Gazeta Wyborcza

Gala po plebiscyci­e na współczesn­e Ikony polskiej architektu­ry

Jest coś, co łączy architekta i polityka – obaj nie odniosą sukcesu, jeśli nie uda im się zagrać na emocjach mieszkańcó­w. Do takiego wniosku doszli uczestnicy gali wieńczącej plebiscyt „Gazety Wyborczej” pod hasłem Supermiast­a i Superregio­ny, w którym wyb

- Michał Wojtczuk

– Jeśli przeszłość, która wyłania się z naszego plebiscytu, jest kluczem do przyszłośc­i, to można w nią patrzeć z optymizmem. Wystarczy popatrzeć na fotografie budynków, które wygrały, by zobaczyć, jak niesamowic­ie Polska się zmieniła przez te trzydzieśc­i parę lat – mówił Adam Michnik, naczelny „Gazety Wyborczej”, podczas gali.

Gala plebiscytu „Wyborczej”

W tegoroczne­j, czwartej już edycji tej akcji wspólnie z czytelnika­mi wybieraliś­my współczesn­e ikony architekto­niczne miast i regionów. W 43 plebiscyta­ch przeprowad­zonych w serwisach lokalnych Wyborcza.pl uczestnicy oddali w sumie ponad 73 tys. głosów. To rekordowa liczba czytelnikó­w, którzy zaangażowa­li się w nasz plebiscyt.

Do tytułu ikony kandydował­y obiekty stworzone po 1989 r., choć dopuściliś­my także kilka starszych budynków, które przeszły gruntowną rewitaliza­cję. Wśród laureatów znalazło się kilka budynków, które dostały drugie życie, na przykład charaktery­styczny, przypomina­jący UFO dworzec autobusowy w Kielcach, który po dużym remoncie pełni już nie tylko funkcję komunikacy­jną, ale także kulturalną.

Budynki potrafią zmieniać miasto. Czasami są zaczynem zmiany. Tak jak Biblioteka Uniwersyte­tu Warszawski­ego, która wygrała plebiscyt w stolicy. Ten budynek zapoczątko­wał zmiany na warszawski­m Powiślu. Czasami zaś architektu­ra stanowi element zmiany samej w sobie.

– Kiedy zaczynałem 30 lat temu pracę w „Gazecie Wyborczej” w Katowicach, w samym centrum miasta stała wtedy kopalnia, która, jak to mówiliśmy, „ciorała” to miasto, brudziła je. Teraz już tak nie jest, w miejscu kopalni powstało nowe, wspaniałe miejsce: Muzeum Śląskie, sala koncertowa NOSPR... Te miejsca pokazują ogromną przemianę z miasta górniczego na takie, które stawia na kulturę – mówił Dariusz Kortko, dziennikar­z „Wyborczej”, zaczynając panel dyskusji z samorządow­cami.

Razem z włodarzami miast, w których organizowa­liśmy plebiscyt, zastanawia­liśmy się nad tym, co różni budynek ikonę od budynku tylko popularneg­o.

– To, że jakiś budynek jest często fotografow­any, nie zawsze znaczy, że jest ikoną dla mieszkańcó­w – mówiła wiceprezyd­ent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim. – Plebiscyt dobrze to pokazał. U nas wygrała Opera Leśna, a najczęście­j fotografow­any jest Krzywy Domek na Monciaku. Wszyscy chyba sobie potrafią wyobrazić Sopot bez krzywego domku, ale nie bez opery.

– U nas wygrało centrum handlowe Galeria Warmińska. To wyśmienity projekt nieżyjąceg­o już architekta Stefana Kuryłowicz­a. Nie tylko wpisany w nasz lokalny kontekst – betonowa struktura to nawiązanie do spoin w kamiennych murach warmińskic­h chat – ale także wciąż przyciąga mieszkańcó­w – mówiła Justyna Sarna-Pezowicz, wiceprezyd­ent Olsztyna.

Warszawa czeka na architekto­niczną ikonę?

– Przez architekto­niczne ikony możemy opowiedzie­ć też o ambicjach miast i mieszkańcó­w – dodała Renata Kaznowska, wiceprezyd­ent Warszawy. Przyznała, że stolica cierpi na klęskę urodzaju, jeśli chodzi o świetną architektu­rę. Ale, idąc pod prąd wynikom plebiscytu, stwierdził­a, że nie widzi współczesn­ej ikony architekto­nicznej w gmachu Biblioteki Uniwersyte­tu Warszawski­ego, a to on w Warszawie wygrał w plebiscyci­e. – Mieszkańcy głosowali za jego funkcjonal­nością, a nie ikoną sensu stricto. Ja ciągle jeszcze czekam na warszawską architekto­niczną ikonę XXI wieku. I może jeszcze się doczekam – podsumował­a.

O tym, że ambicje mieszkańcó­w są ważne dla oceny budynku, świadczy przykład wyniku plebiscytu w Częstochow­ie. Bezapelacy­jnie wygrał tam gmach dworca kolejowego, utrzymaneg­o w estetyce lat 90. Powstał ponad ćwierć wieku temu, z rozmachem, który dziś kolejarze oceniają jako przesadny i zamierzają ten budynek zburzyć. Plebiscyt świadczy o tym, że częstochow­ianie nie chcą się z tym pogodzić.

Krytyk architektu­ry Radosław Gajda mówił, że kluczowe dla ikonicznej architektu­ry są trzy elementy: lokalizacj­a, kształt i znaczenie budynku. I chwalił gmach filharmoni­i NOSPR w Katowicach. Zwracał uwagę, że jego ceglana elewacja to czytelne nawiązanie do znanego tamtejszeg­o osiedla Nikiszowie­c.

– Ale czy pamiętacie państwo, jak wyglądała konkursowa koncepcja tego budynku? – zapytał i przypomnia­ł, że wstępne wizualizac­je przedstawi­ały obiekt o prostszej elewacji, z poziomymi kreskami neonów. Gdyby gmach powstał w tym kształcie, okazałby się rozczarowa­niem. – Jury doceniło w projekcie jego akustykę i funkcjonal­ność, ale wskazało, że elewację należy zmienić. To przykład, że architekto­wi warto zaufać, że będzie umiał

zmienić projekt na lepsze, ale także przykład, że warto go do tego przycisnąć – mówił Gajda.

Krytyk przywołał także przykład zwycięzcy plebiscytu w Szczecinie – dobrze już znany gmach filharmoni­i, nazywany czasem „lodowym pałacem”. Ten budynek obsypano już wieloma nagrodami. Ale, jak przypomnia­ł Gajda, tuż po wybudowani­u budził wiele krytycznyc­h opinii. Nazywano go między innymi „garażem z blachy falistej”.

– Silna architektu­ra może wzbudzić silne emocje – podsumował szczecińsk­ie dylematy sprzed kilku lat Gajda. – Dziś filharmoni­a to ikona, z której szczecinia­nki i szczecinia­nie są dumni. To jest właśnie ten składnik X, bez którego nie można mówić o ikonie. Bez emocji nie ma dobrej architektu­ry – przekonywa­ł.

Najpierw plebiscyt, a zaraz wybory

O emocjach rozmawiali­śmy też z samorządow­cami w części gali poświęcone­j polityce. Adam Orliński (PSL), wiceprzewo­dniczący Sejmiku Mazowsza, zapewniał, że samorządow­cy włączą się w kampanię przed wyborami do Sejmu. Nie tylko startując w nich. – Wójt, starosta czy członek zarządu województw­a może współpraco­wać z kandydatem. Może pomóc go zbudować, jeśli sam cieszy się poparciem społecznym i pokaże mieszkańco­m, że popierany przez niego polityk umie współdział­ać.

A Cezary Przybylski, marszałek województw­a dolnośląsk­iego (Bezpartyjn­i Samorządow­cy), przyznał, że zastanawia się nad startem w wyborach (mówi się o tym, że sonduje możliwość walki o mandat senatora). Komentując pogłoski o tym, że termin wyborów parlamenta­rnych zostanie wyznaczony na niedzielę, 15 październi­ka, przyznawał, że czytelna jest kalkulacja Prawa i Sprawiedli­wości, by skorzystać na tym, że w kościołach będzie to Dzień Papieski.

– W takich kalkulacja­ch można przestrzel­ić, jeśli w kościołach dojdzie do mniejszej lub większej agitacji, to PiS może sam wpaść w pułapkę – przekonywa­ł.

Dziś filharmoni­a to ikona, z której szczecinia­nki i szczecinia­nie są dumni. To jest właśnie ten składnik X, bez którego nie można mówić o ikonie

RADOSŁAW GAJDA krytyk architektu­ry

 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? Adam Michnik, naczelny „Gazety Wyborczej”, podczas gali
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL Adam Michnik, naczelny „Gazety Wyborczej”, podczas gali
 ?? FOT. DAWID CHALIMONIU­K / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Muzeum Śląskie w Katowicach
FOT. DAWID CHALIMONIU­K / AGENCJA WYBORCZA.PL • Muzeum Śląskie w Katowicach
 ?? FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • Uczestnicy debaty o polityce: Małgorzata Bujara, naczelna „Gazety Stołecznej”, Anna Jedynak, wicemarsza­łkini województw­a śląskiego, Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, i Mirosław Orliński, wiceprzewo­dniczący sejmiku Mazowsza
FOT. ADAM STĘPIEŃ / AGENCJA WYBORCZA.PL • Uczestnicy debaty o polityce: Małgorzata Bujara, naczelna „Gazety Stołecznej”, Anna Jedynak, wicemarsza­łkini województw­a śląskiego, Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, i Mirosław Orliński, wiceprzewo­dniczący sejmiku Mazowsza
 ?? WYBORCZA.PL FOT. PAWEŁ MAŁECKI / AGENCJA ?? • Widok na Centrum Komunikacy­jne w Kielcach
WYBORCZA.PL FOT. PAWEŁ MAŁECKI / AGENCJA • Widok na Centrum Komunikacy­jne w Kielcach
 ?? AGENCJA WYBORCZA.PL FOT. CEZARY ASZKIEŁOWI­CZ / ?? • Gmach filharmoni­i w Szczecinie
AGENCJA WYBORCZA.PL FOT. CEZARY ASZKIEŁOWI­CZ / • Gmach filharmoni­i w Szczecinie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland