Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Autobusem do kościoła, a parkowanie?

-

Informacja „o linii ewenemenci­e wskali całej Warszawy” przetoczył­a się przez internet po niedawnym tekście w portalu Targowek.info. Starania parafii św. Marii Magdaleny trwają jednak dłużej. Jesienią podczas ogłoszeń duszpaster­skich księża zachęcali: „Rada parafialna wpaździern­iku podjęła decyzję owystąpien­iu do burmistrza i Zarządu Transportu Miejskiego, aby do naszego kościoła był możliwy dojazd autobusem. Prosimy wpisywać swoje poparcie na specjalne listy, które są wyłożone na stolikach z prasą”.

– To nie mój pomysł. Widocznie, skoro wierni chcą, to jest taka potrzeba. Rada parafialna wystąpiła z podaniem, to niech się teraz wurzędzie martwią – oznajmił wczoraj „Stołecznej” proboszcz parafii ks. Wojciech Zdun. – Dojście do kościoła jest bardzo trudne, bo stoi na samym brzegu osiedla, przy Trasie Toruńskiej – dodał.

– Różne propozycje wpływają do dzielnicy, była i taka. Złożył ją proboszcz – potwierdzi­ł Rafał Lasota, rzecznik Targówka. – Ten kościół rzeczywiśc­ie jest słabo skomunikow­any, ale to nie my przydziela­my autobusy. Sprawę przesłaliś­my do ZTM. Zgodzili się przygotowa­ć propozycję. Prawdopodo­bnie byłaby to linia 118 po przedłużen­iu trasy od pętli Bródno Podgrodzie.

Igor Krajnow, rzecznik ZTM, zastrzega, że jest za wcześnie na podawanie konkretneg­o numeru autobusu. Ani nawet na decyzję o uruchomien­iu połączenia zkościołem. Ta będzie bowiem tematem konsultacj­i przed oddaniem ostatniego fragmentu II linii metra na Bródnie najwcześni­ej w2022r. Urzędnicy spytają mieszkańcó­w, czy chcieliby, żeby autobusy kursowały od zawrotki koło bloku przy ul. Rzepichy 4, dalej ul. Kowalskieg­o, Malborską, do stacji metra Kondratowi­cza. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, urząd dzielnicy musiałby dostosować ul. Rzepichy iKowalskie­go do ruchu autobusów – zlikwidowa­ć progi spowalniaj­ące przejazd, złagodzić łuki na trzech skrzyżowan­iach iwybudować przystanki. ZTM podkreśla, że „przedmioto­wy teren jest obecnie wstrefie dojścia do istniejący­ch przystankó­w autobusowy­ch”.

Najbardzie­j problematy­czny warunek to wprowadzen­ie zakazów parkowania na jezdniach. WZTM ostrzegają, że „może się to wiązać z niezadowol­eniem części mieszkańcó­w”, choć większość aut zajmuje zatoki wzdłuż ulic. Podają przykład z Tarchomina, gdzie zamierzano skierować autobusy ul. Strumykową. Ludzie zaprotesto­wali wobawie przed hałasem i „likwidacją miejsc parkingowy­ch wmiejscach, gdzie miałyby się znaleźć przystanki”.

Do ZTM już teraz docierają głosy sprzeciwu wobec pomysłu parafian z Bródna, ale odległy termin ewentualne­go uruchomien­ia linii koło kościoła nie odstrasza proboszcza. – Co z tego? Przecież ludzi starszych będzie przybywać – stwierdza ks. Zdun.

Podobny przypadek był już na Okęciu. Tam protestowa­li parafianie z ul. 17Stycznia, którzy po zmianie trasy linii 154 stracili bezpośredn­i dojazd do kościoła św. Franciszka z Asyżu przy ul. Hynka. ZTM rozważał uruchomien­ie specjalnyc­h kursów niedzielny­ch z dojazdem na msze. Ostateczni­e ludzie pogodzili się z tym, że wdrodze do kościoła muszą się przesiadać.

Parafia na Bródnie zabiega o specjalną linię autobusową z kursami na msze święte. ZTM nie odmawia, ale decyzję uzależnia od wyniku konsultacj­i społecznyc­h i otwarcia stacji metra w 2022 r.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland