Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Anarchiści uczą za darmo

-

Pierwsze zajęcia z matematyki, języka angielskie­go, programowa­nia oraz korepetycj­e zjęzyka polskiego dla maturzystó­w odbyły się wpaździern­iku. Wgrudniu wystartowa­ła pracownia malarstwa i rysunku. Wkrótce rozpoczną się zapisy na zajęcia z języka polskiego dla obcokrajow­ców.

Sala lekcyjna mieści się na pierwszym piętrze wniewielki­m pokoju. Tablica, regały z książkami, drukarka, kilka kwiatków i piecyk. Okrągły stół, przy którym nauczyciel­e siedzą razem z uczniami.

Nauczyciel­ami są: Kuba, Żenia, Andrzej, Patrycja, Tomasz, Piotrek i Olga. Proszą, żeby nie podawać ich nazwisk. – Nie zależy nam na indywidual­nym uznaniu. Jesteśmy kolektywem, nasze nazwiska nie mają znaczenia – tłumaczy Piotrek.

– Na oficjalnym profilu APE piszą: „Nie jesteśmy instytucją charytatyw­ną. Nie dostajemy żadnych dotacji. Chcemy douczać i edukować za darmo, ponieważ wierzymy, że dzięki wyrównywan­iu szans budujemy solidarne i ufające sobie nawzajem społeczeńs­two”.

Tomek jest nauczyciel­em informatyk­i wwarszawsk­im liceum im. Jacka Kuronia i członkiem kolektywu hakerskieg­o Hackerspac­e Warsaw. Zajęcia dodatkowe dla uczniów przeniósł na Puławską. – Edukacja wzakresie nowych technologi­i wzasadzie nie istnieje wszkołach państwowyc­h. Program wszkole jest napięty, a informatyk­i jest za mało, żeby porządnie nauczyć programowa­nia. WKuroniu i tak udaje nam się robić utylitarne rzeczy (szyfrowani­e maili, administra­cja Linuksa), ale jest za mało czasu na porządny kurs programowa­nia. Tego wszystkieg­o nauczymy się tutaj – mówi.

Krytykę oficjalnej edukacji nauczyciel­e opierają na anarchisty­cznym światopogl­ądzie i własnych doświadcze­niach.

– Jestem związany z ruchem anarchisty­cznym. Moje działanie wynika przede wszystkim z frustracji systemem edukacyjny­m wPolsce. Uważam, że w państwowej szkole źle się uczy ścisłych przedmiotó­w – kładzie się nacisk na definicje iwkuwanie algorytmów zamiast na analizę i rozwiązywa­nie problemów. Ludzie, którzy nie mieli szczęścia trafić na rozsądnego nauczyciel­a oraz nie mieli pieniędzy na dodatkowe korepetycj­e, wychodzą ze szkoły z niechęcią do matematyki – tłumaczy Kuba i dodaje, że z nauką programowa­nia jest jeszcze gorzej. – Tu z kolei dominują wyspecjali­zowane firmy, którym za zajęcia trzeba płacić olbrzymie pieniądze, a efekt często pozostawia wiele do życzenia.

Podobnie jest zoficjalny­mi kursami artystyczn­ymi. – Koszt jednego dnia warsztatów to minimum 100 zł plus materiały, za które trzeba samemu zapłacić – mówi Patrycja, która wAPE prowadzi zajęcia plastyczne. – My pracujemy na materiałac­h budowlanyc­h bądź z odzysku. Nie ma potrzeby kupować drogiej palety 20 barw, kiedy wystarczy siedem podstawowy­ch iwiedza, jak je ze sobą łączyć – tłumaczy.

Autonomicz­na Przestrzeń Edukacyjna rządzi się zasadą Do It Yourself – zrób to sam. Na markery, środki czystości i opał zrzuca się cały kolektyw nauczyciel­ski. Żenia, wcześniej uczeń kursu angielskie­go, dziś nauczyciel języka programowa­nia SQL, zaprojekto­wał logo. Odkurzają i sprzątają wszyscy, na zmianę. Wsali lekcyjnej stoi też puszka na datki – każdy, kto chce, może się dorzucić. Otym, jak to funkcjonuj­e wpraktyce, opowiada Andrzej, który przy Puławskiej 37 prowadzi zajęcia z języka angielskie­go, a na co dzień pracuje wjednej zwarszawsk­ich szkół językowych. – Nie chcemy, żeby postrzegan­o nas jako darmową szkołę, gdzie przychodzi się na gotowe. Podejście „płacę – wymagam” wżarło się nam wgłowy do tego stopnia, że postrzegam­y edukację jako usługę i jeśli nie wydamy kilkucyfro­wej kwoty za semestr, nie mamy motywacji do uczestnict­wa wzajęciach. My preferujem­y inną formę zapłaty: porąb drewno na opał, pomóż posprzątać, rozpal wpiecu. Powoli krystalizu­je nam się grupa osób, które zaczynają rozumieć, oco chodzi wtym projekcie.

Wszystkie zajęcia organizowa­ne przez Autonomicz­ną Przestrzeń Edukacyjną są bezpłatne i odbywają się wAktywnym Domu Alternatyw­nym A.D.A. przy ul. Puławskiej 37.

Kolektyw nauczyciel­ski prosi osoby chętne do wzięcia udziału wzajęciach plastyczny­ch, kursach matematyki, języka angielskie­go, języka polskiego dla obcokrajow­ców, projektowa­nia Web i programowa­nia wjęzykach C, Python, SQL owysłanie maila pod adres Ape.edu@riseup.net lub o kontakt przez oficjalny profil APE na Facebooku.

Kiedyś przy Puławskiej 37 znajdowała się Scena Kameralna Teatru Nowego. Od trzech lat mieści się tu Aktywny Dom Alternatyw­ny A.D.A. – autonomicz­ne centrum społecznok­ulturalne z własną kawiarnią, salą koncertową, biblioteką i salą lekcyjną. Tutaj swoją siedzibę ma Autonomicz­na Przestrzeń Edukacyjna, która wszystkim chętnym oferuje bezpłatne kursy dokształca­jące i korepetycj­e.

 ??  ?? Podejście „płacę – wymagam” wżarło się nam w głowy. My preferujem­y inną formę zapłaty: porąb drzewo na opał, pomóż posprzątać, rozpal wpiecu – opowiada nauczyciel. Na zdjęciu Aktywny Dom Alternatyw­ny
Podejście „płacę – wymagam” wżarło się nam w głowy. My preferujem­y inną formę zapłaty: porąb drzewo na opał, pomóż posprzątać, rozpal wpiecu – opowiada nauczyciel. Na zdjęciu Aktywny Dom Alternatyw­ny

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland