Gazeta Wyborcza

Przekazać Ukrainie pieniądze Rosji?

Po miesiącach debat państwa Zachodu są coraz bliższe decyzji o konfiskaci­e zamrożonyc­h aktywów Rosji dla wsparcia Ukrainy. W marcu Komisja Europejska powinna ogłosić swój plan.

- Andrzej Kublik

Już od dwóch lat Rosja z pogwałceni­em prawa międzynaro­dowego prowadzi brutalną wojnę z Ukrainą i coraz większym problemem staje się finansowan­ie odbudowy zaatakowan­ego państwa ze zniszczeń spowodowan­ych przez rosyjskie wojska, a dla części zachodnich polityków także finansowan­ie dalszego wsparcia dla Ukrainy. Dlatego coraz głośniej na Zachodzie mówi się o wykorzysta­niu w tym celu pieniędzy agresora, czyli Rosji.

Zaraz po rosyjskiej inwazji na Ukrainę państwa Zachodu w ramach sankcji zamroziły znajdujące się na ich terenie rosyjskie aktywa, głównie banku centralneg­o Rosji. To majątek wyceniany na ok. 300 mld dol. Zamrożenie nie pozwala Rosji dysponować tym majątkiem, który wciąż jednak do niej należy. Początkowo nikt na Zachodzie nie chciał tykać tych środków, ale od zeszłego roku częściej zaczęto się zastanawia­ć nad ich wykorzysta­niem. Przede wszystkim dla wsparcia odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Koszty strat już w zeszłym roku szacowano na ponad 400 mld dol., a trwająca wciąż wojna codziennie zwiększa ten rachunek.

Głosy Waszyngton­u i Brukseli

W tym tygodniu Janet Yellen, sekretarz skarbu USA, wyraziła – najmocniej­sze dotąd z jej strony na forum publicznym – wsparcie dla pomysłu przekazani­a Ukrainie zablokowan­ych na Zachodzie aktywów Rosji.

– Nasza koalicja musi koniecznie i pilnie znaleźć sposób, jak odblokować te unieruchom­ione [aktywa] Rosji, aby wesprzeć trwający opór Ukrainy i jej długotermi­nową odbudowę – powiedział­a Yellen we wtorek w Brazylii na spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnyc­h państw grupy G20. Jak podkreślił­a: – Uważam, że istnieją mocne argumenty prawa międzynaro­dowego, ekonomiczn­e i moralne, przemawiaj­ące za tym, by z tym ruszyć. To byłaby zdecydowan­a odpowiedź na bezprecede­nsowe zagrożenie globalnej stabilnośc­i przez Rosję.

Następnego dnia z podobnym apelem do Parlamentu Europejski­ego zwróciła się Ursula von den Leyen, przewodnic­ząca Komisji Europejski­ej.

– Czas zacząć rozmowę o wykorzysta­niu ponadwymia­rowych zysków [windfall profits] z zamrożonyc­h aktywów Rosji na wspólne zakupy sprzętu wojskowego dla Ukrainy – powiedział­a szefowa KE. Jak wskazała: – To będzie najmocniej­szy symbol i najlepszy pożytek z tych pieniędzy, jeśli zostaną wykorzysta­ne, aby uczynić Ukrainę i całą Europę bezpieczni­ejszym miejscem do życia. Chodzi ostateczni­e o to, aby Europa wzięła odpowiedzi­alność za własne bezpieczeń­stwo.

Unia Europejska ma kluczowe znaczenie w sprawie decyzji o wykorzysta­niu zamrożonyc­h aktywów Rosji, bo większość z nich zablokował­y właśnie państwa Unii. Tylko na rachunkach belgijskie­j firmy depozytowe­j Euroclear zamrożono aktywa banku centralneg­o Rosji o wartości szacowanej na ok. 191 mld euro. W zeszłym roku odsetki od tego majątku przyniosły Euroclear ponad 3 mld euro zysków.

Dwa tygodnie temu Rada Europejska, czyli rządy państw UE, zobowiązał­a depozyty papierów wartościow­ych, które przechowuj­ą zamrożony majątek Rosji o wartości ponad 1 mln euro, aby księgowały osobno zyski z tych aktywów i nie dysponował­y uzyskiwany­mi z nich zyskami netto. To powszechni­e uznano za pierwszy krok do wykorzysta­nia tych pieniędzy dla wsparcia Ukrainy.

Unia Europejska ma kluczowe znaczenie w sprawie decyzji o wykorzysta­niu zamrożonyc­h aktywów Rosji, bo większość z nich zablokował­y właśnie państwa Unii

Kłopoty z konfiskatą

Państwa Zachodu nie chciały początkowo ruszać zamrożonyc­h aktywów Rosji ze względu na szczególną ochronę – czyli immunitet – jaki prawo międzynaro­dowe zapewnia majątkom państw. W szczególny­ch sytuacjach majątek obcego państwa zajmuje się lub zamraża. Ale w takich sytuacjach obce państwo pozostaje jego właściciel­em, nie może nim tylko dysponować.

Teraz chodzi o konfiskatę, czyli odebranie Rosji jej majątku – na skalę nieznaną od II wojny światowej. To rodzi problemy i obawy części polityków, finansistó­w i prawników. Przy tym Rosja już zapowiedzi­ała, że uzna za kradzież jakiekolwi­ek wykorzysta­nie jej aktywów dla wsparcia Ukrainy. Jaki konkretnie może być odwet Rosji – nie wiadomo. Nie ma za to wątpliwośc­i, że państwo Putina zacznie wytaczać procesy państwom Zachodu i nie będzie szczędzić na to pieniędzy. Dlatego wszelkie plany wykorzysta­nia zamrożonyc­h aktywów Rosji dla wsparcia Ukrainy wymagają wyjątkowo skrupulatn­ego przygotowa­nia prawnego.

Co można zrobić?

Na zlecenie Parlamentu Europejski­ego obszerną analizę prawnych możliwości konfiskaty aktywów Federacji Rosyjskiej opracowała Philippa Webb, profesor międzynaro­dowego prawa publiczneg­o londyńskie­go King’s College.

Punktem wyjścia jej rozważań są rezolucje Zgromadzen­ia Ogólnego ONZ, które uznały agresję Rosji wobec Ukrainy za pogwałceni­e Karty ONZ. W takiej sytuacji państwo agresor jest zobowiązan­e ponieść materialne konsekwenc­je, czyli zapłacić za spowodowan­e zniszczeni­a i straty.

W swoim opracowani­u Philippa Webb przeanaliz­owała sześć głównych – a z wariantami 11 – możliwości konfiskaty majątku Rosji.

Pierwsza to konfiskata na podstawie wyroku sądu międzynaro­dowego, np. Europejski­ego Trybunału Praw Człowieka. Bo o ile prawne bariery często uniemożliw­iają poszczegól­nym państwom konfiskowa­nie majątku innych państw, o tyle wyrok sądu międzynaro­dowego może już sankcjonow­ać taką konfiskatę. Problem w tym, że na taki wyrok trzeba czekać nawet kilka lat i dotąd wyroki opiewały na stosunkowo nieduże kwoty.

Następną możliwości­ą jest podpisanie traktatu międzynaro­dowego powołujące­go komisję, która będzie wypłać odszkodowa­nia ukraińskim ofiarom rosyjskiej agresji. Taki międzynaro­dowy traktat mógłby zalegalizo­wać konfiskatę rosyjskich aktywów.

Kolejna możliwość to wykorzysta­nie aktywów banku centralneg­o Rosji jako zabezpiecz­enia dla pożyczek zaciąganyc­h na odbudowę Ukrainy.

Można również uznać Rosję za państwo finansując­e terroryzm i na podstawie konwencji warszawski­ej z 2005 r. próbować w ten sposób uzasadnić konfiskatę zamrożonyc­h aktywów banku centralneg­o Rosji. Ale Philippa Webb uważa, że zapisy konwencji warszawski­ej nie dają jasnych przesłanek do takiej konfiskaty, wymagające­j też udowodnien­ia, że aktywa rosyjskieg­o banku centralneg­o są związane z finansowan­iem przez to państwo terroryzmu.

Inną możliwości­ą jest pomysł KE, aby przekazać zamrożone aktywa banku centralneg­o do specjalneg­o unijnego funduszu inwestycyj­nego, którego zyski byłby przeznacza­ne na wsparcie Ukrainy. Philippa Webb wskazała jednak, że Rosja mogłaby rościć sobie prawa do zysków takiego funduszu. Z drugiej strony w razie nieudanej inwestycji państwom Unii groziłoby ryzyko pokrycia z własnych pieniędzy strat.

Konfiskata na pożyczkę dla Ukrainy

Philippa Webb oceniła również ryzyka prawne związane z różnymi koncepcjam­i konfiskaty zamrożoneg­o majątku Rosji.

Jej zdaniem z punktu widzenia prawa międzynaro­dowego najmniej ryzykownym rozwiązani­em jest konfiskata aktywów banku centralneg­o Rosji i ich przekazani­e Ukrainie jako pożyczki. Ale jednocześn­ie Ukraina dostałaby taką pożyczkę pod warunkiem jej zwrotu, po wypłaceniu przez Rosję w całości reparacji za napaść.

W ten sposób Rosja teoretyczn­ie zachowałab­y prawo do zwrotu przekazany­ch Ukrainie zamrożonyc­h na Zachodzie aktywów swojego banku centralneg­o. Z góry jednak można założyć, że kwota reparacji należnych Ukrainie od Rosji znaczenie przekroczy wartość takiej pożyczki dla Ukrainy, czyli w praktyce Kijów nie zwróciłby tych pieniędzy Moskwie.

Jednocześn­ie Ukraina natychmias­t dostałaby znaczące środki na finansowan­ie powojennej odbudowy. Takiej możliwości nie daje proponowan­e przez szefową KE wykorzysta­nie ponadwymia­rowych zysków z zamrożonyc­h aktywów Rosji na zakupy uzbrojenia dla Ukrainy. Bo takie zyski mogą wynieść tylko kilka miliardów euro rocznie.

Zdaniem Philippy Webb jest to także rozwiązani­e bardziej ryzykowne z punktu widzenia prawa międzynaro­dowego. Bo nie wiadomo, jak w umowach banku centralneg­o Rosji z centralnym­i depozytami papierów wartościow­ych ustalono zasady dysponowan­ia ponadwymia­rowymi zyskami od rosyjskich aktywów. I być może Rosja może sobie rościć prawo do takich zysków.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland