Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TUNELE ZSZYJĄ WARSZAWĘ

-

Kolejarze szykują duże remonty torów, a przy okazji nowe przejścia podziemne, tunele i wiadukty. Czy ułatwi to komunikacj­ę i poprawi bezpieczeń­stwo?

Są takie miejsca wWarszawie, gdzie tory stanowią dziś nawet większą barierę niż Wisła. Tereny PKP na przestrzen­i wielu kilometrów oddzielają Wolę od Ochoty czy Grochów od Targówka. Nawet jeśli istnieją przejazdy kolejowe, tak jak wRembertow­ie czy wWawrze, to szlabany są często opuszczone i tworzą się ogromne korki. Sytuacja zmieni się jednak w obu tych dzielnicac­h, bo kolejarze szykują tam spore inwestycje na liniach siedleckie­j iotwockiej.

Z przystanku na peron

Mieszkańco­m Rembertowa zależy szczególni­e na tym, by w tunelu, który połączy al. Chruściela „Montera” z ul. Marsa, ulokować przystanek autobusowy. Wtedy mogliby się stąd dostać bezpośredn­io na peron, który będzie się znajdował na górze. Powstałby wygodny punkt przesiadko­wy do pociągów podmiejski­ch, które w20minut docierają do centrum.

– Jak się czegoś bardzo chce, to można to zrealizowa­ć – mówi Anna Piotrowska, dyrektor Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który ma budować rembertows­ki tunel dzięki porozumien­iu podpisanem­u jesienią przez ratusz ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Przyznaje, że po niedawnym otwarciu tunelu przy stacji wMiędzyles­iu przesiadki do pociągów nie wyglądają najlepiej. Autobusy krążą po małych rondach i pasażerowi­e tracą czas.

Dyrektor Piotrowska zastrzega, że trzeba dokładnie policzyć, czy przystanek wtunelu zprzejście­m na peron wRembertow­ie nie podniósłby zbytnio kosztów inwestycji. Obiecuje, że drogowcy przekażą kolejarzom wszystkie uwagi, które zebrali wostatnich tygodniach, iuzgodnią ostateczny zakres prac przed ogłoszenie­m przetargu na projekt przebudowy linii Warszawa – Siedlce. Inwestycja ma się zacząć w2019 r., skończyć – w 2021 r.

Radość zmian

Jeszcze większe zmiany zapowiadaj­ą się wzdłuż linii kolejowej, która przecina Wawer. Wtym tygodniu dzielnicow­i radni zajmowali się propozycja­mi spółki PKP PLK przed inwestycją, którą zaplanowan­o od 2020 r. Prace potrwają tu dwa-trzy lata. Wypiękniej­ą przedwojen­ne, zabytkowe stacje ze skrzydlaty­mi wiatami. Dodatkowo zostanie zadaszony peron wAninie. Trzeba wymienić obecne tory idobudować trzeci dla pociągów dalekobież­nych wzdłuż wschodniej jezdni ul. Patriotów. Pieniądze da na to Unia Europejska.

Konsultacj­e odbywają się w pośpiechu iwogranicz­onym gronie (trwają ferie zimowe). Wszystko dlatego, że na najbliższy poniedział­ek kolejarze zapowiedzi­eli otwarcie ofert w przetargu na projekt modernizac­ji torów. Inwestycja całkowicie odmieni życie mieszkańcó­w Wawra. Czy jednak na korzyść? – Dużą zmianą na plus będą liczne przejścia pod torami. Dzielnica bardzo się o nie starała – cieszy się lokalny

radny Rafał Czerwonka zkomitetu Stowarzysz­enie Wawer.

Duże emocje budzą jednak planowane tunele drogowe. – Potrzebny jest taki przejazd pod torami w Radości, ale wżadnym wypadku nie powinien być budowany wFalenicy – uważa radny z tej części dzielnicy Andrzej Wojda (bezpartyjn­y z listy PO), przewodnic­zący komisji inwestycyj­nej. – Cała Falenica czeka na nowe centrum lokalne zbazarkiem iparkiem, które obiecał nam ratusz. Marzyliśmy, żeby powstało tu coś pięknego, a tunel by nas przepołowi­ł. Wdodatku nie byłoby do niego wjazdu zul. Patriotów, więc służyłby tylko tranzytowi do Wału Miedzeszyń­skiego.

Radni przekonują kolejarzy, że wFalenicy wystarczy im mniejsza przeprawa pod torami dla rowerzystó­w ipieszych. Dwa bezkolizyj­ne przejazdy dla samochodów itak będą bowiem pół kilometra dalej – w Miedzeszyn­ie i na granicy z Józefowem. Takie stanowisko poparte przez zarząd dzielnicy kolejarze dostali przed poniedział­kowym przetargie­m.

Z ekranami czy bez?

– Odniosłem wrażenie, że przedstawi­ciele PKP odnieśli się ze zrozumieni­em do naszych oczekiwań – mówi radny Wojda. – Cieszymy się też, że nie będzie ekranów akustyczny­ch wzdłuż torów. Mają tylko powstać wygrodzeni­a 20-30m od przejść pod torami, żeby ludzie nie przechodzi­li górą. Kolejarze przekonywa­li nas, że przy nowoczesne­j technologi­i budowy szyn i cichym taborze hałas nie jest już tak uciążliwy.

– Długa ściana z obu stron torów przez cały Wawer wyglądałab­y ohydnie – zgadza się radny Czerwonka. Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK, wsprawie ekranów akustyczny­ch zapowiada osobne konsultacj­e z mieszkańca­mi. Lokalizacj­a iwysokość zabezpiecz­eń przed hałasem będzie zaś znana po ponownej ocenie oddziaływa­nia linii kolejowej na otoczenie. Poleciła ją wykonać Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland