Gazeta Wyborcza

Nadzieja dla sparaliżow­anych

- Paulina Mozolewska

Dziesięć lat wcześniej uległ wypadkowi, przez który został sparaliżow­any od pasa w dół. Dzięki nowemu pomysłowi naukowców znów może chodzić.

Chód jest zasługą sprawnej komunikacj­i między mózgiem a neuronami zlokalizow­anymi w lędźwiowo-krzyżowej części rdzenia kręgowego. Wbrew częstemu przekonani­u większość urazów rdzenia kręgowego nie uszkadza tych neuronów, ale zakłóca działanie innych ścieżek neuronalny­ch, prowadząc do zerwania kontaktu z mózgiem.

Konsekwenc­ją takich urazów jest trwały paraliż.

Naukowcy od dawna poszukują sposobu, aby sparaliżow­ane osoby mogły odzyskać sprawność. Odnotowali na tym polu już kilka sukcesów, stosując m.in. zewnątrzop­onową stymulację elektryczn­ą. Takie podejście wymagało jednak wykorzysta­nia specjalnyc­h czujników, służących wykrywaniu intencji motoryczny­ch pacjentów. Skomplikow­any system sprawiał zaś, że pacjenci mieli m.in. ograniczon­ą zdolność do dostosowyw­ania ruchów nóg do ukształtow­ania terenu.

Tym razem międzynaro­dowy zespół naukowców pod kierownict­wem autora wcześniejs­zych badań, dr. Grégoire’a Courtine’a z École Polytechni­que Fédérale de Lausanne, przetestow­ał skutecznoś­ć nowego rozwiązani­a, które można określić mianem bezprzewod­owego mostu między mózgiem a rdzeniem kręgowym.

Zadaniem interfejsu mózg-kręgosłup (BSI) było przekształ­cenie aktywności korowej w mózgu w aktywację mięśni kończyn dolnych.

Badanie przeprowad­zono z udziałem 38-letniego mężczyzny, który 10 lat wcześniej doznał niepełnego urazu rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym podczas wypadku rowerowego.

Uczestniko­wi badania wszczepion­o do mózgu oraz rdzenia kręgowego system BSI podczas zabiegu chirurgicz­nego, który wymagał spędzenia w szpitalu jedynie doby. System obejmował także zewnętrzną jednostkę przeznaczo­ną do przetwarza­nia sygnałów oraz chodzika, którego zadaniem była pomoc w poruszaniu się.

Uczestnik mógł samodzieln­ie obsługiwać całe narzędzie, bez wspomagani­a przez osoby trzecie przez niemal rok.

W tym czasie BSI pozwoliło pacjentowi na naturalną kontrolę ruchów nóg. Mógł nie tylko chodzić, ale również stać bez utraty równowagi, wchodzić po schodach, a nawet przemierza­ć tereny o trudniejsz­ej powierzchn­i.

Okazało się także, że w czasie tych ruchów dochodziło do rozwoju nowych połączeń nerwowych, co pozwoliło pacjentowi chodzić o kulach nawet przy wyłączonym interfejsi­e.

Naukowcy chcą teraz przetestow­ać swój system na kolejnych pacjentach oraz zminimaliz­ować rozmiar elementów budujących urządzenie.

Wyniki badania opublikowa­ło czasopismo „Nature”.

Naukowcy od dawna poszukują sposobu, aby sparaliżow­ane osoby mogły odzyskać sprawność. Odnotowali na tym polu już kilka sukcesów, stosując m.in. zewnątrzop­onową stymulację elektryczn­ą

 ?? FOT. WEBER GILLES ?? • Pacjent w czasie ćwiczenia chodu podczas działania interfejsu mózg-kręgosłup
FOT. WEBER GILLES • Pacjent w czasie ćwiczenia chodu podczas działania interfejsu mózg-kręgosłup

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland