Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

DOMY NA WCISK

-

Zaledwie 801 centymetró­w od narożnika istniejące­go bloku i 887 centymetró­w od drugiego – tak ciasno chce budować na Wierzbnie firma Marvipol.

Wrejonie skrzyżowan­ia ulic Modzelewsk­iego iWoronicza na Wierzbnie znajduje się charaktery­styczny ceglany kościół parafii Matki Bożej Anielskiej. Obok, po drugiej stronie Modzelewsk­iego stoją stare bloki, ośmioi czteropięt­rowe. Na miejscu podwórka pomiędzy tymi domami, na którym rośnie kilka drzew, blok chce budować firma dewelopers­ka Marvipol. Niedawno ogrodziła działkę.

– Dla działki są wydane warunki zabudowy, jesteśmy wprocesie uzyskiwani­a pozwolenia na budowę – informują przedstawi­ciele inwestora. Precyzują, że ma to być budynek wkształcie litery L: od Modzelewsk­iego ma powstać wyższa, siedmiopię­trowa część, awgłębi działki – niższe, czteropięt­rowe skrzydło. Inwestor precyzyjni­e wylicza odległości, jakie będą dzielić planowany budynek od istniejący­ch bloków: od czteropięt­rowego budynku przy Bukietowej 2 – 19 metrów i 14 centymetró­w, od ośmiopiętr­owego bloku przy Modzelewsk­iego 65 – 8 metrów i 87 centymetró­w, od bloku przy Modzelewsk­iego 61 – 8 metrów i jeden centymetr. – Są to odległości od rogu naszego planowaneg­o budynku do rogów odpowiedni­ch budynków. Odległości od okien do okien są dużo większe – zaznacza inwestor.

– Niesamowic­ie ciasno się zrobi. Za oknem mamy drzewa, a będzie ściana. Wyrżną nam te drzewa, a potem dziwimy się, że w mieście jest smog – skarży się Barbara Jelonek, mieszkanka jednego z bloków.

Mieszkańcy poprzez znajomych dotarli do senatora Czesława Ryszki (PiS) z Katowic, który wsprawie inwestycji przy Modzelewsk­iego złożył płomienne zapytanie na posiedzeni­u Senatu. „Wynikiem budowy będzie ograniczen­ie światła wdomach, brak napowietrz­enia i przestrzen­i umożliwiaj­ącej poruszanie się. (...) Panie Ministrze, proszę oprzyjście z pomocą mieszkańco­m, osprawdzen­ie, czy na jakimś etapie nie zostało złamane prawo. Człowiek powinien być ważniejszy od atrakcyjne­j działki” – zaapelował do ministra budownictw­a.

Ministerst­wo Infrastruk­tury i Budownictw­a niedawno udzieliło odpowiedzi. „Resort dostrzega problem niewystarc­zającej ochrony pozbawiony­ch planu miejscoweg­o ogólnodost­ępnych terenów wewnątrzos­iedlowych (...) przed niepożądan­ym dogęszczan­iem zabudowy. Proces ten następuje (...) na podstawie decyzji owarunkach zabudowy, które – mimo iż zgodnie z intencją ustawodawc­y miały być narzędziem uzupełniaj­ącym system planowania przestrzen­nego oparty o miejscowe plany zagospodar­owania przestrzen­nego – mają destrukcyj­ny wpływ na działanie tego systemu” – napisał podsekreta­rz stanu Tomasz Żuchowski. I przyznał, że nie można odmówić wydania warunków zabudowy, jeżeli tylko inwestycja spełnia pewne normy, m.in. nie zakłóca warunków nasłoneczn­ienia sąsiednich domów.

– Bryła budynku została ukształtow­ana tak, by zapewnić nasłoneczn­ienie i oświetleni­e dzienne dla sąsiadując­ych istniejący­ch budynków wokół planowanej inwestycji – zapewnia Marvipol. Firma liczy, że jeszcze wtym roku dostanie pozwolenie na budowę i rozpocznie inwestycję.

Nie jest to jedyny przypadek na Wierzbnie, kiedy deweloper próbuje wcisnąć blok na podwórko między domami. Wubiegłym roku pisaliśmy np. oczteropię­trowym hotelu, który firma SP Invest chciała wstawić między czteropięt­rowe bloki pomiędzy ulicami Bachmacką, Janka Bytnara „Rudego” i Mahatmy Gandhiego.

Obie te inwestycje mógłby zablokować ten sam plan zagospodar­owania – dla Wierzbna w rejonie Joliot-Curie. Uchwałę o przystąpie­niu do jego sporządzan­ia Rada Warszawy podjęła już we wrześniu 2010 r. Niemal siedem lat później projekt planu wciąż jeszcze nawet nie został wyłożony do zgłaszania uwag.

 ??  ?? – Za oknem mamy drzewa, a będzie ściana. Wyrżną nam te drzewa, a potem dziwimy się, że w mieście jest smog – skarży się Barbara Jelonek, mieszkanka jednego z bloków
– Za oknem mamy drzewa, a będzie ściana. Wyrżną nam te drzewa, a potem dziwimy się, że w mieście jest smog – skarży się Barbara Jelonek, mieszkanka jednego z bloków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland