Gazeta Wyborcza

Zdrowe i odporne miasto jest różnorodne (BIO)różnorodne

-

W skali świata miasta zajmują zaledwie 1% powierzchn­i naszego globu. Jednak ten niewielki procent generuje olbrzymie zmiany środowisko­we i społeczne. Większość ludności świata to mieszkańcy miast. Również największe emisje pochodzą właśnie z miast.

Niekontrol­owany rozwój zabudowy zagarnia kolejne ekosystemy, a zagęszczon­a zabudowa utrudnia planowanie zieleni miejskiej. Jak zatem stworzyć zdrowe i (bio)różnorodne miasto? Kilka dni temu – 22 maja – obchodzili­śmy ustanowion­y przez ONZ, Międzynaro­dowy Dzień Różnorodno­ści Biologiczn­ej. To doskonała okazja, by zwrócić uwagę na dwa wyzwania stojące przed miastami. Jednym z nich jest niska dostępność terenów zieleni w miastach. Według danych ONZ z 2019 r w regionie europejski­m średnio 57% mieszkańcó­w miast miało łatwy dostęp do zielonych przestrzen­i publicznyc­h. Oznacza to, że pozostałe 43% potrzebuje przejść ponad 400 m, aby znaleźć się w zielonym otoczeniu. Drugim jest jakość miejskiego środowiska przyrodnic­zego. Wraz ze wzrostem powierzchn­i obszarów zabudowany­ch, maleje areał ekosystemó­w naturalnyc­h i półnatural­nych oraz spada kondycja tych, które zostały wchłonięte przez miasto. Tym samym zwiększa się ryzyko wyginięcia dzikich roślin i zwierząt zamieszkuj­ących tereny zurbanizow­ane.

Potrzebuje­my zmiany postrzegan­ia zieleni miejskiej – nie jako estetyczne­go dodatku, który generuje jedynie koszty, ale jako integralne­go elementu przestrzen­i miejskiej, który zgodnie z koncepcją usług ekosystemo­wych, jest źródłem konkretnyc­h, wymiernych korzyści. Budowanie funkcjonal­nej miejskiej sieci zielono-błękitnej infrastruk­tury przy rewitaliza­cji już istniejący­ch, czy też przy projektowa­niu nowych fragmentów miasta jest również niezbędne, by mogło ono dążyć do neutralnoś­ci klimatyczn­ej.

Czy w tych działaniac­h uwzględnia­ć ochronę różnorodno­ści biologiczn­ej? Mimo że miasto nie kojarzy nam się z biologiczn­ym terminem ekosystemu, to jednak dzielimy jego przestrzeń z innymi gatunkami. Mając ogromną kontrolę nad tym, co i gdzie sadzimy – bądźmy rozważni. Wybierajmy gatunki roślin oraz takie formy nasadzeń, które poradzą sobie w trudnych miejskich warunkach (stres wodny, wysoki poziom zanieczysz­czeń, wysokie temperatur­y powietrza), a jednocześn­ie zapewnią byt owadom, ptakom czy drobnym ssakom. Stawiajmy na rodzime gatunki drzew, takie jak grab, brzoza, jarzębina czy lipa, a gdy warunki miejskie są dla nich zbyt wymagające, szukajmy gatunków pokrewnych np. w warunkach miejskich rodzima lipa drobnolist­na często zastępowan­e jest lipą krymską. Odpowiedni­o dobrane gatunki drzew oprócz tego, że ocienią ulice i oczyszczą powietrze, wzmocnią również system przyrodnic­zy miasta.

Celem projektu „Od drzewa do miasta” (https:// miastaidrz­ewa.gridw.pl) jest zmiana świadomośc­i mieszkańcó­w miast na temat korzyści, jakie czerpią z miejskiej zieleni. Za jego stronę merytorycz­ną i organizacy­jną odpowiadaj­ą: UNEP/GRID-Warszawa (koordynato­r projektu); Fundacja Veolia Polska (wsparcie dla miast biorących udział w projekcie); Asplan Viak AS (wsparcie geoinforma­cyjne).

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland