii możemy spojrzeć na każdy szczegół „Titanica”, na każdą, nawet najdrobnie­jszą śrubkę. Technologi­a skanowania 3D odtworzyła obraz, w swojej dokładnośc­i niezrównan­y – mówił w BBC Andrew Geffen z Atlantic Production­s, firmy dokumentuj­ącej projekt w postaci filmu dokumental­nego.

700 TYSIĘCY ZDJĘĆ

Pełnowymia­rowy, cyfrowy skan Titanica został stworzony przez firmę Magellan zajmującą się mapowaniem morskich głębin.

Zastosowan­a metoda pozwala oglądać wrak z zewnątrz z taką dokładnośc­ią, jakby woda wokół niego została wyssana.

Podwodne drony, sterowane przez zespół znajdujący się na specjalnej jednostce pływającej, spędziły łącznie pod wodą ponad 200 godzin.

W tym czasie pod wieloma kątami fotografow­ano i mapowano wszystkie elementy poszycia, wzdłuż 230-metrowego kadłuba. Wykonano łącznie ponad 700 tysięcy zdjęć pod każdym kątem, tworząc dokładną rekonstruk­cję 3D.

– Praca na głębokości prawie 4 tys. m była ogromnym wyzwaniem, bo w tym miejscu występują silne prądy. Musieliśmy działać ostrożnie, żeby nie doprowadzi­ć do jakiegokol­wiek uszkodzeni­a wraku – opowiada kierownik ekspedycji Gerhard Seiffert.

Według Parksa Stephenson­a, który od wielu lat bada „Titanica”, skanowanie może dać nowy wgląd w to, co stało się z liniowcem feralnej kwietniowe­j nocy w 1912 roku.

– Tak naprawdę nie wiemy, jak doszło do zderzenia z górą lodową. Nie wiemy, którą burtą w nią uderzył – dodaje. Badanie rufy mogłoby ujawnić, w jaki sposób statek uderzył w dno morskie.

Czy badacze zdążą jednak znaleźć odpowiedź na to pytanie, zanim ocean pochłonie wrak? Mikroby go zjadają, a części wraku się rozpadają.

Titanic zatonął po czterech dniach od wyjścia z portu z Southampto­n w Anglii, około 350 mil od wybrzeża Ameryki, do której zmierzał

 ?? ??
 ?? ??
 ?? FOT. ATLANTIC/MAGELLAN VIA AP / AP (3) ?? • Cyfrowy skan Titanica został stworzony przez firmę Magellan zajmującą się mapowaniem morskich głębin
FOT. ATLANTIC/MAGELLAN VIA AP / AP (3) • Cyfrowy skan Titanica został stworzony przez firmę Magellan zajmującą się mapowaniem morskich głębin

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland