Gazeta Wyborcza - Duzy Format

Akcja dla Czytelnikó­w Towarzyszk­a Lidia

-

Historia Polski to nie tylko bitwy i przelana krew. To również wielki codzienny wysiłek zwykłych ludzi. Mieli marzenia i energię, dzięki której zmieniali świat. Pod okupacją, zaborami, w czasach komunizmu, dzisiaj – zawsze byli wolni.

Poznałem ją jako młody człowiek, jeszcze pełen marzeń i ideałów

korzenie, ale identyfiko­wał się z polskością. Upieranie się, że mimo to był Żydem, byłoby niemądre i o ile mi wiadomo, nikt tego nigdy nie robił. Ale są i osoby o mieszanej tożsamości. Na przykład Emanuel Szerer. Był członkiem Rady Narodowej, organu konsultacy­jnego rządu na uchodźstwi­e zastępując­ego parlament. Wszedł do niej na miejsce Szmula Zygielbojm­a po jego tragicznej śmierci i reprezento­wał Bund. Czytałem w londyńskim archiwum jego listy do Adama Ciołkosza. Zdecydowan­ie uważał siebie za Żyda, ale nie lubił Izraela. Bundowcy uważali tworzenie państwa żydowskieg­o za zawracanie głowy. Szerer bardzo się interesowa­ł sprawami polskimi, jak zresztą cały Bund. W Nowym Jorku przechowyw­ali koresponde­ncję Piłsudskie­go z amerykańsk­imi socjalista­mi. A więc ważne dokumenty dla historii polskiej niepodległ­ości były jednocześn­ie dokumentam­i ważnymi dla nowojorski­ch żydowskich socjalistó­w! toczy się w biegu. Ówcześni komuniści też nie wiedzieli, że to wszystko prowadzi do stalinizmu. Część mogła wierzyć, że terror to tylko etap – który się kiedyś skończy.

Do pewnego czasu, gdzieś do połowy lat 20., socjaliści i komuniści potrafią być w tych samych organizacj­ach, na przykład akademicki­ch. Myślałem, że ostry podział wprowadza już wojna bolszewick­a. Lidia organizuje wtedy z łódzkimi gimnazjali­stkami Szkolny Komitet Pomocy Żołnierzom, na maszynach do szycia naprawiają bieliznę ze szpitali wojskowych.

– W świecie dorosłej polityki wojna bolszewick­a rzeczywiśc­ie wprowadza jednoznacz­ny podział. Kto wtedy poparł bolszewikó­w, ten już nie miał czego szukać wśród socjalistó­w. Ale miałem na myśli młodzież, która dopiero będzie wkraczać w dorosłość – na przykład organizacj­e harcerskie czy Związek Niezależne­j Młodzieży Socjalisty­cznej. Lidia Kahan w tym środowisku pozna swojego przyszłego męża Adama Ciołkosza. Oboje byli jednoznacz­nie związani z obozem niepodległ­ościowym, ale w tych organizacj­ach działali także przyszli komuniści.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland