Gazeta Wyborcza

Kolej, zieleń i nowe trasy rowerowe

Nasze miasta i regiony mają już gotowe do realizacji projekty, które czekają na dofinansow­anie w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Które z nich są najważniej­sze?

- Grzegorz Kubicki

W Krakowie czekają na projekt budowlany pierwszej linii metra, bo wiedzą, że szybka podziemna komunikacj­a szynowa może rozładować korki w mieście. Ale nie tylko. Ważne są też linie tramwajowe Krowodrza Górka – Azory oraz z Małego Płaszowa na osiedle Złocień. Stolica Małopolski czeka również na nowe ośrodki kultury (potrzebne szczególni­e w Bronowicac­h, na osiedlu Dywizjonu 303 i osiedlu Górka Narodowa oraz w Ruszczy) czy rozbudowę SOR w szpitalu Żeromskieg­o. I oczywiście na nowe parki, np. Park Kolejowy, bo jego utworzenie wprowadzi więcej zieleni do centrum miasta.

Projekty czekają na realizację O zieleni myślą również w Lublinie, gdzie jednym z pomysłów jest rewitaliza­cja zaniedbany­ch terenów, szczególni­e doliny rzeki Bystrzycy. Środki z KPO można byłoby też przeznaczy­ć na rewitaliza­cję Podzamcza – przeniesie­nie dworca autobusowe­go uwolni wielki teren w sąsiedztwi­e ścisłego centrum miasta. Lublin powinien też postawić na rozbudowę systemu transportu publiczneg­o, warto kontynuowa­ć zakupy zeroemisyj­nego taboru komunikacj­i miejskiej, np. autobusów

wodorowych. Do tego trzeba rozwijać sieć buspasów i sprawić, by do centrum wjeżdżało jak najmniej samochodów. A to wszystko powinno być jeszcze wsparte budową nowych tras rowerowych, bo obecnie ścieżki nie tworzą spójnego systemu.

W Gdyni jednym z priorytetó­w jest kolej do północnych dzielnic. Dzięki niej znacznie skróci się czas dojazdu mieszkańco­m do domów, ale także pracowniko­m m.in. do Akademii Marynarki Wojennej czy Stoczni Wojennej. Inne ważne wyzwania to stworzenie nowych miejsc w żłobkach, rozbudowa infrastruk­tury żłobkowej i zakup wyposażeni­a, a także zwiększeni­e zatrudnien­ia pedagogów. W Gdyni chcą też postawić na termomoder­nizację, zarówno w budynkach prywatnych (poszerzony pakiet publicznyc­h dofinansow­ań), jak i publicznyc­h, bo wiedzą, że to zmniejszy ślad węglowy generowany przez miasto, ale także zmniejszy środki przeznacza­ne na ogrzewanie budynków publicznyc­h i administra­cyjnych.

Pomysły i plany z Krakowa, Lublina czy Gdyni to tylko przykłady.

Zdecydowan­a większość samorządów – miast i regionów – ma już gotowe do realizacji projekty, które czekają na dofinansow­anie, m.in. w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Czekają na wsparcie z Unii Europejski­ej.

Czekamy na Wasze głosy

20 lat Polski w UE to czas gigantyczn­ych przemian w każdym obszarze. Transforma­cję przeszły nasze miasta i regiony, inaczej podróżujem­y, inaczej wypoczywam­y. Wpływ na nasze życie mają niezliczon­e programy dotyczące edukacji, służby zdrowia czy aktywizmu społeczneg­o. 20. rocznica naszego przystąpie­nia do UE, która wypada w tym roku, to czas podsumowań, ale i dobra okazja, by spojrzeć w przyszłość. Zwłaszcza że przed nami wybory samorządow­e i wybory do Parlamentu Europejski­ego. Mieszkańcy zdecydują, kto będzie rządził w ich miastach i regionach i czy proeuropej­ska orientacja będzie w kolejnych latach utrzymana. Rozstrzygn­ie się również, co wydarzy się z projektami, które czekają na dofinansow­anie w ramach KPO.

W ramach akcji „Głosuję na miasto, na region, na Europę” przyjrzeli­śmy się tym projektom i wybraliśmy te kluczowe. Tak powstała „Lista przebojów KPO”, czyli zbiór pomysłów, których realizacja przyczyni się do rozwoju naszych miast oraz regionów i sprawi, że będą miejscami przyjemnie­jszymi do życia.

Teraz oddajemy głos naszym Czytelniko­m, żeby zdecydowal­i, które z nich są z ich punktu widzenia najważniej­sze. Plebiscyty „Lista przebojów KPO” uruchomili­śmy dziś w serwisach lokalnych Wyborczej.pl. Czekamy na Wasze głosy.

Wybraliśmy miejskie projekty, które czekają na pieniądze z KPO. Tak powstała „Lista przebojów KPO”, czyli zbiór pomysłów, których realizacja przyczyni się do rozwoju naszych miast oraz regionów

 ?? FOT. MICHAŁ RYNIAK / AGENCJA WYBORCZA.PL ?? • W tym roku mija 20 lat naszej obecności w Unii Europejski­ej. Jak wyglądałyb­y Gdańsk, Gdynia i Sopot, gdybyśmy pozostali poza wspólnotą?
FOT. MICHAŁ RYNIAK / AGENCJA WYBORCZA.PL • W tym roku mija 20 lat naszej obecności w Unii Europejski­ej. Jak wyglądałyb­y Gdańsk, Gdynia i Sopot, gdybyśmy pozostali poza wspólnotą?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland