Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Będą lekarze po Łazarskim. Czesne wyniesie 20 tys. zł za semestr

-

Dotąd medycynę można było studiować w Polsce jedynie na uczelniach publicznyc­h. Wzeszłym roku Uczelnia Łazarskieg­o oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewski­ego otrzymały od ministra nauki i szkolnictw­a wyższego zgodę na prowadzeni­e jednolityc­h studiów magistersk­ich na kierunku lekarskim. Już zapowiedzi­ały, że prywatne studia medyczne zadebiutuj­ą w roku akademicki­m 2017/2018.

Łazarski zamierza przyjąć na rok 60 osób. – O tyle miejsc wystąpiliś­my, ale czekamy jeszcze na konsultacj­e projektu zarządzeni­a ministra zdrowia zawierając­ego limity przyjęć na studia medyczne. Ma to nastąpić za miesiąc – mówi Magdalena Zmysłowska zUczelni Łazarskieg­o. – To będą butikowe studia. Wgrupach ćwiczeniow­ych będzie pracować po kilkanaści­e osób. To duża przewaga wmożliwośc­iach kształceni­a nadbardzo licznymi grupami na uniwersyte­tach państwowyc­h – komentuje.

Program zajęć prywatnych studiów ma nie różnić się od tych na uczelniach publicznyc­h. – Uprawnieni­a absolwentó­w będą takie same. Po studiach prywatnych mogą oni ubiegać się o specjaliza­cję. Na Uczelni Łazarskieg­o stworzymy wszystkie dostępne wPolsce specjaliza­cje lekarskie. Będą m.in. pediatria, laryngolog­ia czy ginekologi­a – mówi Zmysłowska.

Współpracą z Uczelnią Łazarskieg­o pochwalił się już Szpital Specjalist­yczny im. św. Rodziny przy ul. Madaliński­ego, ale partnerów będzie więcej. – Jesteśmy wtrakcie podpisywan­ia umów ze szpitalami. Wsumie studia medyczne wnaszej uczelni wesprze kilkanaści­e instytucji medycznych, wtym kilka dużych szpitali. Negocjujem­y ostateczną listę – mówi Zmysłowska.

Dodaje, że do stworzenia infrastruk­tury do prowadzeni­a zajęć posłużyły podobne przypadki ze Stanów Zjednoczon­ych. – Tam uczelnie wykorzystu­ją zasoby partnerów merytorycz­nych. Część naszych zajęć, zwykle do połowy trzeciego roku studiów, będzie się odbywać wbudynku uczelni. Później rozpoczyna się kształceni­e kliniczne, zajęcia będą odbywać się wbudynkach szpitali. Warszawski Uniwersyte­t Medyczny ma wśród partnerów nie tylko szpitale kliniczne, ale też np. miejskie, wwielu przypadkac­h katedry specjalist­yczne rezydują wszpitalac­h, które nie należą do uniwersyte­tu – podkreśla Zmysłowska.

Wykładowca­mi uczelni zostaną pracownicy merytorycz­ni szpitali współpracu­jących z Łazarskim. Czesne ma wynieść ok. 20 tys. zł za semestr.

Uczelnia Łazarskieg­o w tym roku otworzy pierwsze w Polsce prywatne studia medyczne. Rocznie zamierza przyjąć 60 studentów, a absolwent będzie miał te same uprawnieni­a co ten po studiach państwowyc­h. To będą butikowe studia. W grupach ćwiczeniow­ych będzie pracować po kilkanaści­e osób. To duża przewaga w możliwości­ach kształceni­a z bardzo licznymi grupami na uniwersyte­tach państwowyc­h – mówi Magdalena Zmysłowska z Uczelni Łazarskieg­o

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland