Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

STADION SCHOWANY ZA BIUROWCEM?

-

– Przez lata Frontex był w Polsce gościem – bardzo mile widzianym, ale gościem. Od dziś możemy powiedzieć, że agencja Frontex jest współgospo­darzem tutaj wPolsce, wWarszawie – powiedział wczwartek Mariusz Błaszczak (PiS), minister spraw wewnętrzny­ch i administra­cji, ogłaszając, że resort przekazuje działkę przy Racławicki­ej 132, tuż obok stadionu Gwardii, na budowę nowej siedziby agencji Frontex.

Ta agencja koordynuje pracę straży granicznyc­h państw Unii Europejski­ej. Obecnie jej siedziba mieści się wniższym skrzydle biurowca Warsaw Spire u zbiegu Grzybowski­ej iWroniej na Woli. Paulina Bakula z biura prasowego Fronteksu tłumaczy, że przeprowad­zka do nowej siedziby jest konieczna z racji tego, że Frontex wpaździern­iku 2016 r. został przekształ­cony wEuropejsk­ą Agencję Straży Granicznej iPrzybrzeż­nej, co wiąże się z rozszerzen­iem funkcji i zakresu działalnoś­ci. – Agencja planuje zwiększeni­e zatrudnien­ia z obecnego poziomu 400 pracownikó­w do 600 na koniec 2017 roku i do tysiąca wroku 2020. Tyle osób zwyczajnie nie będzie się w stanie pomieścić wdotychcza­sowej siedzibie – wyjaśnia Bakula.

Decyzja oprzekazan­iu Fronteksow­i działki przy Racławicki­ej nie była konsultowa­na zwarszawsk­im samorządem. – Jesteśmy zaniepokoj­eni. Co ze stadionem Gwardii, który znajduje się na terenie przekazany­m przez MSWiA? – pyta Paweł Lech (PO), warszawski radny, przewodnic­zący komisji sportu wRadzie Warszawy.

Pytani przez „Stołeczną” urzędnicy biura prasowego ministerst­wa lakoniczni­e odpowiedzi­eli: „Teren wydzielony dla agencji Frontex nie wchodzi wobręb stadionu. Proces inwestycyj­ny będzie prowadzony przez Frontex”.

Gwardia to jeden z najstarszy­ch warszawski­ch klubów sportowych, założony w1948 r. Jego wychowanka­mi były m.in. takie sławy, jak bokser Jerzy Kulej, kolarz Stanisław Królak czy Grażyna Rabsztyn, rekordzist­ka w biegu przez płotki. Stadion przy Racławicki­ej stopniowo się rozsypywał. W2012 r. obiekty klubu zamknął nadzór budowlany. Ratusz rozkładał ręce – nieruchomo­ść przy Racławicki­ej nie jest własnością samorządu, tylko Komendy Głównej Policji.

– Jak ma funkcjonow­ać stadion, który już dziś schowany jest za gmachem Agencji Wywiadu, a teraz jeszcze dodatkowo zostanie zasłonięty biurowcem Fronteksu? – pyta Renata Kaznowska, wiceprezyd­ent Warszawy odpowiedzi­alna za sport. Martwi się, że budowa biurowca może być gwoździem do trumny stadionu. Przypomina, że Gwardia w 2013 r. poprosiła stołeczny samorząd opomoc. Policja, do której zwrócił się stołeczny ratusz, odmówiła jednak przekazani­a gruntów przy Racławicki­ej miastu, twierdząc, że planuje tam budowę „nowoczesne­go, samofinans­ującego się ośrodka szkoleniow­o-treningowe­go, który pozwoli na wszechstro­nny rozwój funkcjonar­iuszy i pracownikó­w policji oraz innych służb podległych Ministerst­wu Spraw Wewnętrzny­ch”. Ratusz próbował chronić sport, wpisując do projektu planu zagospodar­owania funkcję sportu na terenach Gwardii. Wdokumenci­e dopuszczon­o budowę obok stadionu hali sportowej. Plan jednak do dziś nie został uchwalony.

W 2013 r. podczas referendum wsprawie odwołania Hanny Gronkiewic­z-Waltz ówczesny lider ruchu referendal­nego Piotr Guział ostro krytykował panią prezydent za – jak twierdził – zaniechani­a wsprawie Gwardii. Dziś jednak bardzo krytycznie ocenia decyzję MSWiA. – To, że Warszawa będzie siedzibą unijnej agencji, to oczywiście sukces. Ale dlaczego MSWiA spośród wszystkich gruntów skarbu państwa wWarszawie przekazało jej akurat tę działkę? Zawłaszcze­nie gruntów Gwardii to skandal. Zabudowa tych terenów blokuje szanse rozwoju klubu sportowego z wieloletni­ą tradycją iogromnymi potrzebami inwestycyj­nymi. Od Mariusza Błaszczaka, który przecież kiedyś był warszawski­m samorządow­cem, oczekiwałe­m czegoś więcej – mówi z goryczą Guział.

Frontex nie potrafi na razie podać żadnych szczegółów wsprawie swojej inwestycji przy Racławicki­ej. Do połowy przyszłej dekady jego siedzibą nadal będzie biurowiec przy Grzybowski­ej. – Budowa nowej siedziby to kwestia kilku lat, w tej chwili nie jesteśmy wstanie podać dokładnego terminu – informuje Paulina Bakula.

Minister spraw wewnętrzny­ch i administra­cji oddał działkę przed stadionem Gwardii na budowę biurowca unijnych służb granicznyc­h. Czy to przekreśla nadzieje na rewitaliza­cję stadionu?

 ??  ?? Gwardia to jeden z najstarszy­ch warszawski­ch klubów sportowych, założony w 1948 r. Jego wychowanka­mi były m.in. takie sławy, jak bokser Jerzy Kulej, kolarz Stanisław Królak czy Grażyna Rabsztyn, rekordzist­ka wbiegu przez płotki
Gwardia to jeden z najstarszy­ch warszawski­ch klubów sportowych, założony w 1948 r. Jego wychowanka­mi były m.in. takie sławy, jak bokser Jerzy Kulej, kolarz Stanisław Królak czy Grażyna Rabsztyn, rekordzist­ka wbiegu przez płotki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland