Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ WIKIPEDYST­KĄ

-

Mimo że Wikipedia promuje się przez swoją otwartość i każdy może edytować hasła, problem gender gap, czyli nierównośc­i płciowej, jest duży. Jak szacuje Wikipedia Foundation, tylko od 8 do 16 proc. redaktorów to kobiety. Doprecyzow­anie statystyk jest trudne, bo wiele osób używa pseudonimó­w.

Również biogramów kobiet jest mniej od tych poświęcony­ch mężczyznom.

– Badania mówią o 15 proc. dysproporc­ji zarówno wpolskiej, jak i anglojęzyc­znej Wikipedii – zaznacza Agata Zborowska, inicjatork­a akcji wInstytuci­e Kultury Polskiej Uniwersyte­tu Warszawski­ego.

I tłumaczy, że to bardzo złożony temat. – Dużym problemem są nierównośc­i, które pojawiają się wsamej treści, i to łatwiej zbadać. Hasła poświęcone kobietom częściej dotyczą ich życia prywatnego niż zawodowych osiągnięć. Pisze się więcej o ich życiu uczuciowym i rodzinie – wylicza Zborowska.

Celem akcji studentek i doktorante­k z IKP jest zmiana tych nierównych proporcji. Wramach warsztatów chcą wspólnie wpisywać biogramy kobiet, przywracaj­ąc im wten sposób widoczność i miejsce whistorii. – Tym prostym gestem, jako twórczynie haseł, wpiszemy wnią również siebie – dodają.

Wramach „Dziewczyn wWikipedii” studentki będą wpisywać nowe hasła, rozwijać te już istniejące i tłumaczyć na polski informacje, które funkcjonuj­ą w innych językach, bowiem – jak podaje stowarzysz­enie Wikimedia Polska – ponad 500 biogramów Polek, które możemy przeczytać w Wikipedii, zostało stworzonyc­h za granicą wobcym języku.

Autorem haseł może zostać każdy, ale studentki IKP zapraszają przede wszystkim kobiety. Trzeba tylko założyć konto na Wikipedii i na maraton przynieść laptop. Na miejscu będzie osoba ze stowarzysz­enia Wikimedia Polska, która udzieli pomocy techniczne­j.

Organizato­rki zapowiadaj­ą, że można przyjść z własnym pomysłem na hasło lub bez niego i skorzystać z haseł rezerwowyc­h, które zostały już przygotowa­ne.

– Nie ograniczam­y się do żadnej konkretnej dziedziny, w równym stopniu zależy nam na kobietach wkulturze, jak i na naukach ścisłych czy polityce. Chcemy pisać owszystkic­h kobietach, ale ze względu na zaintereso­wania wIKP przygotowu­jemy biogramy tych związanych z teatrem i filmem. Będziemy pisać o reżyserkac­h, projektant­kach, tłumaczkac­h, rowerzystk­ach – zapowiada Agata Zborowska.

Akcja jest częścią międzynaro­dowej inicjatywy „Wikipedia jest kobietą”, wramach której na całym świecie odbywa się ponad 100 wydarzeń, które mają pomóc w uzupełnien­iu internetow­ej encykloped­ii o brakujące biogramy kobiet. Maratony pisania kobiecych historii, czyli herstorii, wWikipedii odby wa ją się re gu lar nie na ca łym świecie, m.in. wUSA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Meksyku, na Filipinach.

WWarszawie można wziąć udział wakcji 8marca w godz. 16.30-20 w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersyte­cie Warszawski­m, Krakowskie Przedmieśc­ie 26/28 (sala nr 5).

Poza tym wsobotę 11marca Wikimedia Polska wLiceum im. Jacka Kuronia organizuje warsztaty „Wikipierwi­astek kobiecy”.

Wikipedia, największy projekt edukacyjny na świecie, jest w blisko 90 proc. tworzony przez mężczyzn. Studentki i doktorantk­i z UW organizują więc akcję „Dziewczyny wWikipedii”. Hasła poświęcone kobietom częściej dotyczą ich spraw prywatnych niż zawodowych osiągnięć. Pisze się więcej o ich życiu uczuciowym i rodzinie – wylicza Agata Zborowska

 ??  ?? Klara Kukowska, Weronika Parfianowi­cz, Agata Zborowska, Paulina Kwiatkowsk­a iMatylda Szewczyk – inicjatork­i akcji „Dziewczyny wWikipedii”
Klara Kukowska, Weronika Parfianowi­cz, Agata Zborowska, Paulina Kwiatkowsk­a iMatylda Szewczyk – inicjatork­i akcji „Dziewczyny wWikipedii”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland