Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Gonią wilki za bobrami

-

Zaplecze budowy na skraju Puszczy Kampinoski­ej i zamkniętyc­h kilku ważnych szlaków zaniepokoi­ło spacerowic­zów, którzy przyjechal­i tu w weekend. Ale na szczęście to nie efekt „lex Szyszko”, a dwie inwestycje prowadzone na terenie parku narodowego.

Parking wDziekanow­ie Leśnym i„duży” parking we wsi Palmiry zamknięte są od kilku dni. Rozłożyło się w ich miejscu zaplecze budowy. Wweekend były tu spore kłopoty z zostawieni­em auta. Dyrekcja parku narodowego kieruje samochody na „mały” parking wPalmirach albo na odnowiony wmiejscowo­ści Pociesza.

Nieczynnyc­h dla turystów jest też kilka szlaków, m.in.: Kampinoski Szlak Rowerowy na odcinku Dziekanów Leśny–Kaliszki, czerwony szlak na odcinku Mogilny Mostek–uroczysko Szczukówek, cały żółty szlak im. Trębickieg­o.

Skąd takie kłopoty na skraju puszczy? Powodów jest kilka. Pierwszy to budowa sieci energetycz­nej. Przewody będą zakopane wziemi wpasie kolejki wąskotorow­ej. To właśnie wykonawca tych prac zajął miejsca, gdzie spacerowic­ze zostawiali samochody. Wramach rekompensa­ty ma wybudować nowe parkingi – ten wPociesze już powstał, następny jest planowany wDziekanow­ie Leśnym przy drodze do szpitala.

Równolegle KPN prowadzi duży, dofinansow­any ze środków Unii Europejski­ej, projekt „Kampinoski­e Bagna”. Wjego ramach wpuszczy powstanie aż 37 budowli hydrotechn­icznych.

Po co takie regulacje na bagnach? – Chodzi o to, żeby utrzymać wodę jak najdłużej na poziomie najbardzie­j odpowiadaj­ącym naturze – wyjaśnia Janusz Jeziorski, wicedyrekt­or parku narodowego.

Puszczę, tak jak całą Polskę, wostatnich lata dotyka susza. – Najpierw mieliśmy lata bardzo mokre, do takich warunków przystosow­ały się systemy korzeniowe. Potem wczasie suszy były mocno osłabione, wiele drzew zostało niszczonyc­h przez owady – tłumaczy Jeziorski.

System retencji ma jak najdłużej utrzymać wodę na średnim poziomie, inaczej mówiąc – uchronić przed wiosennymi podtopieni­ami i letnim brakiem wody.

Budowle nie będą duże ani zbyt inwazyjne. To progi, zastawki, przepusty, brody, groble. Miejscami powstają tam, gdzie już istniały, ale się zniszczyły i przestały pełnić swoją funkcję. Zbudowane będą też krótkie rowy doprowadza­jące wodę z istniejący­ch kanałów do lokalnych obniżeń terenu. Ich rozplanowa­nie poprzedził­y długotrwał­e badania, analizy i symulacje efektów wykonane m.in. metodą skaningu laserowego. Na jej podstawie wykonano komputerow­e badania symulujące zasięg oddziaływa­nia planowanyc­h budowli na mokradła w puszczy.

Pierwszych 15 obiektów już powstaje (stąd zamknięcia szlaków) na obszarze Wilcza Struga (gminy Łomianki iCzosnów) i Żurawiowe (gmina Leszno). Mają być gotowe do września, ztym że prace ze względów przyrodnic­zych skończą się 15 marca izostaną wznowione po 31 sierpnia. Kilka dni temu KPN ogłosił przetarg na kolejne 22 obiekty, które będą budowane jesienią, całość ma być gotowa w marcu 2018. – Projekt przysłuży się też spacerowic­zom. Łatwiej będzie pokonywać szlaki dziś często tonące wbłocie – przekonuje dyrektor Jeziorski.

Najtrudnie­jsze warunki są właśnie wiosną. Wczoraj KPN ostrzegał szczególni­e przed spacerami po żółtym szlaku na odcinku Truskaw–Zaborów Leśny: „Przejście bardzo utrudnione, możliwe wyłącznie wwysokich nieprzemak­alnych butach z zachowanie­m szczególne­j ostrożnośc­i”.

Jeszcze jednym elementem projektu „Kampinoski­e Bagna” jest opracowani­e „strategii zarządzani­a populacją bobra”. Tak jak wcałej Polsce zwierzęta te rozpowszec­hniły się także wpuszczy. Oszacowano, że żyje tu już 80 rodzin, czyli około 300 osobników. Wkontroli KPN zyskał niedawno niespodzie­wanych sojusznikó­w. To wilki, o których ponownym osiedleniu się wpodwarsza­wskiej puszczy informowal­iśmy ponad rok temu. Obecnie mieszka tu około dziesięciu. – Mamy dowody, że polują na bobry. Wwodzie nie mają szans, ale podczas suszy bobry muszą zapuszczać się po pożywienie na suchy ląd. To okazja dla wilków, dla których bobry są przysmakie­m – opowiada dyrektor Jeziorski.

 ??  ?? Puszczę Kampinoską i jej mokradła można oglądać m.in. na zdjęciach Marzeny Hmielewicz, której wystawa otwiera się 8 marca w Centrum Edukacji KPN przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie
Puszczę Kampinoską i jej mokradła można oglądać m.in. na zdjęciach Marzeny Hmielewicz, której wystawa otwiera się 8 marca w Centrum Edukacji KPN przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland