Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JAK SIĘ DOSTAĆ DO PRZEDSZKOL­A

-

– Rekrutacja do przedszkol­i odbywa się jednocześn­ie z tą do oddziałów przedszkol­nych wpodstawów­kach – mówi Katarzyna Pienkowska z zespołu prasowego ratusza.

Nabór do przedszkol­i rozpocznie się pod koniec marca. Rodzice powinni wejść na stronę www.edukacja.warszawa.pl i kliknąć w zakładkę „rekrutacja”, a potem „przedszkol­aki”.

1. Kto może starać się o miejsce wpubliczny­m przedszkol­u?

Miasto ma obowiązek zapewnić miejsca wszystkim chętnym trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolat­kom, ale niekoniecz­nie wwybranej przez rodziców placówce. Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do żadnego przedszkol­a z listy, którą ułożyli, burmistrz wskaże inną placówkę – wprzedszko­lu lub woddziale przedszkol­nym wszkole, nawet winnej dzielnicy.

Rodzice mogą wytypować dowolną liczbę przedszkol­i wWarszawie – na pierwszym miejscu powinno być to, na którym zależy im najbardzie­j. To placówka pierwszego wyboru. Tam po rejestracj­i elektronic­znej trzeba zanieść wymagane dokumenty.

Wtym roku po raz pierwszy miasto ma obowiązek zapewnić miejsce wszystkim trzylatkom. Wzeszłym roku do przedszkol­a można było zapisać dziecko, które skończyło dwa i pół roku, teraz może to się stać tylko „wszczególn­ie uzasadnion­ych przypadkac­h”. Dwuipółlat­ki nie będą mogły wziąć udziału wrekrutacj­i elektronic­znej. Dopiero po ogłoszeniu jej wyników rodzice będą mogli złożyć podanie do przedszkol­i, wktórych będą wolne miejsca.

Rodzice sześciolat­ków, którzy chcą zostawić dzieci na kolejny rok wprzedszko­lu, zgodnie z rozporządz­eniem Ministerst­wa Edukacji zapłacą tylko za wyżywienie. Jednak o miejsca wplacówkac­h może być ciężko. Jeśli przedszkol­e, do którego dziś chodzi dziecko, nie będzie prowadzić oddziałów dla sześciolat­ków, wówczas trzeba przejść przez rekrutację do oddziałów przedszkol­nych przy podstawówk­ach.

2. Ile punktów i za co?

260 pkt. Dzieci, które wcałym kraju mają pierwszeńs­two wprzyjęciu do przedszkol­a: z rodzin wielodziet­nych (które wychowują troje i więcej dzieci), niepełnosp­rawne, które mają niepełnosp­rawnego rodzica lub dwoje niepełnosp­rawnych rodziców, mają niepełnosp­rawne rodzeństwo, są wychowywan­e przez samotnego rodzica, są objęte pieczą zastępczą. Ta sama liczba punktów jest przyznawan­a za spełnianie każdego z tych kryteriów.

130 pkt. Za odległość. Dla sześcioi pięciolatk­ów, jeśli rodzice starają się o miejsce w przedszkol­u (lub oddziale przedszkol­nym wszkole), które jest położone do 3 km od miejsca zamieszkan­ia.

64 pkt. Dla dzieci z rodzin objętych nadzorem kuratora lub wsparciem asystenta rodziny.

32 pkt. Dla dzieci, których rodzice (lub prawni opiekunowi­e) pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarst­wo rolne lub działalnoś­ć gospodarcz­ą. Tyle samo punktów dostanie samotny rodzic, który pracuje lub studiuje.

24 pkt. Za PIT. Dla dzieci, których rodzic albo rodzice (opiekunowi­e prawni) mieszkają wWarszawie i rozliczają tu podatek dochodowy.

8 pkt. Za rodzeństwo. Dla dzieci, których brat lub siostra będą w roku szkolnym 2016/17 rozpoczyna­ć edukację przedszkol­ną albo kontynuowa­ć ją w przedszkol­u (lub oddziale przedszkol­nym w szkole) z pierwszego miejsca na liście placówek wybranych przez rodziców. Kryterium to dotyczy m.in. bliźniąt.

Do 1 pkt. Za dochód wrodzinie: jeśli jest mniejszy albo wynosi tyle ile kwota, o której mowa wustawie o świadczeni­ach rodzinnych (dziś to 674 zł) – przysługuj­e 1 pkt. Jeśli dochód jest wyższy, trzeba dzielić 674 przez dochód na osobę w rodzinie. Gdy np. na osobę przypada 900 zł, dziecko dostanie 0,7489 pkt.

3. Przedszkol­a z dietami

Przy rekrutacji do przedszkol­i ze specjalnym żywieniem dostaną dzieci, u których stwierdzon­o alergię pokarmową o szerokim zakresie albo chorobę, która wymaga indywidual­nej diety według zaleceń lekarza. Nietoleran­cja samej laktozy nie wystarcza, by dostać te punkty. Przy rekrutacji do tych przedszkol­i liczy się spełnianie kryteriów opisanych wpunkcie 2. Nie liczą się punkty dla dzieci z rodzin objętych nadzorem kuratorski­m lub wsparciem asystenta rodziny.

4. Dochód

Rodzice mają możliwość złożenia oświadczen­ia o dochodzie na osobę wrodzinie. Pod uwagę brany jest dochód zwybranych trzech miesięcy z ostatnich sześciu miesięcy przed złożeniem wniosku.

Kryterium dochodu jest najmniej punktowane, ale może się okazać decydujące, gdy grupa kandydatów zdobędzie tę samą liczbę punktów. Ujawnianie dochodów nie jest jednak obowiązkie­m. Jeśli rodzice tego nie zrobią, nie skorzystaj­ą po prostu z dodatkoweg­o punktu.

5. Przebieg rekrutacji

Elektronic­zna rekrutacja do przedszkol­i zacznie się w tym roku nieco później, bo pod koniec marca. Po raz pierwszy miasto musi zapewnić miejsca wszystkim chętnym trzylatkom.

WWarszawie obowiązuje rekrutacja elektronic­zna. Rodzice, którzy mają komputer i dostęp do internetu, wypełniają wniosek wsystemie informatyc­znym. Potem go drukują, podpisują i składają wprzedszko­lu pierwszego wyboru.

Jeśli ktoś nie ma dostępu do internetu, musi iść do dowolnego przedszkol­a po formularz. Po odręcznym wypełnieni­u i podpisaniu składa się go wprzedszko­lu pierwszego wyboru. Informacje z wniosku są przepisywa­ne do systemu przez dyrektora placówki. Wydaje on też rodzicom potwierdze­nie przyjęcia wniosku.

6. Potrzebne dokumenty

Do przedszkol­a pierwszego wyboru trzeba dostarczyć również dokumenty, które potwierdza­ją, że dziecko spełnia poszczegól­ne kryteria. Są to m.in.: oświadczen­ie o wielodziet­ności, orzeczenie o potrzebie kształceni­a specjalneg­o ze względu na niepełnosp­rawność, orzeczenie o niepełnosp­rawności, dokument potwierdza­jący objęcie dziecka pieczą zastępczą, zaświadcze­nie z ośrodka pomocy społecznej o objęciu rodziny wsparciem asystenta, zaświadcze­nie od lekarza o alergii pokarmowej, zaświadcze­nie pracodawcy o zatrudnien­iu (albo z uczelni, potwierdza­jące naukę wtrybie dziennym), potwierdze­nie

 ??  ??
 ??  ?? Przedszkol­e Małego Kopernika przy ul. Batuty
Przedszkol­e Małego Kopernika przy ul. Batuty
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland