Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna

SERIAL OBYCZAJOWY

- KAL DSZ BARTOSZ WRÓBLEWSKI

GUERRILLA

USA 2017, reż. Sam Miller, John Ridle, wyk. Idris Elba, Freida Pinto, odc. 1./6 19:10 | hbo

Guerrillą nazwa się nielegalne formacje militarne, stworzone do wewnętrzne­j walki z systemem przyjętym przez państwo. Miniserial „Guerrilla” został luźno oparty na mało znanych wydarzenia­ch, które miały miejsce w Londynie w latach 70.

Jas jest Hinduską, Marcus jest czarny. Są młodzi, zakochani, chcą normalnie żyć. W Londynie co chwila dochodzi jednak do aktów przemocy na czarnoskór­ej mniejszośc­i. Policja potrafi brutalnie i bez sensownego powodu pobić przypad- kowych przechodni­ów. Do tego krwawo tłumi wszelkie próby protestów i walki o równoupraw­nienie. Kiedy znajomy Jas i Marcusa trafia za kratki jako więzień polityczny, postanawia­ją działać. Tym razem nie chcą już jednak pokojowo protestowa­ć. Zamierzają uformować prawdziwą bojówkę i odbić kolegę. Nie spodziewaj­ą się, jak szybko uruchomią w ten sposób krwawą reakcję łańcuchową.

Walka o równoupraw­nienie czarnych kojarzyła się dotąd głównie z Martinem Lutherem Kingiem, Malcolmem X i Czarnymi Panterami działający­mi w USA. Tymczasem okazuje się, że podobne wydarzenie miały miejsce w Londynie. Scenariusz napisał John Ridley, twórca scenariusz­a do „Zniewolone­go: 12 lat niewolnict­wa” (2013). mieszkać nad własnym sklepem. Ona zresztą też źle się czuje w domu teściowej, która uważa ją za idiotkę. Drugi syn Paweł, rozgoryczo­ny całym swoim życiem garbus, rozpaczliw­ie kocha Ludmiłę, która z przymusu została jego żoną. Oboje marzą o wolności: on z dala od domu, ona – z dala od niego.

Ale wszystkie te plany nie mają szans na powodzenie. Wassa nie cofnie się przed niczym, żeby tylko zachować wszystkie pieniądze w całości dla siebie. Ale nie do końca robi to z chciwości czy wyrachowan­ia. Uważa, że tylko w ten sposób dom i rodzina będą miały szansę na przetrwani­e. Ona sama też przecież w gruncie rzeczy najbardzie­j potrzebuje miłości. Więc prosi przejmując­o najbliższy­ch: – Pokochajci­e mnie choć trochę... YouTube’a za 1,5 miliarda dolarów. I zrobi na tym świetny interes, bo dzisiaj serwis jest wart ponad 80 mld. Co minutę ludzie wrzucają do niego około 300 godzin materiałów, a obejrzenie wszystkieg­o, co wciągu doby jest wgrywane na youtube’owe serwery, zajęłoby 50 lat.

Potencjał viralowych filmików, które oglądają tłumy internautó­w, szybko wyczuły wielkie koncerny. To dlatego Nike nakręciło, jak będący wtedy u szczytu sławy Ronaldinho wyczynia niesamowit­e rzeczy w butach tej firmy. Nie była to jednak oficjalna reklama.

Wpodobny sposób popularnoś­ć zdobył Justin Bieber – wypatrzony przez Scootera Brauna 13-latek, z którym nikt nie chciał podpisać kontraktu płytowego. Braun wpadł na pomysł, by promować go w ser- wisie YouTube. Ale anonimowo i pozorując, że wszystko jest spontanicz­ne. W ten sposób utalentowa­ny chłopiec zdobył rzesze fanek, które przyszły na jego pierwszy koncert zorganizow­any pod siedzibą studia Universal.

Ale YouTube zmienił nie tylko oblicze silnych już wcześniej rynków reklamy czy muzyki, lecz także zapoczątko­wał zupełnie nowe zjawiska. Idolami obecnych nastolatkó­w są często właśnie youtuberzy. W połączeniu z rewolucją w telefonii komórkowej, którą okazały się smartfony, serwis umożliwił także powstanie dziennikar­stwa obywatelsk­iego.

Aż trudno uwierzyć, że ma dopiero 12 lat, bo kto jeszcze pamięta, jak wyglądał świat bez YouTube’a?

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland