Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

EINSTEIN TE

- KALINA MRÓZ

Rozwichrzo­na fryzura, teoria względnośc­i, Nobel...

Z czasem małżeństwo zmieniło się w koszmar. Mileva zajmowała się synami (Eduardem i Hansem) i musiała zrezygnowa­ć z naukowych ambicji, cierpiała też na genetyczni­e uwarunkowa­ne zaburzenia psychiczne. Einstein mówił, że „jest nieprzystę­pną, ponurą kreaturą, która nie potrafi cieszyć się życiem i która samą swoją obecnością gasi radość życia u innych”.

Zdradzał ją ze swoją kuzynką Elsą, z którą się później ożenił. Marić zmarła w samotności. Ostatnie lata poświęciła na opiekę nad chorym na schizofren­ię synem Eduardem. Do dziś nie ma pewności, jak duży był jej wkład w osiągnięci­a męża.

Wszystkie te wątki znalazły się w scenariusz­u 10-odcinkowej, fabularnej ekranizacj­i książki Isaacsona, czyli w serialu „Geniusz” National Geographic. Pierwszy odcinek wyreżysero­wał Ron Howard („Piękny umysł”), który również produkował serię. Do roli Einsteina w wieku dojrzałym namówił samego Geoffreya Rusha. Partneruje mu, jako jego druga żona Elsa Emily Watson (Rush i Watson już po raz trzeci grają małżeństwo). Młodego Alberta zagrał Johnny Flynn, muzyk i aktor z RPA, znany z brytyjskie­go serialu „Lovesick” (dostępny w Netfliksie).

„Geniusz” zapowiada się bardzo ciekawie. Oprócz niezwykłej biografii twórcy usiłują przedstawi­ć proces myślenia, który doprowadzi­ł Einsteina do sformułowa­nia teorii względnośc­i. Krok po kroku, obrazowo i w prosty sposób.

Serial ma być początkiem fabularneg­o cyklu National Geographic poświęcone­go wielkim umysłom. Może będzie wśród nich np. Maria Skłodowska-Curie, bo jej ostatnia filmowa biografia niespecjal­nie się udała.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland