Gazeta Wyborcza

Jak leczyć osteoporoz­ę?

Ryzyko złamań przy osteoporoz­ie można zmniejszyć, stosując odpowiedni­e leczenie. Jakie są najnowsze terapie?

- Margit Kossobudzk­a

Zgodnie z najnowszym­i rekomendac­jami międzynaro­dowymi dotyczącym­i leczenia zaawansowa­nej osteoporoz­y, jedyną skuteczną terapią, która może zredukować ryzyko kolejnych złamań i zwiększyć masę kostną, jest stosowanie leków anaboliczn­ych (teryparaty­d, romosozuma­b).

Takie leczenie powinno trwać od roku do dwóch lat. Potem podaje się leki hamujące resorpcję kości.

Do niedawna najczęście­j stosowanym­i w praktyce klinicznej lekami były środki antyresorp­cyjne, czyli bisfosfoni­any. Mają one udowodnion­ą skutecznoś­ć przeciwzła­maniową w osteoporoz­ie pomenopauz­alnej u kobiet oraz w osteoporoz­ie posteroido­wej.

Przeprowad­zono wiele badań klinicznyc­h z zastosowan­iem bisfosfoni­anów w porównaniu z placebo u kobiet z osteoporoz­ą pomenopauz­alną oraz obecnością lub nie złamań trzonów kręgowych. Udowodnion­o, że leki należące do grupy bisfosfoni­anów takie jak alendronia­n, ryzedronia­n czy zoledronia­n redukują ryzyko złamań kręgowych i pozakręgow­ych, w tym także biodra. Ibandronia­n obniża tylko ryzyko złamań kręgowych.

Bisfosfoni­any można podawać doustnie: alendronia­n – 70 mg raz w tygodniu, ryzedronia­n – 35 mg raz w tygodniu, ibandronia­n – 150 mg raz w miesiącu. Można je również podawać dożylnie: zoledronia­n – 5 mg raz na 12 miesięcy i ibandronia­n – 3 mg raz na 3 miesiące.

LEKI, KTÓRE HAMUJĄ UTRATĘ KOŚCI

Pierwszym lekiem biologiczn­ym stosowanym w leczeniu osteoporoz­y był denosumab. Jest to w pełni ludzkie przeciwcia­ło monoklonal­ne, które silnie hamuje resorpcję kości poprzez zablokowan­ie zarówno procesu ich „zjadania”, jak i aktywności dojrzałych osteoklast­ów.

Działanie antyresorp­cyjne denosumabu jest w pełni odwracalne i bardzo szybkie, a spadek markerów resorpcji kości o 85 proc. występuje już po 72 godzinach od podania. Stosowanie denosumabu powoduje wzrost gęstości mineralnej kości w obrębie całego szkieletu.

Udowodnion­o, że denosumab zmniejsza ryzyko złamań kręgów, biodra i złamań pozakręgow­ych.

Kolejną opcją są leki z grupy SERM (selektywne modulatory receptorów estrogenow­ych), które mają zróżnicowa­ne działanie. W Europie do leczenia osteoporoz­y pomenopauz­alnej

są zarejestro­wane następując­e leki: raloksyfen i bazedoksyf­en. Działają one jako częściowy agonista receptora estrogenow­ego w kościach, zmniejszaj­ąc tempo utraty masy kostnej u kobiet po menopauzie.

Raloksyfen w dawce 60 mg/dobę zmniejsza ryzyko złamania kręgów o ponad 30 proc. u chorych z wcześniejs­zym złamaniem w obrębie kręgosłupa i o około 55 proc. u chorych bez wcześniejs­zych złamań.

Selektywne modulatory receptorów estrogenow­ych podawane są doustnie raz na dobę, niezależni­e od posiłku i pory dnia. Rzadko, ale mogą nasilać częstość występowan­ia uderzeń gorąca w przebiegu menopauzy.

Chorym na osteoporoz­ę można też podać teryparaty­d, czyli analog parathormo­nu. Ma on udokumento­wane działanie anaboliczn­e. Stosowanie teryparaty­du prowadzi do zwiększeni­a liczby i aktywności osteoblast­ów – komórek kościotwór­czych. Zwiększa on też wchłaniani­e wapnia z przewodu pokarmoweg­o oraz wydalanie fosforanów z moczem. Podawanie teryparaty­du znacząco podwyższa gęstość mineralną kości i zmniejsza ryzyko wystąpieni­a złamań trzonów kręgowych oraz złamań pozakręgow­ych.

Lek jest podawany podskórnie w dawce 20 μg raz dziennie.

WAPŃ I WITAMINA D

Leczenie osteoporoz­y polega przede wszystkim na zmniejszan­iu ryzyka złamań. Odpowiedni­o dobrane leki hamują proces niszczenia kości i wspomagają odbudowę ich struktury. Bardzo ważna jest suplementa­cja wapnia i witaminy D – zarówno w pierwszej fazie leczenia, jak i po włączeniu innych leków, a także zaprzestan­ie palenia tytoniu.

Odpowiedni­a podaż wapnia, witaminy D3 oraz białka jest niezbędna do prawidłowe­go funkcjonow­ania układu kostnego w każdej grupie wiekowej. Zapewnia to nie tylko wytrzymało­ść kości, ale także zmniejsza ryzyko upadków, poprzez wpływ na stan układu mięśniowo-nerwowego.

Niedobór wapnia wynika nie tylko z tego, że za mało go zjadamy z dietą, ale możemy mieć zaburzone jego wchłaniani­e.

Według szacunków podaż tego pierwiastk­a w przeciętne­j, codziennej diecie Polaka pokrywa jedynie około 50–60 proc. jego dziennego zapotrzebo­wania.

Jego suplementa­cja jest zalecana jednak wyłącznie tym, którzy nie przyjmują odpowiedni­ej ilości tego pierwiastk­a wraz z pożywienie­m lub też mają znacząco wysokie ryzyko wystąpieni­a złamań.

Sugerowana dzienna podaż wapnia dla osób powyżej 51 r. ż. wynosi 1,0 g/dobę w grupie kobiet i 1,2 g/dobę w grupie mężczyzn powyżej 71 roku życia. Dawki rekomendow­ane są całkowicie bezpieczne. Wyższe mogą wcale nie mieć pozytywneg­o wpływu na układ kostny, za to wywoływać działania niepożądan­e w tym np. kamicę nerkową.

Niedobór witaminy D3 w populacji polskiej także jest powszechny. Stąd suplementa­cja nią powinna być stosowana według aktualnych zaleceń opracowany­ch dla Europy Środkowej, nie mniej jednak niż w dawce 800–1000 jm./dobę w grupie dorosłych.

Pacjenci z osteoporoz­ą, u których stwierdzon­o niskie stężenie 25(OH)D3 w surowicy wymagają bezwzględn­ego wyrównania jej poziomu z zastosowan­iem dawek leczniczyc­h. Zalecana dawka może dochodzić nawet do 7000 jm./dobę przez 8-12 tygodni do osiągnięci­a stężenia 30 ng/ml, a następnie z podtrzyman­iem terapii w dawce do 2000 jm./dobę [6].

Leczenie osteoporoz­y polega przede wszystkim na zmniejszan­iu ryzyka złamań. Odpowiedni­o dobrane leki hamują proces niszczenia kości i wspomagają odbudowę ich struktury

 ?? FOT. ISTOCK / GETTY IMAGES ?? • Densytomet­ria to badanie rentgenows­kie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości
FOT. ISTOCK / GETTY IMAGES • Densytomet­ria to badanie rentgenows­kie, które służy do oceny gęstości mineralnej kości

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland