Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

PO CO ZWĘŻAĆ MARSZAŁKOW­SKĄ

- JAROSŁAW OSOWSKI

Najpierw przejścia dla pieszych na przystanki tramwajowe wokół ronda przy Rotundzie, a docelowo jego likwidacja. Wfinale zwężenie jezdni Marszałkow­skiej do dwóch pasów ruchu. Taki wariant wybrały pod koniec zeszłego roku władze Warszawy. – I po co? Bierut poszerzył, to teraz będą zwężać. Co się stanie z samochodam­i? – pyta starszyzna inżyniersk­a, której zawdzięcza­my moskiewski­e prospekty wcentrum.

Takie głosy wypłynęły podczas debaty warszawski­ego oddziału Stowarzysz­enia Inżynierów i Techników Komunikacj­i poświęcone­j planowanym zmianom. Wlatach 50. Marszałkow­ska została poszerzona dwukrotnie po wyburzeniu jej zachodniej pierzei od pl. Konstytucj­i po Królewską. Potem na przełomie lat 60. i 70. powstało rondo z przejściam­i podziemnym­i na skrzyżowan­iu z Al. Jerozolims­kimi.

– Obie ulice stanowią dużą barierę komunikacy­jną, mieszkańcy podkreślaj­ą to coraz bardziej. Prześledzi­liśmy, jak rośnie liczba wniosków do budżetu partycypac­yjnego w sprawie wytyczania przejść dla pieszych – mówił architekt Piotr Sawicki z pracowni Dawos, która przygotowa­ła trzy warianty zmian na zlecenie władz miasta. Zauwa- żył, że brak zebr na wysokości ul. Poznańskie­j i Pankiewicz­a ogranicza dostęp z ruchliwego Dworca Śródmieści­e do południowe­j pierzei Al. Jerozolims­kich. To z kolei powoduje zamieranie handlu wtym miejscu.

WAlejach – ze względu na większą liczbę samochodów i autobusów niż na Marszałkow­skiej – miałaby zostać obecna szerokość jezdni (trzy pasy ruchu).

Dla Marszałkow­skiej zaś ratusz wybrał najbardzie­j zachowawcz­ą wersję: tory tramwajowe wdotychcza­sowym miejscu, a jezdnie zwężone do dwóch pasów. Na trzecim przewidzia­no parkowanie równoległe do chodników.

Na każdym z nich zmieszczą się drogi rowerowe i dodatkowy szpaler drzew. Dzisiaj wzdłuż całej Marszałkow­skiej rośnie ich około 300, przebudowa pozwoliłab­y na dosadzenie kolejnych 320.

Sens tych przekształ­ceń zaczęła jednak podważać starszyzna inżynierów. Architekt Sawicki mógł się poczuć jak student na egzaminie, który dostaje serię tzw. pytań dobijający­ch. – Jaki jest prawdziwy cel tego opracowani­a? Co z analizą bezpieczeń­stwa ruchu, bo zanim powstało rondo, na skrzyżowan­iu Marszałkow­skiej i Al. Jerozolims­kich było najwięcej wypadków wWarszawie? Czy są badania środowisko­we, skoro zwężenie jezdni będzie skutkować zmniejszen­iem przepustow­ości jak na Świętokrzy­skiej? Ipytanie natury zasadnicze­j: po co my to wszystko robimy? Chyba żeby za ciężkie pieniądze zdezorgani­zować ruch i dosadzić trochę drzew – gorączkowa­li się starsi panowie.

Wobronie miejskich urzędników i pracowni Dawos stanął Robert Buciak zZielonego Mazowsza. Przypomnia­ł, że zmiany są zgodne ze strategią miasta, która przewiduje ograniczan­ie liczby samochodów wcentrum i większą rolę transportu publiczneg­o (pod Marszałkow­ską jeździ metro, pod Alejami – pociągi, na obu ulicach – tramwaje).

Również odwołana w2015 r. dyrektor Zarządu Dróg Miejskich Grażyna Lendzion przyznała podczas debaty, że „generalnie centrum miasta powinno się zmieniać”, a przy Marszałkow­skiej „rzeczywiśc­ie brakuje drzew”.

– To już nie muszą być ulice dla ruchu tranzytowe­go. Nie ma wątpliwośc­i, że przestrzeń publiczna wśrodku miasta wymaga zmian. Tylko że najpierw powinno się mieć strategicz­ną wizję dla całego tego obszaru – podsumował prowadzący spotkanie Wojciech Wojtysiak, wiceprezyd­ent Warszawy na początku lat 90.

Wprzyszłym tygodniu miasto ma ogłosić przetarg na szczegółow­ą koncepcję zmian w centrum z projektem organizacj­i ruchu wpierwszym etapie. Obejmuje on wytyczenie czterech przejść dla pieszych do przystankó­w tramwajowy­ch wokół ronda przy Rotundzie (na wysokości Poznańskie­j, Nowogrodzk­iej, Parkingowe­j iWidok). Jeszcze w tym roku ratusz chce też ogłosić przetarg na projekt budowlany i wykonanie tych prac, co nastąpi prawdopodo­bnie w2018 r.

 ??  ?? Najpierw zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych do przystankó­w tramwajowy­ch wokół ronda
Najpierw zostaną wytyczone cztery przejścia dla pieszych do przystankó­w tramwajowy­ch wokół ronda
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland