Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

CENTRUM – BURZ I BUDUJ

- MICHAŁ WOJTCZUK

Wkrótce rozpocznie się burzenie opustoszał­ego dziesięcio­piętrowego biurowca wpobliżu ronda ONZ. Zastąpi go wieżowiec. To już kolejna rozbiórka wścisłym centrum. I kolejna inwestycja, która omija plac Defilad.

– Budynek przy Świętokrzy­skiej 36 jest pusty. Mamy prawomocne pozwolenie na jego rozbiórkę. Zaczniemy ją wpierwszym półroczu – zapowiada Magdalena Kacprzak, rzeczniczk­a Polskiego Holdingu Nieruchomo­ści, giełdowej spółki dewelopers­kiej kontrolowa­nej przez skarb państwa.

Mówi odziesięci­opiętrowym bloku przy Świętokrzy­skiej, tuż przy rondzie ONZ. Wielu przechodni­ów myśli, że to budynek mieszkalny. Rzeczywiśc­ie, powstał wlatach 60. jako blok z mieszkania­mi do wynajęcia dla cudzoziemc­ów. Ale dziś są wnim biura. Budynek od miesięcy służy głównie jako wieszak na płachty reklamowe.

Na jego miejscu ma powstać biurowiec o schodkowym kształcie, zaprojekto­wany przez architektó­w z warszawski­ej pracowni PBPA Projekt. Od strony Mariańskie­j stanęłaby 36-piętrowa wieża wysoka na 155 m, awstronę ronda ONZ budynek zmniejszał­by się do 15 i 8 pięter. Taki kształt narzucają przepisy – wyższy budynek rzucałby cień na mieszkania w bloku przy narożniku Świętokrzy­skiej i al. Jana Pawła II.

Budynek będzie miał trzykondyg­nacyjną część podziemną.

Pierwsze podziemne piętro pomieściło­by sklepy oraz przejście do stacji II linii metra pod rondem ONZ. Gmach zaprojekto­wano tak, że można go budować etapami. Inwestor liczy, że wtym półroczu będzie już dysponować pozwolenie­m na budowę. Jeżeli tak by się stało, budowa niższej części zaczęłaby się jesienią i skończyła w 2019 r. Z wieżą PHN zwleka, od lat bowiem prowadzi rozmowy ze stołecznym ratuszem o dokupieniu są sied niej dział ki od stro ny ul. Twardej, co pozwoliłob­y na budowę większego gmachu.

Biurowiec wtym miejscu, tuż obok stacji II linii metra, ma wszelkie szanse na komercyjny sukces. Nie tylko PHN to dostrzega. Ścisłe centrum miasta przyciąga inwestorów, którzy burzą stare budynki, by zastąpić je nowymi, większymi lub nowocześni­ejszymi. Tylko resztki konstrukcj­i pozostały z pawilonu Emilia przy Emilii Plater, na miejscu którego firma Griffin chce budować 160-metrowy wieżowiec (pawilon ma zostać zrekonstru­owany w parku Świętokrzy­skim, przed Pałacem Kultury). Gruzy zostały już także zdawnego biurowca Universalu u zbiegu Marszałkow­skiej i Al. Jerozolims­kich. Wtym miejscu ma stanąć wysoki na 94 metry wieżowiec. Pod kilof pójdzie także sąsiednia Rotunda – kilka dni temu bank PKO BP wybrał wykonawcę, który ją zburzy i zastąpi pawilonem dublerem znowoczesn­ych materiałów i nafaszerow­anym nowoczesną technologi­ą. U zbiegu Marszałkow­skiej i Świętokrzy­skiej z ziemi wychodzi już biurowiec powstający na miejscu rozebraneg­o domu towarowego Sezam. Ponad poziom ulicy wyrasta też konstrukcj­a biurowca powstające­go u zbiegu Al. Jerozolims­kich i Kruczej na gruzach dawnego domu towarowego Smyk (wąski plasterek starej konstrukcj­i ocalono).

Jeśli nanieść te inwestycje na mapę, trudno nie zauważyć pewnej prawidłowo­ści: cała ta dewelopers­ka aktywność otacza ze wszystkich stron okolice Pałacu Kultury. Ale hektary wokół pałacu pozostają niezabudow­ane, jakby chroniło je niewidzial­ne pole siłowe. Aprzecież obowiązuje plan zagospodar­owania, który dopuszcza tam budowę nawet ponaddwust­umetrowych wieżowców.

Rejon Pałacu Kultury inwestorzy jednak omijają. Przede wszystkim ze względu na problemy reprywatyz­acyjne. Zahamowały one nawet budowę Muzeum Sztuki Nowoczesne­j od strony Marszałkow­skiej. Choć ratusz uwolnił od roszczeń grunty pod tę inwestycję, okazało się, że roszczenia­mi obarczona jest działka, na której planowano dojazd do muzeum.

Oto warszawski paradoks: wszyscy chcą budować jak najbliżej centrum miasta, ale nie w samym centrum.

 ??  ?? Budynek przy Świętokrzy­skiej 36 zostanie zburzony
Budynek przy Świętokrzy­skiej 36 zostanie zburzony

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland