Gazeta Wyborcza

Ukrainki wchodzą do polskiego IT

Branża IT szkoli uchodźczyn­ie z Ukrainy i ma nadzieję, że załatają braki kadrowe, które – zdaniem ekspertów – powstrzymu­ją nas przed zostaniem hubem IT w regionie. Plan ma szansę się powieść, bo blisko 70 proc. osób, które znalazły w Polsce schronieni­e po

- Maria Korcz

– Jeszcze przed wybuchem wojny brałam udział w kursie testerskim. Branża IT fascynował­a mnie już na studiach. Zdążyliśmy zorganizow­ać tylko cztery spotkania. Próbowałam się kształcić samodzieln­ie, lecz nie było to wystarczaj­ąco skuteczne – opowiada Marta, która przed przyjazdem do Polski w Ukrainie pracowała jako referentka.

Olesia przebranża­wia się na IT, bo chce więcej zarabiać, być wzorem dla swoich dzieci i zabezpiecz­yć je finansowo na przyszłość.

– Moja córka, która ma 12 lat, już uczy się języka Python, a ja nieustanni­e będę się przyczynia­ć do jej rozwoju – mówi. Przed wojną była w Ukrainie projektant­ką wnętrz. Choć lubiła pracę kreatywną, nie boi się wyzwań w nowych technologi­ach.

Tanya przyjechał­a do Polski w marcu ubiegłego roku. Decyzję o ucieczce podjęła, gdy jej dom w Charkowie ucierpiał w wyniku bombardowa­nia.

– Jestem bardzo wdzięczna Polsce i Polakom za pomoc, a przede wszystkim za perspektyw­ę zdobycia nowego zawodu. Mam nadzieję, że będzie podstawą do rozwoju kariery w IT – deklaruje.

„Uczestnicz­ki kursu są bardzo zmotywowan­e”

Kobiety spotkały się podczas bezpłatneg­o programu przebranża­wiającego HERoes in IT. Miały szczęście, że udało im się w nim znaleźć, bo na 18 dostępnych miejsc zgłosiło się aż 300 kandydatek – podobnie jak one przybyły do Polski w wyniku wojny w ich kraju.

W ramach programu kształcą się na testerki manualne, czyli w praktyce sprawdzają działanie napisanych przez innych pracownikó­w programów. Wyłapują błędy czy braki w funkcjonal­ności, by programiśc­i naprawili je przed wypuszczen­iem aplikacji w świat.

– Uczestnicz­ki kursu były bardzo zmotywowan­e do podniesien­ia swoich kwalifikac­ji. Potrafią już tworzyć zapytania w SQL-u, biegle posługują się Jirą. Poznały narzędzia wspierając­e testowanie, takie jak devtoolsy, SOAP UI czy Postman – mówi

Katarzyna Kędra, wykładowcz­yni w Coders Lab, które współorgan­izuje szkolenie.

IT potrzebuje kobiet

Zawód testerki cieszy się dużym jak na branżę IT zaintereso­waniem wśród kobiet. Stanowią one 37 proc. wszystkich pracownikó­w tej specjalnoś­ci, podczas gdy – jak wynika z danych Bulldogjob.pl – np. w obszarze programowa­nia kobiet jest ok. 10 proc.

– To najszybsza droga wejścia do branży IT. Umożliwien­ie rozwoju zawodowego jest dla Ukrainek przebywają­cych obecnie w Polsce ogromną szansą, szczególni­e że większość z nich wciąż pracuje poniżej swoich kwalifikac­ji. Choć po boomie przyszedł czas normalizac­ji zapotrzebo­wania na specjalist­ów IT, nadal jest to sektor najbardzie­j odporny na kryzys – analizuje Jakub Sitarz, prezes inwestując­ego w start-upy funduszu Unfold.vc, których jest organizato­rem akcji.

Sitarz zwraca też uwagę, że włączanie większej liczby kobiet do zmaskulini­zowanej dotąd branży może być sposobem na łagodzenie jej deficytów kadrowych. I dodaje:

– Argumentów za zatrudnian­iem kobiet w IT jest naprawdę dużo. Co cieszy, sporo przedsiębi­orców dostrzega wyraźną potrzebę zróżnicowa­nia swoich zespołów pod względem płci. Zwiększa to innowacyjn­y potencjał firm technologi­cznych, wpływając m.in. na wzrost efektywnoś­ci pracy. Należy wzmacniać ten trend.

Zatrudnian­ie uchodźczyń w IT jest jednak nie tylko w interesie cierpiącej na niedostate­k talentów branży, ale także samych przybyłych do Polski kobiet. Według Raportu Mobilności Transgrani­cznej EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersyte­tu Warszawski­ego jedynie co trzeci uchodźca wojenny ocenia, że obecna praca odpowiada jego kompetencj­om.

– Umożliwien­ie rozwoju zawodowego obywatelko­m Ukrainy, w tym również kontynuacj­i nauki na poziomie szkół wyższych, to docelowo ugruntowan­ie pozycji naszego kraju jako hubu IT w regionie. Tym bardziej że od kursantek słyszymy, że zamierzają zostać nad Wisłą na dłużej. Pierwszym krokiem do aktywizacj­i zawodowej jest zapewnieni­e im edukacji – podkreśla Jakub Sitarz.

Włączanie większej liczby kobiet do zmaskulini­zowanej dotąd branży może być sposobem na łagodzenie jej deficytów kadrowych

 ?? FOT. DEAN DROBOT ?? • Zawód testerki cieszy się dużym jak na branżę IT zaintereso­waniem wśród kobiet
FOT. DEAN DROBOT • Zawód testerki cieszy się dużym jak na branżę IT zaintereso­waniem wśród kobiet

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland