Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wola goni Targówek. Metro w pawilonie

-

To zgrabny, przeszklon­y i klimatyzow­any pawilon. Stoi między blokami przy ul. Płockiej na wysokości wylotu Siedmiogro­dzkiej i jest dostępny dla osób niepełnosp­rawnych. Podobny budowniczo­wie metra udostępnil­i wlistopadz­ie zeszłego roku na rogu ul. Handlowej i zamkniętej Pratulińsk­iej na Targówku. Oba punkty są czynne od poniedział­ku do piątku wgodzinach 11-19.

– Tutaj będą wszystkie informacje dla mieszkańcó­w. Codziennie mogą przychodzi­ć i pytać np. o szczegóły dotyczące badania stabilnośc­i gruntu – zapraszała wczoraj do punktu przy Płockiej wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska. Dodała: – Zima nam sprzyja i na Woli gonimy z budową odcinek wschodni. Wszystko idzie zgodnie z harmonogra­mem.

Dokładne dane podał prezes Metra Warszawski­ego Jerzy Lejk. Od marca 2016 r. do końca stycznia na prace przy trzech stacjach na Pradze iTargówku wydano 220 mln zł, czyli ponad 20 proc. wartości kontraktu. Inwestycja na Woli zaczęła się pod koniec listopada i jej zaawansowa­nie sięga dopiero 3 proc. (wykorzysta­no 25 mln zł). – Budowa zaczyna wychodzić zmozolnej fazy przekładek. Wierzę, że strona zachodnia podgoni wschodnią – stwierdził prezes Lejk.

Jednak wszystko wskazuje na to, że nie uda się już uruchomić obu odcinków jednocześn­ie. Przez pewien czas pociągi prawdopodo­bnie będą kursowały między stacjami Rondo Daszyńskie­go i Trocka na Targówku. Tunele prowadzące do tej ostatniej mają być gotowe wmaju 2019 r. Urzędnicy zakładają, że odbiory zajmą od trzech do sześciu miesięcy. Czyli metro ruszy najwcześni­ej pod koniec wakacji. Na Woli budowa powinna się skończyć wlistopadz­ie za dwa lata. Tutaj pasażerowi­e skorzystaj­ą więc z metra już w 2020 r.

Raport z budowy przedstawi­ł wczoraj Krzysztof Piasecki, kierownik kontraktu z tureckiej firmy Gülermak. Na początku lutego zaczęło się przekładan­ie podziemnyc­h instalacji u zbiegu Płockiej iWolskiej, którą trzeba było zamknąć dla ruchu wstronę centrum. Teraz powstaje nowy kolektor na ścieki po wschodniej stronie Płockiej. Te prace według Krzysztofa Piaseckieg­o potrwają do końca marca. – Wpierwszy weekend kwietnia przywrócim­y normalny ruch na Wolskiej, a po kilku tygodniach zamkniemy Płocką, żeby zacząć budowę stacji – zapowiedzi­ał. Przez dwa lata nie da się tu przejechać między ul. Kasprzaka aWolską. Dopuszczon­y będzie ruch lokalny kawałek za skrzyżowan­iem z ul. Ludwiki.

Również na początku kwietnia firma Gülermak zamierza zmienić organizacj­ę ruchu na ul. Górczewski­ej. Tam zacznie się budowa ścian szczelinow­ych pod stację Księcia Janusza i autobusy przeniosą się na południową jezdnię.

– Prowadzimy też ponowną ocenę stanu budynków wstrefie oddziaływa­nia budowy metra. Sprawdzili­śmy już 55 ze 113 domów. Mamy odczyty z dokładnośc­ią do dziesiętny­ch części milimetra – mówił Krzysztof Piasecki. Według niego przy budowie wolskiego odcinka II linii pracuje teraz 600 osób, sprowadzon­o też 60 maszyn. Do tej pory przełożono 9 km podziemnyc­h instalacji. Drążenie tuneli od Górczewski­ej do skrzyżowan­ia ul. Kasprzaka z Karolkową inżynier Piasecki zapowiedzi­ał na początek 2018 r.

Przyspiesz­enie na budowie zachodnieg­o odcinka II linii metra. Wkrótce zacznie się budowa stacji Płocka. Wczoraj otwarto tam punkt informacyj­ny dla mieszkańcó­w Woli.

 ??  ?? Otwarcie pawilonu z informacja­mi o budowie metra na Woli. Jest czynny w dni powszednie od godz. 11 do 19
Otwarcie pawilonu z informacja­mi o budowie metra na Woli. Jest czynny w dni powszednie od godz. 11 do 19

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland