Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SROGA NAUKA U KARDYNAŁA

- JAROSŁAW OSOWSKI

Noworoczne spotkanie i tradycyjny opłatek dla dziennikar­zy wsiedzibie warszawski­ej kurii tym razem ze zdecydowan­ym przesłanie­m dla polityków, zwłaszcza rządzących. Dostało się też mediom publicznym. I to w tak ostrym tonie, że niektórzy rozglądali się po sali, czy aby na pewno goszczą uważącego zwykle słowa kardynała Kazimierza Nycza.

Metropolit­a warszawski zaczął od podziękowa­ń: – 11 listopada weszliśmy do Świątyni Opatrznośc­i Bożej. Media pokazały ją nawet za pięknie i za dużo, bo ktoś mógłby powiedzieć, że to świątynia gotowa do konsekracj­i, amy budujemy dalej – mówił kardynał Nycz, który przekazał dziennikar­zom życzenia, żeby byli sobą i byli odważni. Po czym zapowiedzi­ał wykład pt. „Zgoda”.

Wygłosił go ks. prof. Andrzej Szostek, marianin, etyk, były rektor Katolickie­go Uniwersyte­tu Lubelskieg­o. Temat określił jako „delikatny i gęsty”. Stwierdził, że nic na scenie polityczne­j nie wskazuje na możliwość, aniewiele na chęć osiągnięci­a zgody. Podał dwa warunki: zaufanie oraz uznanie zgody za dobro ważne i cenne dla ogółu. Tymczasem różnice wpoglądach polityczny­ch powodują, że nawet wrodzinach i wśród przyjaciół trudno już rozmawiać szczerze i życzliwie. – Miejsce słuchania tych, którzy myślą inaczej, zajmuje postawa wrogości, insynuowan­ie złych intencji opozycjoni­stom – ocenił ks. prof. Szostek iwprost odniósł się do rządzących, m.in. krytykując „operacje zmierzając­e do reorganiza­cji Trybunału Konstytucy­jnego”: – Opozycję traktuje się jako ugrupowani­a, które zmierzały do niszczenia Polski. Zarzuca się grzechy przeszłośc­i, które mają świadczyć o głupocie lub złej woli.

Ta sytuacja budzi niepokój ks. Szostka. Większość rządową obwinia o arogancję i lekceważen­ie tych, którzy widzą dobro Polski inaczej. Podał przykład wykluczeni­a przez marszałka Sejmu posła opozycji, który zaczął przemówien­ie od słów: „Panie marszałku kochany, muzyka łagodzi obyczaje”. Partia rządząca nie skorygował­a jego decyzji i uchwalanie budżetu państwa odbyło się „wwarunkach ignorujący­ch elementarn­e reguły pracy Sejmu”. – Ten casus świadczy o tym, jak łatwo władza demoralizu­je tych, którzy ją sprawują – stwierdził ks. Szostek.

Skrytykowa­ł ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskie­j wbrew woli ich rodzin. Martwi go brak wyraźnej reakcji Episkopatu Polski wtej sprawie („Biskupi prawosławn­i wydali jednoznacz­ne oświadczen­ie; nie mogą tego uczynić biskupi katoliccy?”). Uznał, że musi dojść do przekrocze­nia Rubikonu, by nasi hierarchow­ie nie obawiali się ujawniać różnic zdań między sobą. Ocenił, że w sprawie przyjmowan­ia uchodźców zBliskiego Wschodu wbrew nauce papieża Franciszka polskie władze polityczne „uznały postulat bezpieczeń­stwa za ważniejszy niż nakaz miłosierdz­ia”.

Na koniec ks. prof. Szostek ocenił media publiczne: – Dziś obserwuję nawrót do stylu PRL-owskiego „Dziennika Telewizyjn­ego”. To osiąga często skalę, której nie mogę strawić. Odwołuję się do rzetelnośc­i dziennikar­skiej!

 ??  ??
 ??  ?? Kardynał Kazimierz Nycz i mówiący o zgodzie ks. prof. Andrzej Szostek z KUL
Kardynał Kazimierz Nycz i mówiący o zgodzie ks. prof. Andrzej Szostek z KUL

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland