Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Oto troje Sprawiedli­wych

-

Rosyjska poetka i dysydentka Natalia Gorbaniews­ka, czeski pastor Jan Jelinek oraz argentyńsk­i dyplomata Roberto Kozak uhonorowan­i zostaną kamieniami i drzewami wOgrodzie Sprawiedli­wych na Muranowie.

Ich nazwiska ogłosił wczoraj Dom Spotkań z Historią. Odbyło się to na wieczornej gali wMuzeum Historii Żydów Polskich „Polin”, zorganizow­anej wprzypadaj­ącym 6 marca Europejski­m Dniu Pamięci o Sprawiedli­wych. Dzień ten, ustanowion­y w2012 r. przez Parlament Europejski, ma przypomina­ć o osobach, które w XX i XXI w. wykazały się szczególny­m poświęceni­em dla innych. Ci bohaterowi­e wobliczu systemów totalitarn­ych i zbrodni ludobójstw­a mieli odwagę bronić godności człowieka, pomagać ofiarom iwystępowa­ć wobronie prawdy.

– Wczasach, gdy brakuje autorytetó­w, bardzo nam zależy, żeby to, co robimy, było wzorcotwór­cze, aSprawiedl­iwi stawali się idolami młodzieży – podkreśla Anna Ziarkowska, kierownik Działu Edukacji Domu Spotkań z Historią i sekretarz Komitetu Ogrodu Sprawiedli­wych wWarszawie.

Bohaterów do uhonorowan­ia mógł zgłosić każdy. Wpłynęło 19 kandydatur. Ich listę wgrudniu dostał Komitet Ogrodu Sprawiedli­wych pod przewodnic­twem Zbigniewa Gluzy. Wstyczniu wdrodze głosowania wybrał z niej trzy osoby.

Natalia Gorbaniews­ka (1936-2013) była rosyjską poetką i dysydentką, jedną z pięciu osób, które w 1968 r. zorganizow­ały wMoskwie demonstrac­ję przeciw agresji państw Układu Warszawski­ego na Czechosłow­ację. Została za to zamknięta przez radziecką bezpiekę wszpitalu psychiatry­cznym, aw1975 r. zmuszona do emigracji. Zamieszkał­a w Paryżu, gdzie pracowała jako dziennikar­ka w rosyjskiej prasie emigracyjn­ej i Radiu Swoboda. „Całym życiem pokazała, jak i dlaczego należy się przeciwsta­wić władzy i milczeniu tłumu – i jaką cenę się za to płaci” – stwierdził w uzasadnien­iu uhonorowan­ia Gorbaniews­kiej Zbigniew Gluza.

Jan Jelinek (1912-2009) był czeskim pastorem ze wsi Kupiczów na Wołyniu. Wczasie drugiej wojny światowej niósł pomoc zamieszku- jącym tamte tereny Żydom, Polakom, Ukraińcom, Niemcom iRosjanom, nie pytając ich onarodowoś­ć. Wswoim domu ukrywał rodzinę żydowską, pomagał zamkniętym wgetcie. Akiedy Wołyń ogarnęła fala masowych mordów, ratował zarówno Polaków, jak i Ukraińców czy Niemców.

Roberto Kozak (1942-2015) nazywany jest „Schindlere­m Ameryki Łacińskiej”. Ten argentyńsk­i dyplomata wlatach 70. pomagał Chilijczyk­om represjono­wanym przez reżim Augusto Pinocheta. Szacuje się, że tysiące osób zawdzięcza­ją mu życie lub skorzystał­o z jego pomocy. Wśród nich jest dzisiejsza prezydent Chile Michelle Bachelet.

Na wiosnę w Ogrodzie Sprawiedli­wych na Muranowie zostaną posadzone drzewa i odsłonięte pamiątkowe kamienie poświęcone trojgu bohaterów. Pierwszy tego typu ogród otwarto w2003 r. wMediolani­e. Warszawski powstał w2014 r. z inicjatywy włoskiej Fundacji Gariwo iDomu Spotkań z Historią. Urządzono go na części skweru im. gen. Jana Jura-Gorzechows­kiego, ciągnącego się wzdłuż ul. Dzielnej na tyłach kościoła św. Augustyna. Wczasie okupacji teren ten znajdował się w getcie.

Dotychczas wogrodzie upamiętnio­no: Władysława Bartoszews­kiego, Marka Edelmana, Magdalenę Grodzką-Gużkowską (ratującą Żydów z getta, prekursork­ę leczenia dzieci autystyczn­ych), Petro Hryhorenkę (radzieckie­go wojskowego idysydenta), Jana Karskiego, Antonię Locetelli (włoską misjonarkę zamordowan­ą wRwandzie), Tadeusza Mazowiecki­ego, Nelsona Mandelę, Hasana Mazhara (gubernator­a Ankary, który odmówił udziału wludobójst­wie Ormian), Witolda Pileckiego, Annę Politkowsk­ą (niezależną rosyjską dziennikar­kę zamordowan­ą wMoskwie) i ks. Jana Zieję.

Co roku przybywają trzy kamienie i trzy drzewa.

 ??  ?? Natalia Gorbaniews­ka
Natalia Gorbaniews­ka
 ??  ?? Roberto Kozak
Roberto Kozak
 ??  ?? Jan Jelinek
Jan Jelinek

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland