MELODRAMAT Z TALIBAMI W TLE

Gazeta Wyborcza - Gazeta Telewizyjna - - ŚRODA - PAWEŁ MOSSAKOWSKI

BRACIA

USA 2009, reż. Jim Sheridan, wyk. Tobey Maguire, Jake Gyllenhaal, Natalie Portman, Sam Shepard | polsat powt. czwartek 22:10 giczna i nieprawdziwa informacja o jego śmierci – w rzeczywistości wpadł w ręce talibów. Tommy wychodzi z cienia brata, zaczyna się korzystnie zmieniać, czule – może za bardzo – opiekuje się zrozpaczoną szwagierką. Tymczasem Sam wraca z afgańskiej niewoli kompletnie rozbity psychicznie po tym, co uczynił, by przeżyć...

Na ogół hollywoodzkie wersje europejskich filmów to katastrofa (patrz „Okruchy dnia”), ale to nie jest ten przypadek. Film, choć wyraźnie słabszy od oryginału, nie jest zły, może dlatego, że kręcony przez europejskiego reżysera, i to klasowego. Ma (odziedziczoną po poprzedniku) dobrze zbudowaną fabułę, choć wydaje się bardziej sche- matyczny (zwłaszcza „zamiana ról” braci: Sam zmienia się w tykającą bombę, Tommy robi się niewiarygodnie milusi) i wymęczony – tak jakby był robiony z poczucia obowiązku, a nie potrzeby serca. U Bier „dobry brat” wracał z wojny dręczony poczuciem winy i wypełniony pogardą do siebie, tu te uczucia są przetransponowane na paranoiczną zazdrość o żonę. Krótko mówiąc – wtedy oglądałem dramat psychologiczny, teraz oglądam rodzinny melodramat.

Jeśli chodzi o aktorstwo – najlepsze są dzieci. Sheridan zresztą znany jest z dobrej współpracy z małoletnimi aktorami, i to się potwierdza.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.