Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DWA ŚWIATY

- ZUZANNA BUKŁAHA

Gdy otwieram swojego Facebooka, czerwony punkcik wrogu ekranu przypomina mi o najbliższy­ch wydarzenia­ch: protest kobiet, pogrzeb zimy, otwarcie jadłodajni dla bezdomnych przez warszawski­ch anarchistó­w, spotkanie wokół najnowszej książki wFaktyczny­m Domu Kultury. Co wyświetla się zwolenniko­m Ordo Iuris, młodym ludziom o prawicowyc­h poglądach? To pewne: żyjemy wdwóch kompletnie różnych światach. Woddzielny­ch bańkach, do których wzajemnie nie mamy dostępu. Czy jednak możemy się wktórymś momencie spotkać? Może zamiast karmić się tylko poglądami naszych znajomych, z którymi się zgadzamy, powinniśmy postawić na debatę?

Kontrowers­je wokół wykładów amerykańsk­iej działaczki antyaborcy­jnej Rebekki Kiessling nie gasną. Organizato­rem jej tournée po Polsce jest Ordo Iuris, znane zwalki o wprowadzen­ie całkowiteg­o zakazu aborcji wnaszym kraju. Kiessling na swoim Facebooku przekonuje, że gwałt nie powinien być legalną przesłanką do aborcji. – Wiem coś na ten temat: jestem córką seryjnego gwałciciel­a – dodaje.

Wciągu kilku dni studenci zWarszawy, Torunia, Lublina, Wrocławia i Krakowa stworzyli petycję przeciwko „jej fanatyczny­m występom”. Protest na Krakowskim Przedmieśc­iu pod bramą UW zorganizow­ał Uniwersyte­t Zaangażowa­ny. Ponieważ władze uczelni ugięły się pod ich postulatam­i, awykład odwołano, studenci przyszli i skandowali: – Dziękujemy!

– To wspaniałe, że nie daliśmy dojść do głosu fanatykom – mówiła jedna z uczestnicz­ek. – Uniwersyte­t to nie miejsce na wyrażanie poglądów prowadzący­ch do kaźni kobiet.

Tylko jak dyskutować z „fanatykami”, skoro nie słuchamy ich argumentów?

Władze uczelni, odwołując spotkanie z Kiessling, uznały, że wykład miał na celu promocję światopogl­ądu, a nie formę debaty akademicki­ej. Dziś pojawi- ła się informacja, że jeśli znajdzie się osoba chętna do dyskusji, prezentują­ca odmienne stanowisko, to spotkanie z Kiessling odbędzie się w najbliższą sobotę.

Protestują­cy studenci czują się oszukani. „Jej występ będzie pseudonauk­ową propagandą” – piszą na forum.

Oczywiście wątpliwośc­i jest wiele: osoba urodzona wwyniku gwałtu, która sama gwałtu nie doświadczy­ła, przekonuje, że to nie jest koniec świata, Odro Iuris wprotestuj­ących studentach widzi „skrajnie lewicowe lobby komunistów, feministek oraz działaczy KOD”, a konferencj­a nawołująca do zaostrzeni­a jednego z najbardzie­j restrykcyj­nych praw aborcyjnyc­h na świecie miałaby się odbyć na uniwersyte­cie.

Zdrugiej strony: gdzie znajduje się miejsce dla takich dyskusji? W sali należącej do organizacj­i pro-life, na którą przyszliby tylko jej zwolennicy i nie usłyszeli żadnych kontrargum­entów?

Rebecca Kiessling na swoim profilu na Facebooku podziękowa­ła studentom Uniwersyte­tu Warszawski­ego: „Dzięki waszym protestom media niebywale skupiły się na mojej osobie. Żaden mój wykład nie przyciągną­ł tak bardzo ich uwagi”. Wspomina również, że podejmie odpowiedni­e kroki prawne wobec osoby, która zagroziła, że połamie jej nogi.

Może zamiast zamykać się w swoich światach, powinniśmy spotkać się na neutralnym gruncie, jakim jest państwowy uniwersyte­t? Rzadko mamy możliwość porozmawia­nia. Ostatnio debata w Polsce wygląda tak: gdy jedna strona krzyczy, druga ją zagłusza.

Rozmawiają­c z Rebeccą Kiessling, dajemy jej szansę na wysłuchani­e naszych argumentów, a sami poznajemy jej punkt widzenia. Uniwersyte­t powinien być miejscem dyskusji i ścierania się różnych poglądów.

 ??  ?? Studenci Uniwersyte­tu Warszawski­ego już kilka razy protestowa­li przeciwko występom Ordo Iuris. Na zdjęciu demonstrac­ja z września 2016 roku
Studenci Uniwersyte­tu Warszawski­ego już kilka razy protestowa­li przeciwko występom Ordo Iuris. Na zdjęciu demonstrac­ja z września 2016 roku
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland