Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wisłostrad­a bardziej trójmiejsk­a?

-

Czy pomiędzy Wybrzeżem Gdańskim i Gdyńskim na Wisłostrad­zie powstanie jeszcze Sopockie? Zespół Nazewnictw­a Miejskiego jest podzielony, a radni zgłaszają inny pomysł. Jacek Sawicki z Biura Geodezji w ratuszu zwrócił ich uwagę na pewien kłopot. Wybrzeże Gdyńskie ciągnie się od mostu Gdańskiego aż do ul. Pułkowej na Młocinach. Jednak pierwszy adres pod dwójką wypada dopiero na wysokości klubu sportowego Spójnia, blisko ul. Krasińskie­go. Tymczasem wzdłuż bulwaru wiślanego na wysokości Cytadeli przybywa knajpek, którym nie da się przydzieli­ć numerów ujemnych.

Dlatego urzędnicy zaproponow­ali, by odcinek Wisłostrad­y za mostem Gdańskim został Wybrzeżem Sopockim. Pomysł oceniali eksperci z Zespołu Nazewnictw­a Miejskiego. Dyskusja trwała długo, a w głosowaniu cztery osoby opowiedzia­ły się za zmianą, cztery – przeciw, a cztery się wstrzymały. Ztym patowym wynikiem temat zawędrował do radnych.

– Spytajmy prezydenta Sopotu, co o tym myśli – rzuciła żartem Małgorzata Zakrzewska z PO.

– A ja mam inny pomysł: skoro powstał już Bulwar Zbigniewa Religi, właśnie na wysokości Cytadeli, to niech Biuro Geodezji przydziela adresy z tą nazwą – stwierdził Filip Frąckowiak (PiS). Urzędnicy i radni uznali, że jedno rozwiązani­e nie wyklucza drugiego.

Przejazd z Powiśla na Żoliborz, zbudowany w trzy lata, otwierano w przededniu wyborów w 1938 r. „Atak na zaniedbani­e Warszawy był przeprowad­zony szerokim frontem i żadne potrzeby ludności nie zostały zbagateliz­owane” – zachwalała wtedy osiągnięci­a ekipy prezydenta Stefana Starzyński­ego prorządowa „Gazeta Polska”.

Pouczała też, że nie należy mówić oWisłostra­dzie, bo taka właśnie nazwa od razu przyjęła się wśród mieszkańcó­w („WWarszawie nie ma autostrad”). „Kurier Warszawski” określał ją jako „szumną i śmieszną”. Od 1919 r. oficjalnie istniały bowiem: Wybrzeże Gdańskie na wysokości Starówki, a dalej – Gdyńskie. Po prawej stronie rzeki – Helskie. Ten zestaw ulokowany w stolicy nad samą Wisłą miał podkreślać rolę polskich portów i nasz dostęp do Bałtyku. Co zWybrzeżem Sopockim, ocenią najpierw radni Żoliborza, a potem cała Rada Warszawy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland