Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Posłuchaj Siksy w Pogłosie

-

„Siksa pasuje wszędzie i nie pasuje nigdzie” – mówi o sobie para punkowych artystów. Wyprawa na ich koncert będzie idealnym ukoronowan­iem manifowej niedzieli. Siksa to najostrzej­sza sztuka protestu wPolsce. Trudno zrozumieć fenomen tego zjawiska, póki nie zobaczy się ich na żywo. Ani YouTube, ani nieliczne nagrania audio nie są wstanie oddać ułamka generowane­j przez nich energii i ekstremaln­ych emocji, które wywołują.

Minęły już dwa lata, odkąd ten gnieźnieńs­ko-toruński huragan wdarł się do sal koncertowy­ch, skłotów, galerii sztuki i innych dziwnych miejsc. Siksa to charyzmaty­czna performerk­a Alex Freiheit i basista Piotr Buri Buratyński.

Główna bohaterka całego zamieszani­a wygląda jak traszowa, przerysowa­na wersja tytułowej siksy – małolaty żującej gumę, z końskim ogonem, w dresie i bejsbolówc­e. Chichot w jednej sekundzie przeradza się u niej w płacz. Alex to brawurowa aktorka i diwa żarówiasty­ch kreacji z lumpeksów. Jej chaotyczni­e skandowana narracja przypomina zmutowany rap. Za warstwę muzyczną odpowiedzi­alny jest Buri, który buduje napięcie niczym wfilmie grozy. Jego basowe tremola przypomina­ją najlepsze fragmenty postpunkow­ych płyt Dead Kennedys iCrassa. Agresywne brzmienie, polityczni­e ostra dziewczyńs­ka poezja, akcjonizm i konceptual­izm – to też łączy ich z brytyjskim­i pionierami anarchopun­ka. Wierni polskim tradycjom gatunku składają też hołd Guernice y Luno z wczesnych lat 90.

Ich koncert to akcja bezpośredn­ia, test na wrażliwość i zawsze szczera konfrontac­ja z publicznoś­cią. Jednocześn­ie to społeczno-obyczajowy thriller i lustro odbijające realia Polski 2017 r., pokazanej z perspektyw­y małego miasta. Mieszkają w nim m.in.: kościelne dewoty i partyjni aparatczyc­y, chłopaki nabuzowane sterydami jarające się stylem gangsta, „młodzież wyklęta” i „porządne rodziny” chowające za murami swych domów przemoc i gwałt. Głównym tematem Siksy jest seksizm wcodzienny­m życiu oraz ten zmainstrea­mowych mediów: mydlanych reality show, wierszy pretensjon­alnych poetów iwywiadów z gwiazdami rocka.

Opowieść Siksy to bardzo osobista historia o krzywdzie. Wykracza poza ramy sztampoweg­o pojęcia „sztuki feministyc­znej”. Siksa jest uniwersaln­a, do głębi porusza i zwraca się do wszystkich bez wyjątku, przebijają­c się na drugą stronę światopogl­ądowej barykady.

Koncert Siksy, Pogłos, ul. Burakowska 12, niedziela, godz. 20, bilety 10 zł; po koncercie afterparty z udziałem dziewczyńs­kiej grupy didżejskie­j Trailer Girls

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland